Diela legendárneho architekta Ieoh Ming Pei

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

Diela legendárneho architekta Ieoh Ming Pei

Múzeum Johna F Kennedyho v Bostone architekt Ieoh Ming Pei

Americký architekt čínskeho pôvodu Ieoh Ming Pei, známy skôr ako IM Pei, mal od mladosti rád výtvarné umenie a inžinierstvo, ktoré zohralo v jeho živote zásadnú úlohu. Keď bol v Spojených štátoch, úplne sa ponoril do architektúry. Fascinovala ho najmä moderna, v oblasti ktorej dosiahol nebývalé výšky. Jeho majstrovské diela zvečnili meno tvorcu, pretože niektoré z nich sa stali ozdobami najznámejších pamiatok sveta.

Prezidentská knižnica a múzeum Johna F. Kennedyho v Bostone (USA)

Vývoj projektu prezidentskej knižnice a múzea Johna F. Kennedyho v Bostone bol prvým veľkým dielom vtedy málo známeho architekta Ieoh Ming Peia. Pani Kennedyovú najviac zaujal jeho koncept, ktorý bol rozhodujúcim pri výbere víťaza súťaže, v ktorej IM Pei porazil významných a známych dizajnérov.

 

 

Projekt Le Grand Louvre v Paríži (Francúzsko)

Keď bol François Mitterrand zvolený za prezidenta Francúzska v roku 1981, vypracoval ambiciózny plán rôznych stavebných projektov, z ktorých jedným bola renovácia Louvru, najstaršieho francúzskeho múzea s bohatou zbierkou umeleckých a historických pamiatok vo Francúzsku. Toto čestné poslanie bolo zverené IM Peiovi, ktorý sa v tom čase preslávil svojimi pôsobivými múzejnými projektmi. Stal sa prvým zahraničným architektom, ktorý pracoval na najslávnejšom múzeu krajiny.

Projekt Le Grand Louvre v Paríži architekt Ieoh Ming Pei

Vzhľadom na plánované dramatické zmeny nie je prekvapujúce, že verejnosť a kritici urobili všetko pre to, aby rekonštrukcii zabránili. Krajinou sa prehnala vlna nespokojnosti, práce sa však nezastavili.

V strede nádvoria sa objavila sklo-oceľová pyramída, ktorá sa mala stať vchodom do múzea. Architekt vysvetlil svoju víziu nového objektu ako poctu rafinovanej geometrii diela francúzskeho krajinného architekta André Le Nôtre, ktorý navrhol kráľovské záhrady a parky vo Versailles. Pei tiež považoval pyramídovú formu za najvhodnejšiu a celkom „kompatibilnú s architektúrou Louvru, najmä s fazetovými rovinami jeho striech“.

Múzeum islamského umenia v Dauhe (Katar)

Zdobené obrysy starovekej islamskej architektúry a logika modernistického dizajnu sa organicky prelínajú v ďalšom fascinujúcom projekte od architekta IM Pei. Ide o Múzeum islamského umenia v Dauhe, ktoré sa samo stalo umeleckým dielom, veľkolepo podfarbeným vodami Perzského zálivu.

Múzeum islamského umenia v Dauhe architekt Ieoh Ming Pei

Pred jeho výstavbou úrady krajiny nevyhlásili súťaž, ale okamžite ponúkli 91-ročnému brilantnému architektovi (celkovo žil 102 rokov), aby vypracoval návrh nového kultúrneho zariadenia. Napriek svojmu veku a skutočnosti, že Pei už dávno odišiel z aktívneho vývoja dizajnérskych projektov, vydal sa na cestu po moslimských krajinách, aby našiel spoločnú reč medzi storočiami histórie a moderny, tradíciami islamskej architektúry a modernou.

Nakoniec trval na vytvorení umelého ostrova na výstavbu Múzea islamského umenia, „aby sa vždy zachovala izolovaná monumentalita múzea“. Toto želanie sa splnilo a ako čas ukázal, kultový architekt mal pravdu. Vodou obklopené múzeum a mestský park sa stali najobľúbenejšou atrakciou hlavného mesta Kataru.

Stojí za zmienku, že na vývoji interiérového dizajnu múzea sa podieľal tím slávneho francúzskeho architekta a dizajnéra Jeana Michela Wilmotteho. Na piatich poschodiach múzea sa im podarilo vytvoriť pôsobivé priestory pre výstavné siene, galérie, knižnicu, študijné centrá, konferenčnú miestnosť, kaviareň, obchod so suvenírmi a mužské a ženské modlitebne.

Foto zdroj: Shutterstock
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre