Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé, splňte si svoj sen o kuchyni

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyneKuchynský nábytok

Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé, splňte si svoj sen o kuchyni

Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé, kuchyňa

Sníva o nej každá žena, u muža je to splnená predstava dobrého jedla a deti ju vnímajú ako bezpečný priestor… Čo je to? No predsa – kuchyňa. Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé, pretože len tak sa naplnia vyššie popisované predstavy. Neuveriteľne široká ponuka najrôznejších materiálov na korpusy, ale aj povrchov, dekorov a materiálov na dvierka nábytku, z ktorého si vysnívanú kuchyňu snov vyskladáte dnes umožňuje každému zostaviť si kuchyňu, ktorá dokáže očariť nielen vzhľadom a dizajnom, ale predovšetkým úžitkovými vlastnosťami. Kuchynská zostava musí byť doplnená aj technickými zariadeniami, bez ktorých by nebola kuchyňa kuchyňou, a tak výdy musíte nájsť súlad dizajnu nábytku s dizajnom varnej dosky, rúry na pečenie či mikrovlnky a umývačky riadu, drezu a drezovej batérie atď…

Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé

Lesklá či matná? Je to len na vás.

Trend dizajnu kuchynských zostáv je dnes charakterizovaný pomocou kombinácie viacúčelových skrinkových zostáv. Základom kuchyne musí byť kvalitný materiál nábytku, kovania dvierok a hlavne povrchu dvierok. Trendu krásy, elegancie a dokonalého dizajnu musia zodpovedať viditeľné časti nábytkových zostáv, ktoré sú zhotovované z korpusov a dvierok a rôznych druhov úchytiek a systémov otvárania. Výrobcovia hľadajú originálne materiálové riešenia. Čo je však veľmi dôležité z pohľadu dizajnu je rozmerové riešenie zásuviek, potravinových skríň, skríň pre vstavané spotrebiče a ich zladenie do funkčnej zostavy.

Neprehliadnite:
Trendom je kuchyňa, ktorá nemá vyzerať ako kuchyňa

Trendy riešenia sú široké. Svoju kuchyňu si predstavujete ako nablýskanú alebo dávate prednosť radšej tlmeným a jemným odtieňom v matnom prevedení? Toto vám nepomôže vyriešiť kuchynské štúdio, kde si môžte svoju predstavu skonzultovať a poradiť sa. Základné rozhodnutie je len na vás. Nasledné kombinácie rôznych štýlov a farebností dokážu odporúčiť odborníci. Podľa základných estetických pravidiel a noriem platí, že lesklé riešenia dvierok sa musia harmonizovať s lesklým antikorom viditeľných častí technického zariadenia a v prípade matných riešení zase s matnou povrchovou úpravou.

Ale pravidlá sú na to, aby sa porušovali… Nesmiete však zabudnúť na otvárenie zásuviek a dvierok. Moderné trendy dekory (lesklé či matné) vyniknú najlepšie na väčšej zostave nábytku a úplne bez úchytiek, ktoré by zbytočne “rušili” krásu týchto povrchov. Požiadavku bezúchytového, tichého, prípadne samovoľného automatického zatvárania dokážu vyriešiť odborníci v kuchynskom štúdiu, ktorí majú dokonalý prehľad o dostupných systémoch a kovaniach. Bezhlúčné zatváranie zásuviek, magnetické uzatvorenie dvierok,skryté madlá… riešení je dostatok.

Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé, kuchyňa

Funkčná zostava kuchyne

Zárukou pohodlnej prípravy a servírovania jedál je dispozične dobre navrhnutý priestor kuchynskej zóny tak, aby sa dodržiaval známy funkčný sled – príprava, hygiena, varenie, servírovanie – s minimom nachodených „kilometrov“. Túto dispozičnú koncepciu viete realizovať vo všetkých štýloch.

Usporiadanie zostáv kuchyne môže mať rôzne tvarové a dispozičné riešenie. Najčastejším typom je jednoradová kuchynská linka inštalovaná popri dlhšej stene priestoru, kde kuchyňu zariaďujeme. Pri tomto riešení je vhodným doplnkom „ostrovček“, ktorý môže byť umývacím a varným centrom alebo môže len rozšíriť priestor na prípravu a súčasne nahradiť jedálenský stôl. Z pohľadu pohodlia pri čistení a varení je to však riešenie, kde budete musieť všetko prenášať z jednej strany na druhú a nachodíte sa.

Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé

Kuchynské linky v tvare U a L a tiež jednoduché dvojradové su veľkorysé riešenia z pohľadu dnešných „klasických“ bytov a skôr sú vhodné do priestorov rodinných domov, kde si sami určujete rozlohu a usporiadanie kuchyne sami. Dvojradové usporiadanie je vhodné pri voľnom či čiastočnom prepojení kuchyne s obývačkou. No nezabúdajte na minimálny prechod medzi kuchynskými zostavami oboch línií nábytku. Kuchyne v tvare U by mali mať minimálny rozostup 120 cm, aby sa pohodlne dali otvárať zásuvky či dvierka spodných skriniek na oboch stranách.

Zladenie skriniek, zásuvkových a potravinových skríň musí rešpektovať správne zladenie v už spomínanom radení – príprava, varenie, servírovanie. Z toho vyplýva aj tvorba ukladacieho priestoru v skrinkách a zásuvkách. Dnešný trend dlhších (širších) skriniek klasických aj zásuvkových (cca 80 – 90 cm), dáva väčší priestor pre prehľadnosť ukladania riadu na varenie, ale aj prehľadnému usporiadaniu riadu na servírovanie.

Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé

Atmosféra užívania

Pravdou je, že módne trendy dizajnu interiérov najrýchlejšie zasahujú nábytok a spotrebiče do kuchýň, ale aj jedálenských stolov, pretože stolovanie je neoddeliteľnou súčasťou kuchýň. Apartmánové riešenia kuchýň a ich otvorenie do obytného priestoru však neznamenajú, že by sa tieto riešenia spôsobili zánik všetkých ostatných možnosti a štýlov kuchýň. Stále budú ľudia, ktorým veľké otvorené priestory nevyhovujú a ktorí majú radi klasiku. Faktom je, že kuchyňa sa vždy bude meniť v dizajne a v materiáloch, len účel sa nikdy nezmení. Dobré a chutné jedlo oceníme všetci a je nám jedno, v akom „dizajnérskom štýle“ bolo pripravené. Pri jeho vychutnávaní je však rozhodujúca aj „rodinná“ atmosféra, ktorú si vytvoria členovia rodiny. Trendové riešenia týchto priestorov im v tom však môžu pomôcť.

Kuchynské zostavy musia byť kreatívne a výtvarne dokonalé

MiRaBo
Foto: Schutterstock

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodné kuchynské zostavy
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre