Užívajte si výhody sálavého tepla a jeho priaznivý vplyv na zdravie človeka

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKachle a peceStavbaTZBVykurovanie

Užívajte si výhody sálavého tepla a jeho priaznivý vplyv na zdravie človeka

Výhody sálavého tepla2

Atmosféra plápolajúceho ohňa dokáže v každom druhu interiéru vytvárať pocit útulnosti a pohody. Nezanedbateľné sú však aj energetické zisky z tohto „alternatívneho“ zdroja tepla. Existuje niekoľko druhov riešení, ako dostať oheň do interiéru. Kozub – krb či kovové alebo keramické piecky, ale aj najnáročnejšie riešenie – akumulačná pec. Strednou „zlatou cestou“ je akumulačná obstavba kozubových vložiek. Tieto sa tešia väčšej obľube, lebo produkujú sálavé teplo a ich dizajn s preskleniami ohniska sa dá tvoriť aj v teraz obľúbenom minimalizme. V čom je teda výhoda takýchto telies?

Sálavé teplo sa šíri rovnomerne všetkými smermi od zdroja. Nezohrieva vzduch, ale priamo predmety, od ktorých je vzduch druhotne ohrievaný. Preto sa vzduch nevysušuje a vytvára príjemnú klímu. Tento druh tepla možno prirovnať k žiareniu slnka.

Výhody sálavého tepla
Zdroj foto: www.igniskrby.sk

Jedinou nevýhodou sú relatívne vyššie počiatočné náklady na stavbu. Relatívne hovoríme preto, lebo aj pri vyššej vstupnej cene tejto investície, v konečnom dôsledku ušetrite množstvo peňazí, spojené s prevádzkou  tejto „sálavej stavby“. Návratnosť investície do tohto vykurovania, nenáročná prevádzka a nízka spotreba paliva vám splní vaše predstavy. Do akumulačného krbu sa jednoducho zamilujete!

Výhody sálavého tepla
Zdroj foto: www.igniskrby.sk

S akumulačným  krbom ušetríte peniaze na vykurovaní

Cena energií neustále rastie. Reakciou na tento vývoj je hľadanie variantov stavieb, ktorých energetická náročnosť je čo možno najnižšia. V nízkoenergetických  či „nulových“ domoch môže byť akumulačný krb primárnym zdrojom, alebo aj doplnkovým zdrojom tepla. Výhodou „pece“ v nízkoenergetickom dome je fakt, že sa stávate nezávislým od vonkajších vplyvov a dokážete si objekt vykúriť a vytvoriť domácu pohodu bez potreby elektrickej energie, plynu alebo iných zdrojov.

Pozrite si: „Teplúčko“ – ako ho získať v rodinnom dome a ušetriť.

Zároveň ušetríte nezanedbateľnú čiastku peňazí za nákup paliva, keďže drevo dlhodobo patrí medzi najlacnejšie zdroje produkujúce teplo. A nielen to! Kachľová pec alebo akumulačný krb zároveň pôsobia upokojujúco a majú priaznivý vplyv na zdravie človeka, čo však doteraz nikto nedokázal vyjadriť v reálnych finančných čiastkach. Táto „pridaná“ hodnota je to, čo vystrojí  váš domov skutočným teplom domova.

Výhody sálavého tepla
Zdroj foto: www.igniskrby.sk

Aký typ krbu zvoliť do „nízkoenergetického domu“?

Klasický krb určite nie! Treba sa zamerať na akumulačné alebo sálavé stavby s menšími preskleniami dvierok. Ohnisko bude vidieť a dizajn si vyberiete podľa ladenia interiéru. Akumulačný krb s akumulačnými  prstencami na odvode spalín alebo kachľová pec s ťahovým systémom je v tomto prípade vhodným riešením. Nechcete si priestor prekúriť veľkou vložkou a mať pocit, ako by sme boli niekde v saune. Tepelnú potrebu naopak potrebujete rozložiť na dlhší časový interval a odovzdávať energiu v menších dávkach podľa tepelnej straty objektu. Akumulačná obstavba toto dokáže. To znamená, že viete nájsť riešenie pre akýkoľvek interiér. Takto je možné vyhotoviť klasický, rustikálny alebo moderný dizajn krbu alebo kachľovej pece. Všetko závisí od vašich predstáv, aký štýl interiéru chcete dosiahnuť a vybudovať.

Výkon verzus účinnosť krbovej vložky

Často si ľudia myslia, že čím je vyšší výkon krbovej vložky, tým je vložka lepšia, pretože pri rovnakej dávke paliva odovzdá väčší výkon. Nie je to pravda. Uvádzanie vysokých výkonových úrovní krbových vložiek sa stalo v poslednej dobe dobrým marketingovým ťahom. Treba si uvedomiť, že samotná krbová vložka vám nedodá nijaký výkon, pokiaľ v nej nehorí drevo. Tepelnú energiu vám teda dáva drevo a nie krbová vložka. Výkon zariadenia je následne potrebné prispôsobiť tepelnej potrebe objektu. Dovolíme si vám poukázať na pár faktov spojených s otázkou výkonu.

Výhody sálavého tepla
Zdroj foto: www.igniskrby.sk

Výkony krbových vložiek sa uvádzajú v dvoch úrovniach:
– nominálny výkon, čiže priemer výkonu za dobu horenia nominálnej dávky (zvyčajne 1 hodina),
– maximálny výkon, najvyšší výkon dosiahnutý v druhej tretine doby horenia nominálnej dávky.

Z uvedeného vyplýva, že pre užívateľa krbu je podstatný výkon nominálny. Avšak výkon je okrem toho úzko spojený s účinnosťou zariadenia. To znamená, že vysoký výkon dokážeme s primeranou dávkou dosiahnuť aj v obyčajnom plechovom sude. Jeho účinnosť však bude veľmi nízka, a preto budú straty vysoké.

Sálavé teplo
Zdroj foto: www.igniskrby.sk

Matematicky sa to dá vyjadriť nasledovne:

Ak z 1 kg dreva získame tepelný výkon cca 4 kW/h, potom na dosiahnutie výkonu 10 kW potrebujeme 2,5 kg dreva za hodinu. To, samozrejme, platí pri nereálnej účinnosti vložky 100 % a za predpokladu, že používame kvalitné palivo (tzn. tvrdé drevo do 20 % vlhkosti; min. 2 roky sušené). Ak však má zariadenie účinnosť 50 % (dosahujú niektoré menej kvalitné spotrebiče v reálnych podmienkach), bude potrebných na získanie výkonu 10 kW už 5 kg/hod. Špičkový spotrebič s reálnou účinnosťou 80 % bude potrebovať cca 3,1 kg/hod.

Investícia do krbového telesa si vyžaduje čas a rozvahu. Od toho je tu váš kachliar alebo krbové štúdio, aby vám pomohlo vybrať a poradiť, do akého spotrebiča najlepšie investovať. Takýmto prístupom zaručene docielite návratnosť nákladov v priebehu relatívne krátkeho času, nehovoriac o ušetrení vašej energie spojenej s prevádzkou krbu, ako je napríklad príprava dreva a obsluha zariadenia.

Sálavé teplo
Zdroj foto: www.igniskrby.sk

Správnou voľbou kvalitnej krbovej alebo pecnej vložky nielenže dosiahneme pohodu a požadovaný efekt, ale aj veľkú úsporu v rámci spotrebovaného paliva a vynaloženej práce pri obsluhe. Preto aj pri tejto investícií platí porekadlo: Dvakrát meraj…

Redakcia
Titulná foto: igniskrby.sk
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný malé spotrebiče na kúrenie
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre