Ako zariadiť chodbu – predsieň tak, aby bola atraktívna

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Ako zariadiť chodbu – predsieň tak, aby bola atraktívna

Ako zariadiť chodbu predsieň

Predsieň v dome alebo byte je vizitkou každého domova. A čo sa z nej stane, závisí od toho, aký premyslený bude dizajn a samozrejme funkčnosť. Nezabudnite tiež na praktickosť, pretože je jednoducho neprijateľné, aby sa nečistoty z ulice dostali ďalej do bytu.

Predsieň – zónovanie chodby

Na vizuálne oddelenie “špinavej” oblasti a obytného priestoru dizajnéri odporúčajú použiť zónovanie. Ak nechcete priestor vyslovene deliť, môžete sa obmedziť na zavedenie dlažby alebo vlhkuvzdornej podlahy, ktorá sa bude nachádzať pri dverách. S týmto usporiadaním všetci hostia prídu na to, kde si vyzuť topánky, aby hostiteľke nepridali prácu s následným upratovaním.

Zónovanie chodby ako zariadiť predsieň nabytok do chodby

Nezabudnite na miesta uloženia

Vo väčšine bytov je na chodbe veľmi málo miesta, no aj s týmto menším priestorom je potrebné narábať s rozumom. Táto oblasť predsieň je najvhodnejšia na skladovanie vrchného oblečenia a obuvi, a ak správne používate vertikálne roviny, je tu miesto pre sezónne veci. Ako ukazuje prax, na chodbe je najvhodnejšie mať vstavaný nábytok, ktorý nie je nápadný, ale zároveň pomáha uschovať veľa vecí.

Nezabudnite na miesta uloženia Ako zariadiť chodbu predsieň nabytok do chodby

Nebuďte ale horliví a nesnažte sa vtesnať všetko naraz na malú plochu. Ak veci visia všade alebo doslova začnú vypadávať zo skriniek, budete musieť navždy zabudnúť na čistotu a príťažlivosť. Aj po generálnom upratovaní bude všetko vyzerať neupravene.

 

Stručnost v dizajne

Pri zariaďovaní chodby netreba zabúdať na základné dizajnové pravidlo – nepoužívajte viac ako tri farby (ani podložka pri dverách a lampa by nemali vyčnievať z celkového obrazu). Porušenie harmónie vyzerá obzvlášť smiešne v malých priestoroch, preto pri začatí plánovania rekonštrukcie na chodbe premýšľajte nad možnosťami stokrát, pretože chyba povedie nielen k sklamaniu, ale aj k zbytočným finančným nákladom.

Správny výber nábytku

Ak vám oblasť chodby umožňuje inštalovať nábytok, ale nechcete sa pohrávať so vstavaným, musíte si správne vybrať hotovú súpravu. Všetky gazdinky vedia, že v malom priestore je nereálne odstraňovať prach a nečistoty pod nábytkom na nízkych nožičkách. Pri kúpe šatníka či komody na to treba pamätať a vybrať si modely, ktoré pevne stoja na podlahe (bez najmenších medzier) alebo uprednostňujú originálne závesné konštrukcie.

Dizajnéri pripomínajú, že nábytková zostava vyzerá oveľa veľkolepejšie a ak sa jej farba zhoduje alebo harmonizuje s farbou stien a priestor vôbec nepreťažuje

Svetlé farby v interiérovom dizajne Ako zariadiť chodbu predsieň nabytok do chodby

Svetlé farby v interiérovom dizajne

Svetlých stien a podláh v priestore chodby sa netreba báť. Akokoľvek lákavé môže byť stmavenie interiéru, dizajnéri dôrazne odporúčajú pozrieť sa na svetlú a neutrálnu paletu. Rozmanitosť odtieňov bielej, šedej a dokonca aj béžovej farby pomôže „rozpustiť“ malé nečistoty a úplne skryť chyby, ktoré sa vyskytli počas opravy.

Správne osvetlenie

Ako viete, ak ušetríte na osvetlení alebo vyberiete nesprávne svietidlá, aj tie najdrahšie opravy budú vyzerať celkom obyčajne a nudne. Aby ste sa vyhli tejto chybe a zdôraznili niektoré detaily interiéru a zároveň odviedli pozornosť od chybičiek či menšieho „neporiadku“, zvoľte bodové osvetlenie.

Správne osvetlenie Ako zariadiť chodbu predsieň nabytok do chodby

V oblasti, kde je zrkadlo inštalované, je lepšie inštalovať dodatočné osvetlenie, ktoré vám umožní vyhodnotiť váš vzhľad pred odchodom z bytu a vizuálne zväčšiť priestor chodby. Postarať sa treba o bodové osvetlenie aj v najtemnejších kútoch, pretože od množstva svetla závisí nálada a pocit pohodlia pri príchode domov či návštevy.

Foto: Shutterstock
Redakcia

>> Ako štýlovo zariadiť
chodbu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre