Top data projektory 2023: Ako si zútulniť izbu pomocou data projektoru

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ElektronikaInteriérVideo

Top data projektory 2023: Ako si zútulniť izbu pomocou data projektoru

Laserový projektor LG CineBeam

Data projektory sú zariadenia, ktoré slúžia na premietanie rôzneho obsahu na väčšiu plochu, napríklad na plátno alebo bielu stenu. Môžu sa používať na rôzne účely, ako napríklad na prezentácie, vzdelávanie, zábavu alebo domáce kino. V tomto článku vám predstavíme päť najpredávanejších data projektorov na slovenskom trhu v roku 2023 a poradíme vám, ako si zútulniť izbu pomocou data projektoru.

 

 

Podľa webu testmagazin.sk sú toto najlepšie projektory do 500 eur:

 • Philips NeoPix – je LED projektor s rozlíšením 1920 x 1080 px a svietivosťou 100 ANSI lm. Ponúka možnosť prehrávania multimédií z USB, SD karty alebo Bluetooth. Má zabudovaný reproduktor a diaľkové ovládanie. Jeho cena je približne 200 €.
 • ViewSonic PA503X – je DLP projektor s rozlíšením 1024 x 768 px a svietivosťou 3600 ANSI lm. Ponúka dobrý kontrast, podporu 3D obsahu a eco režim. Má viacero vstupov, ako HDMI, VGA, USB a audio porty. Jeho cena je približne 450 €.
 • AOpen QF12 – je halogénový projektor s rozlíšením 1920 x 1080 px a svietivosťou 100 ANSI lm. Ponúka pomer strán 16:9, ideálny na premietanie filmov alebo videí. Má HDMI vstup a zabudovaný reproduktor. Jeho cena je približne 500 €.

Podľa portálu testado.sk sú toto najlepšie projektory od 500 do 1000 eur:

 • Epson EB-FH52: Nadupaný projektor so super obrazom Full HD, ktorý konkuruje menšiemu domácemu kinu. Má wifi pripojenie, zabudovaný 16 W reproduktor a možnosť automatickej korekcii obrazu.
 • Xiaomi Mi Projector Laser 4K 150“: Kvalitný širokouhlý obraz s rozlíšením 4K, ktorý premieta na plochu až 150 palcov. Má vynikajúci zvuk Dolby, široké rozhranie pre externé zariadenia a nízku spotrebu a dobrú životnosť laseru.
 • Epson EH-LS500w: Projektor s technológiou 3LCD, ktorý ponúka krásny a obrovský obraz plný detailov. Má vysoký kontrastný pomer a svietivosť, veľmi atraktívny dizajn a menšiu projekčnú vzdialenosť.
Najpopulárnejšie 3D projektory pre najnáročnejších
Zdroj: realvision.ae

Najpopulárnejšie 3D projektory pre najnáročnejších

 • Xiaomi Mi Laser Projector 150”: je laserový projektor s 4K rozlíšením a svietivosťou 5000 ANSI lumenov. Ponúka veľmi ostrý a jasný obraz s vysokým kontrastom a živými farbami. Má zabudovaný reproduktor s Dolby zvukom a podporuje bezdrôtové pripojenie cez WiFi a Bluetooth. Životnosť lampy je až 25 000 hodín.
 • Optoma HD146X: je DLP projektor s Full HD rozlíšením a svietivosťou 3600 ANSI lumenov. Ponúka kvalitný obraz s dobrým kontrastom a podporou HDR10. Má nízku odozvu 16 ms a podporuje herné režimy. Životnosť lampy je až 15 000 hodín.
 • Epson EH-TW740: je LCD projektor s Full HD rozlíšením a svietivosťou 3300 ANSI lumenov. Ponúka pestrý obraz s vysokou úrovňou prenosu farieb. Má zabudovaný reproduktor s výkonom 2 W a podporuje pripojenie cez HDMI, VGA, USB a audio porty. Životnosť lampy je až 18 000 hodín.
Aké technológie existujú a čo znamenajú
Zdroj: benq.com

Aké technológie existujú a čo znamenajú?

 • DLP (Digital Light Processing) – používa jeden alebo viac DMD čipov, na ktorých sú malé zrkadielka, ktoré odrážajú svetlo z lampy cez farebný kotúč a optickú šošovku na plátno. Výhodou je vysoká kvalita obrazu a kontrastu, nevýhodou je duhový efekt.
 • LED sú vlastne DLP projektory, kde je lampa nahradená LED diódami. Výhodou je nízka spotreba, dlhá životnosť a malé rozmery, nevýhodou je nižšia svietivosť.
 • LCD (Liquid Crystal Display) – používa tri LCD panely (pre každú základnú farbu jeden), ktoré prepúšťajú svetlo z lampy cez dichroické zrkadlá a optickú šošovku na plátno. Výhodou je dobrá reprodukcia farieb a nízka cena, nevýhodou je nižší kontrast a riziko vzniku tzv. pixlovania.
 • LCoS (Liquid Crystal on Silicon) – je hybridom medzi DLP a LCD technológiou. Používa tri LCoS panely (pre každú základnú farbu jeden), ktoré odrážajú svetlo z lampy cez dichroické zrkadlá a optickú šošovku na plátno. Výhodou je vysoká kvalita obrazu a kontrastu, nevýhodou je vyššia cena a nižšia svietivosť.

Ako si zútulniť izbu pomocou data projektoru?

 • Zvoľte si vhodné miesto pre umiestnenie projektora. Môže to byť stôl, pult, polica alebo strop. Zohľadnite veľkosť miestnosti, vzdialenosť od premietacej plochy a uhly premietania.
 • Zabezpečte si kvalitnú premietaciu plochu. Môže to byť špeciálne plátno, biela stena alebo zvlášť hladký povrch. Dbajte na to, aby bola plocha čistá, rovná a bez záhybov alebo nerovností. Pokiaľ máte v izbe klasické omietky, jednoduchým spôsobom bude pre vás rolovateľné biele plátno, ktoré upevníte o plafón.  Záleží na vás aké veľké si zakúpite.
 • Nastavte si projektor podľa svojich potrieb a preferencií. Upravte si rozlíšenie, jas, kontrast, farby, zvuk a iné parametre. Využite funkcie automatickej korekcii obrazu, časovača alebo diaľkového ovládania. Veľa projektorov ponúka aj ECO mód, ktorý predlžuje životnosť projektora.
 • Pripojte si projektor k zdroju dát. Môže to byť počítač, smartfón,USB kľúč, SD karta alebo iné zariadenie. Využite wifi pripojenie, bezdrôtovú konektivitu Miracast alebo káblové vstupy.
 • Vytvorte si príjemnú atmosféru v izbe. Zatmavte okná, zapáľte sviečky, pripravte si občerstvenie a nápoje. Uvoľnite sa a užívajte si premietanie svojho obľúbeného obsahu.

Galéria

Titulná foto: Zdroj: lg.com/sk
Redakcia

>> Spomínané data projektory
za dobrú cenu TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

 1. Data projector je neskutočne dobra vec.
  Cez leto sme si ho požičali od kamáratov a nevedeli sme im ho vratiť.
  Tak sa nam to zápačilo.
  Počas letných večerov, robí neskutočne dobrú atmosferu.
  Určite si ho kúpime.

Komentáre