Vyrob si vlastnoručne doma led lampu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma led lampu

Led lampa led lampy

Neodmysliteľnou súčasťou každej spálne je lampa. Ak nejakú práve potrebujete a nechcete míňať veľa peňazí, máme pre Vás inšpiráciu. Môžete si vyrobiť vlastnú led lampu. Stačí mať drevo navyše, plexisklo, led pásik a lampa bude na svete. Poďme však po poriadku.

 

 

1. Príprava materiálu

Lampu sme vyrobili z dubovej dosky, ktorá je hrubá 2 cm. Ohobľujeme a zrovnáme ju na hrúbku 1,7 cm. Dosku narežeme pomocou cirkulárky na 10 častí (štvorcov) v rozmere 8 x 8 cm. Číre plexisklo si narežeme na 9 častí tiež rozmeru 8 x 8 cm.

2. Spájanie

Spodok led lampy

Pomocou Forstnerovho vrtáka vyvŕtame diery do 8 dubových štvorcov a 9 častí z plexiskla. Spodnú a vrchnú časť necháme celú. Všetky časti spojíme (zlepíme) a to tak, že na drevený štvorec prilepíme štvorec plexiskla a takto pokračujeme až kým nebudeme mať skoro všetky časti zlepené. Pred lepením nezabudnite plexisklo zdrsniť, lepidlo bude držať a nebude sa odliepať. Poslednú (spodnú) časť nelepíme. Na lepenie sme použili epoxidové lepidlo. Všetko stiahneme zvierkami a necháme 24 hodín lepiť.

3. Vnútro lampy

Vnútro led lampy

Vnútro lampy bude tvoriť hliníková rúrka hrubá 2,5 cm. Odrežeme ju na dĺžku vnútra lampy. Do poslednej (spodnej) dosky navŕtame dieru cca do polovice. Veľkosť diery bude, samozrejme, taká istá ako je priemer rúrky, teda 2,5 cm. Do takto vyvŕtanej diery vsunieme rúrku. Bude pevne vsadená, preto nie je potrebné ju lepiť. Zboku doštičky si ešte navŕtame dierku na kábel.

4. Aplikácia LED pásika

Aplikácia LED pásika

LED pásik obtočíme a prilepíme okolo hliníkovej rúrky po celom jej obvode. Kábel vyvedieme cez dierku a vsunieme dnu. Posledný kus dosky priskrutkujeme k zlepenej lampe. Môžeme ju napojiť na baterky, prípadne na trafo s vypínačom.

5. Povrchová úprava

Povrchová úprava led lampy

Lampu sme ošetrili voskovým olejom na tvrdé drevo. Tento olej drevo ochráni a dodá mu lesk. Po pol hodine je potrebné prebytočný olej zotrieť a po 24 hodinách je možné ho prebrúsiť a natrieť opäť.

Galéria

Foto: autor
Redakcia

>> Podobné osvetlenie do domácnosti
nájdete TU alebo nižšie <<

 

Komentáre