Ako rozjasniť a využiť miestnosť bez okien?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Ako rozjasniť a využiť miestnosť bez okien?

Ako rozjasniť a využiť miestnosť bez okien, stavte na svetlé farby, interier

Máte miestnosť bez okien, ktorej chýba prirodzené svetlo? Takúto miestnosť väčšina z nás využíva ako práčovňu či sklad všetkého možného. Miestnosť bez okien však môžete využiť aj celkom inak. Ak do nej vnesiete dostatok svetla a opticky ju rozjasníte, môže sa z nej stať príjemné miesto. Prinášame vám 3 tipy, ako prakticky zariadiť a využiť miestnosť s nedostatkom prirodzeného svetla.

1. Stavte na svetlé farby

Ak máte miestnosť bez okien, zabudnite na tmavé farby stien či nábytku. Namiesto toho sa zamerajte na veľké plochy a voľte iba farby ako biela, krémová či svetlé odtiene žltej, oranžovej a zelenej. Veľkej obľube sa momentálne tešia aj sklenené dvere či priečky, ktoré taktiež presvetlia priestor.

Náš TIP:
Dizajnéri odporúčajú používať lesklé materiály a do tmavej miestnosti umiestniť niekoľko zrkadiel.

Aby miestnosť pôsobila svetlejšie a jasnejšie, takéto farby by ste mali použiť aj na nábytok – stavte na svetlé drevo, krémové čalúnenie a najmä sa vyhnité tmavému masívu.

Ako rozjasniť a využiť miestnosť bez okien, vyskúšajte svetlovod, kupelna, interier
Ani kúpeľňa bez okien nemusí byť problémom. Myslite na dostatok svetla a cirkuláciu vzduchu.

2. Vyskúšajte svetlovod

Je jasné, že bez umelého osvetlenia bude miestnosť nepoužiteľná. Vyhnite sa veľkým lustrom a radšej vyskúšajte dizajnové LED osvetlenie. To je cenovo výhodnejšie, pôsobí štýlovejšie a na trhu si môžete vybrať z rôznych modelov. Využite vysoké a štíhle stojace lampy či bodové osvetlenie, ktoré môžete vsadiť do steny, takže nezaberie žiadne miesto.

Vedeli ste, že…
… nedostatok svetla negatívne ovplyvňuje naše duševné aj fyzické zdravie?

Stále populárnejší je aj svetlovod, ktorý dokáže priniesť prirodzené svetlo do miestnosti, ktorej chýbajú okná. Jeho montáž nie je náročná a inštalácia je možná aj dodatočne. Vďaka tejto skvelej vychytávke môžete mať prirodzené svetlo aj v miestnosti, ktorá doteraz slúžila ako tmavý sklad.

Ako rozjasniť a využiť miestnosť bez okien, miestnosť využite rozumne, interier satnik

3. Miestnosť využite rozumne

Izba bez okien sa iba ťažko stane harmonickou spálňou či detskou izbou. Napriek tomu ju môžete využiť na iné aktivity, ktoré si nevyžadujú prirodzené svetlo. Takáto izba môže byť skvelým miestnom na domácu posilňovňu – v tej vám absolútne postačí kvalitné umelé osvetlenie a v lete vám aspoň nebude vadiť horúce slniečko. Miestnosť bez okien môžete premeniť na elegantný šatník, herňu pre deti alebo romantickú knižnicu. Fantázii sa medze nekladú.

Foto: Unsplash, Pexels
Redakcia

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    ja by som nemohla mať miesnosti bez okien, hlavne kúpelku nie.
    Neviem asi nič by mi nedodalo taký pocit svetla

Komentáre