Dodatočné výdavky na renováciu, ktoré sú nepríjemným prekvapením

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavba

Dodatočné výdavky na renováciu, ktoré sú nepríjemným prekvapením

Dodatočné výdavky na renováciu

U väčšiny ľudí vyvoláva renovácia zmiešané pocity. Na jednej strane je tu šanca vynoviť byt a realizovať nápady, o ktorých už dlho premýšľate. A na druhej strane myšlienka na veľké výdavky, ktoré sprevádzajú každú opravu. Najhoršie však je, že málokedy myslíme na dodatočné výdavky, ktoré ovplyvňujú konečný rozpočet.

 

 

Lepidlo, žiarovky, objímky a iné drobnosti

Pri opravách existujú rôzne malé výdavky, ktoré si všetci dobre uvedomujú, ale len zriedka sa berú vážne. Zdá sa, že na lepidlo, skrutky, žiarovky sa minie veľmi málo peňazí, ale keď sa tieto maličkosti porátajú dohromady, výsledné číslo je prekvapujúce pre mnohých. Pripravte sa na to, že počas rekonštrukcie sa vyskytne viacero malých položiek, takže je lepšie ich okamžite plánovať v rozpočte a prideliť časť prostriedkov na ich nákup.

Príplatok za stavebný materiál

Pri opravách sa ľudia delia na dva typy: niektorí radšej osobne navštívia všetky predajne stavebného materiálu, aby si porovnali sortiment, ceny a kvalitu materiálov, iní šetria čas a využívajú služby internetových obchodov na svoje účely. Nezrovnalosti v rozpočte zvyčajne začínajú tým druhým.

Príplatok za stavebný materiál

Existuje niekoľko dôvodov:

  • vybrané materiály nemusia byť v čase nákupu v obchode a musíte si vybrať drahšie možnosti;
  • v niektorých prípadoch musíte zaplatiť za doručenie z iného mesta;
  • produkt v skutočnosti vyzerá oveľa horšie ako na fotografii na internete.

Toto nie je celý zoznam, takže si nezabudnite nastaviť rezervu 10-15 percent z plánovaných nákladov. Potom vás počas procesu opravy nebudú čakať nepríjemné prekvapenia.

Dodanie tovaru

Ak nemáte v garáži nákladné auto alebo priestranné auto, v ktorom nie je škoda prevážať stavebný materiál, nezabudnite si skontrolovať cenu a dodacie podmienky v obchode. Aby ste ušetrili peniaze, je samozrejme pohodlnejšie kúpiť všetky produkty na jednom stavebnom trhu. V tom prípade nebudete musieť platiť za doručenie niekoľkokrát.

Ak sú na zozname tovaru ťažké položky, s najväčšou pravdepodobnosťou si budete musieť zaplatiť aj sťahovákov, najmä ak sa niektoré nákupy nezmestia do výťahu.

Odvoz odpadu, čistenie

Ďalším dôvodom, prečo sa mnohým nechce pustiť do rekonštrukcie, je obrovské množstvo odpadkov, ktoré v byte po dokončení zostáva. Vopred si premyslite, ako a kde ho vyhodíte alebo vynesiete. Bežne totiž dvory viacpodlažných budov nie sú vybavené kontajnermi určenými špeciálne na stavebný odpad. Nájdite si ľudí, ktorí sa venujú odvozu odpadu alebo auto, do ktorého naložíte všetok nepotrebný stavebný materiál.

Odvoz odpadu, čistenie Dodatočné náklady výdavky na renováciu

Pripravte sa aj na to, že po oprave nebude byt ani zďaleka čistý. Tona prachu na všetkých povrchoch, od podlahy až po okenné parapety, je to najmenej, s čím sa stretnete. Zamyslite sa nad tým, či ste ochotní venovať pár dní upratovaniu domu a či máte špeciálne vybavenie na generálne upratovanie. Ak nie, požiadajte o pomoc upratovaciu spoločnosť. Áno, bude to drahšie, ako keby ste si všetko robili sami, no takto môžete ušetriť čas a získať naozaj kvalitné a rýchle výsledky. Na čistenie používajú špeciálne vybavenie a osvedčené prípravky. Okrem toho majú príslušné zručnosti a pracovné skúsenosti.

Oprava chýb stavbárov

Oprava chýb stavbárov Dodatočné náklady výdavky na renováciu

Pri stavbe vznikajú rôzne chyby. Niekedy nie je dostatok zručností, niekedy – čas, niekedy – usilovnosť. Nech už je to akokoľvek, ak si v novom byte v novostavbe všimnete nerovnomerné okenné otvory, nekvalitný poter, krivé steny a iné vážne chyby, môžete sa obrátiť na developerov, aby problémy odstránili. Vezmite prosím na vedomie: ak byt nie je nový, budete musieť opraviť chyby sami.

Galéria

Foto: Shutterstock

>> Vhodné náradie
na opravy TU <<

 

 

Komentáre