Nízkoenergetické domy – na čo myslieť pri ich plánovaní a projektovaní?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


EnergieFinancieStavba

Nízkoenergetické domy – na čo myslieť pri ich plánovaní a projektovaní?

Nízkoenergetické domy – na čo myslieť pri ich plánovaní a projektovaní

Nízkoenergetické domy vypĺňajú medzeru medzi pasívnymi domami, ktoré využívajú absolútne minimum energie na kúrenie, a bežnou stavbou, ktorá využíva klasické vykurovacie palivá. V porovnaní s bežnými stavbami spotrebúvajú približne o polovicu menej energie. Pri ich návrhu je ale potrebné myslieť na niekoľko podmienok, ktorých nesplnenie zhorší energetické hospodárenie domu. V dnešnom článku vám poradíme, ako tieto podmienky splniť.

 

 

Čo sú nízkoenergetické domy?

Ak plánujete stavbu nízkoenergetického domu, hlavnou podmienkou pre jeho klasifikáciu je spotreba energie na vykurovanie. Na zabezpečenie tepelného pohodlia využíva tento druh domov 15 až 50 kWh/m2 energie za rok. Hodnoty pod dolnou hranicou patria pasívnym domom, hodnoty nad hornou zase bežným a úsporným domom.

Obnoviteľné zdroje ako základ vykurovacej sústavy

Využívanie solárnej energie pomocou solárnych panelov je pre nízkoenergetické domy základom výhodnej energetickej rovnováhy. Okrem toho môžete slnečné žiarenie využívať aj pasívne, a to vďaka materiálom s vysokou hustotou, ktoré po dlhšej absorpcii sálajú nakumulované teplo.

Tepelné čerpadlo KAISAI

Ďalšou významnou jednotkou sú tepelné čerpadlá. V prípade ohrevu vzduchu v domácnosti môžete využiť čerpadlá typu vzduch-vzduch a v prípade ohrievania vody máte k dispozícii čerpadlá typu vzduch-voda. Ohrev vody týmto spôsobom je možné väčšinou prepojiť s fotovoltaickou elektrárňou.

Náš TIP:
Myslite na stav životného prostredia už počas stavby. Vyberajte recyklované a obnoviteľné materiály na výrobu podlahy či tepelnej izolácie.

Správna orientácia mierností

Ako sme už spomenuli vyššie, nízkoenergetické domy využívajú solárnu energiu na maximum. V prípade, že vašu stavbu nenavrhnete tak, aby mala správnu orientáciu vzhľadom na pohyb slnka, môžete tak výrazne znížiť zisk jeho energie. Tzv. pobytové miestnosti (obývačka, jedáleň, spálňa) by mali byť orientované smerom na juh. Miestnosti, v ktorých nebudete tráviť veľa času môžu byť orientované na ostatné svetové strany.

Solarny panel LUXEN 500W

Výber okien s dobrými izolačnými schopnosťami

Spotrebu energie na vykurovanie môžete minimalizovať dvoma spôsobmi – využívať veľmi efektívne zdroje tepla a znížiť tepelné straty. Okná a dvere patria medzi energeticky najviac stratové časti domov. V prípade, že vyberiete efektívne okná s trojsklom alebo unikátne vákuové okná, môžu sa ich izolačné schopnosti priblížiť ku klasickej stene.

Stavba nízkoenergetického domu je z hľadiska dostupnosti stále na lepšej úrovni. Moderné technológie rozširujú možnosti recyklácie a využitia obnoviteľných zdrojov energie. V prípade domov s minimálnou spotrebou energie na vykurovanie je dôležitá tiež správna orientácia domu, dostatočná izolácia a využitie tepelných čerpadiel typu vzduchu-vzduch alebo vzduch-voda. Všetko pre nízkoenergetické bývanie nájdete na stránke mobler.sk

Galéria

Foto: Mobler
Text: Redakcia

>> Všetko pre ekologické
vykurovanie nájdete TU <<

 

Komentáre