Vítajú vás v každom dome či byte – Dvere

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DvereInteriér

Vítajú vás v každom dome či byte – Dvere

Dvere JAP

Boom otvorených obytných priestorov síce prepája všetky miestnosti bez potreby dverí. Toto je však len prvé zdanie. V byte či dome sú priestory ktoré vždy potrebujú vytvorenie intimity. Interiérové dvere sú teda stále nevyhnutnou súčasťou obydlí. Dvere sa teda musia riešiť ako po stránke funkčnej (útlm hluku) tak po stránke estetickej.

Bohatosť tvarov, konštrukcií i materiálov ktoré sú k dispozícii, umožňuje architektom či projektantom navrhovať skutočne originálne riešenia. Dokonca, hoci nemusí ísť o vyslovene atypické prvky – presklené steny či posuvné systémy alebo stolárske konštrukcie zhotovené na mieru, dá sa aj z komerčne vyrábaných dverí vybrať zaujímavé riešenia. Správny návrh a výber závisí predovšetkým od druhu a účelu využitia miestností, ktoré dvere oddeľujú.

Dvere Sapeli

Rozmery a ich umiestnenie

V zásade platí, dvere sa majú otvárať tak, aby vstupujúcemu neprekrývali hlavný výhľad do miestnosti. Kvôli rozmiestneniu nábytku nemajú zbytočne zaberať priestor alebo nevhodne deliť steny, aby sa ich využitie nekomplikovalo napríklad tým, že otvorené krídlo dverí bude „narážať“ na nábytok. Ďalej platia presné požiadavky na ich veľkosť (t.j. svetlú šírku a výšku zárubne), a to podľa účelu miestností, ktoré oddeľujú a veľkosti predmetov, ktoré sa budú cez ne prenášať. Pre WC či kúpeľne postačuje šírka 600 až 700 mm. Pre obytné miestnosti sú odporúčané šírky

800 až 900 mm a viac. Všetky tieto parametre určuje projektant vo výkresoch pôdorysov. Štandardná svetlá výška zárubne je 1 970 mm, no dnes sa už navrhujú aj vyššie otvory (až po stop) z estetických, ale aj praktických dôvodov (menšia stavebná náročnosť murovania).

Dvere Sapeli

Otváranie

Spôsob otvárania dverí tiež nemožno ponechať na náhodu! V prvom rade musíte dodržať požiarno-bezpečnostné predpisy, ktoré hovoria, že dvere na únikových cestách sa musia otvárať smerom von, t.j. v smere úniku teda „von z domu či bytu“. Spôsob otvárania môže byť rôzny a podľa toho rozlišujeme aj rôzne druhy dverných konštrukcií. Najčastejšie sa používajú dvere s otváravými krídlami smerom do prava či do ľava, ktoré sú zavesené na dvoch či troch pántoch.

Zaujímavé: Spať sa musí, záleží však, kde a na čom…

Hoci sa stále tešia veľkej obľube, majú aj svoje nevýhody. Predovšetkým, krídlo zaberá určitý priestor, s ktorým treba pri zariaďovaní i prevádzke počítať, a taktiež sa komplikovanejšie navrhujú, ak je ich v jednej miestnosti viac. Krídla sa pri otváraní nemajú prekrývať. Okrem toho je ich nepriateľom prievan a ak sú väčšie časti krídla presklené, vie takýto prievan spôsobiť aj nepríjemné škody. Veľmi obľúbené sa v súčasnosti stávajú posuvné dvere. Krídla týchto dverí sa pohybujú v koľajniciach, ktoré sú ukotvené do podlahy a do stropu alebo na stenu. Ich výhodou je, že neprekážajú v priestore.

Stavebni Pouzdro dvere JAP

Určitou nevýhodou je, že na otvorenie potrebujú voľnú plochu steny. Spomínaný nedostatok v plnej miere odstraňujú zasúvacie dvere, ktorých koľjnica a tým aj krídlo(a) sa ukryjú v stene alebo priečke. S ich konštrukciou však treba počítať už pri hrubej stavbe, t.j. puzdro musí byť zabudované do steny alebo priečky.

Stavebni Pouzdro KOMFORT JAP

Výber materiálu a dizajnu

Pri návrhu tvaru a materiálu krídla i zárubne, by sme mali vychádzať z plánovaného zariadenia miestnosti nábytkom. Interiérové dvere by s ním mali ladiť nielen farebne, ale aj materiálovo. Môžeme sa však rozhodnúť aj pre extrémne riešenia, t.j. ak dvere „nemáme vidieť“. Takéto dvere musia byť hladké a farebne splývať so stenou. Aj opačné riešenia sú dnes IN. Ak chceme, aby dvere ich plocha vynikla, budú originálne, atypické a môžu sa stať dominantou zariadenia priestoru.

Dvere JAP

Je dobré, že komerčný sortiment dverí na trhu, zahŕňa širokú škálu výrobkov v mnohých variáciách krídel, vrátane príslušenstva a zárubní. Kvalitné interiérové dvere by však mali byť estetické, ladiť so zariadením miestnosti, mali by sa pohodlne otvárať a čo je tiež veľmi dôležité, majú mať dostatočnú požiarnu odolnosť a nepriezvučnosť.

Foto: Sapeli a J.A.P.
MiRaBo
Zdroj foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný interiérový nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre