Ide to aj bez chlóru – prostriedky a technológie menej agresívne na pokožku človeka

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


BazényInteriér

Ide to aj bez chlóru – prostriedky a technológie menej agresívne na pokožku človeka

Bazény, ale aj domáce vírivky a hlavne voda v nich sú neustále vystavované rôznym vplyvom. Každé okúpanie vnesie do vody množstvo mikroorganizmov a nečistôt, napr. z chodidiel či zvyškov opaľovacích krémov, hoci ste sa pred vstupom do bazénu či vírivky osprchovali. Ukážeme vám ako to ide aj bez chlóru.

Ide to aj bez chlóru, iDry, dezinfekcia povrchov

Na vodu, ktorá je najdôležitejším prvkom relaxácie, v týchto zariadeniach pôsobí množstvo znečisťujúcich faktorov a menia jej vlastnosti.

Množenie mikroorganizmov, rast rias, rôzne typy zákalu, ale aj zmeny chemizmu vody spôsobia vo vode rôzne hygienické „poruchy“. Znečistená voda potom zas vyvolá následnú reakciu pokožky či slizníc človeka. Hygiene vody je potrebné sa venovať takmer každodenne. Riešenia formou filtrovania vody neriešia chemickú ochranu čistoty vody. Na tú sa najčastejšie používajú dezinfekčné prostriedky na báze chlóru. Existujú však aj prostriedky a technológie menej agresívne na pokožku človeka, a to sú technológie tzv. bezchlórovej chémie.

Ide to aj bez chlóru, iDry, dezinfekcia povrchov

Ide to aj bez chlóru, iDry, dezinfekcia povrchov

Základné rozdiely bazénovej chémie s chlórom a bez chlóru

Chlórová chémia využíva na dezinfekciu vody zlúčeniny chlóru. Je razantná vo svojich účinkoch, avšak veľmi škodí slizniciam očí aj ľudskej pokožke. Chlórová dezinfekcia má však aj jeden nedostatok a ten je v tom, že nelikviduje riasy. Preto voda niekedy v bazéne zozelenie a musíte použiť špeciálne chem. prostriedky na ich likvidáciu.

Neprehliadnite:
Ako vybrať materiál, na rodinné bazény – výhody vlastného bazénu

Prítomnosť chlórovej dezinfekcie zaregistrujete zápachom chlóru, pretože teplota vody zrýchľuje vyprchanie chlóru z vody. Chlór sa musí počas sezóny neustále pridávať, čo sa prejaví vo zvýšených nákladoch na jej zakúpenie. U tých, ktorí sú citlivejší, sa chlórová technológia prejaví jemným napnutím pokožky a jej svrbením a aby sa tento prejav odstránil, musíte sa po každom kúpaní osprchovať čistou vodou.

Dve verzie bezchlórovej chémie

Prvým typom bezchlórovej dezinfekcie vody sú polymérové dezinfekčné prostriedky od výrobcu H20 COOL. Tieto sa líšia od bežne používaných dezinfekčných prostriedkov viacerými faktormi: sú zdravotne nezávadné pre ľudí a zvieratá, nespôsobujú koróziu, sú nehorľavé, nie sú toxické, nefarbia a nemajú zápach, neobsahujú karcinogénne látky, sú pH neutrálne, sú biologicky odbúrateľné. Prípravky likvidujú víry, baktérie, plesne a riasy. Neobsahujú chlór, alkohol, aldehyd, fenol, lúh, formaldehyd, ťažké kovy a nepoškodzujú žiadne materiály. Sú odolné teplotám od 0 po 250 °C. Veľkou prednosťou je ich dlhodobý dezinfekčný účinok bez vzniku mikrobiálnej rezistencie.

Ide to aj bez chlóru, iDry, dezinfekcia povrchov, H2O Pool Shock 1l

Druhá dezinfikuje vodu na báze aktívneho kyslíka. Bezchlórová chémia je vhodná najmä pre malé deti, alergikov a astmatikov, ekzematikov, pretože nedráži sliznice a ani oči. Je efektívnejšia ako chlórová chémia a jej dávkovanie je intenzívnejšie. Prípravky na báz aktívneho kyslíka dlhodobo a s maximálnou účinnosťou likvidujú vírusy, plesne a baktérie, zabraňujú množeniu mikroorganizmov. Výsledkom je kvalitná dezinfekcia vody. Bezchlórová chémia je vhodná pre všetky typy domácich bazénov i víriviek s filtráciou i bez filtrácie, vonkajšie i zastrešené. Ošetrená voda nepáchne chlórom, neničí plavky, nedráždi pokožku, oči ani sliznice, nenarušuje stavbu ani technológiu bazéna či vírivých vaní, nebieli bazénovú fóliu.

Ide to aj bez chlóru, iDry, dezinfekcia povrchov, H2O 60 Pack

Ani jeden prípravok nemá žiaden zápach a je netoxický, pričom je jeho účinnosť niekoľko násobne vyššia. Dezinfekcia na báze chlóru je účinná maximálne niekoľko hodín pričom dezinfekčné prostriedky na báze polyméru si zachovávajú svoje vlastnosti niekoľko dní bez poškodenia akýchkoľvek materiálov.

Dá sa prejsť z chlórovej na bezchlórovú ochranu vody?

Ak používate chlórovú dezinfekciu nemožno ju kombinovať s bezchlórovou chémiou! Musíte dodržať určitý postup na prechod „chémie“, ktorá čistí váš bazén. Chlórovú technológiu musíte z bazéna či vírivky „vysadiť“ a najmenej 3 – 5 dní vodu len filtrovať. Chlór by sa mal sám „vyvetrať“ za pomoci slnka a filtrovania vody. Voda by mala byť chemicky neutrálna. Následne je potrebné dodržať technologický postup šokovanie, úprava ph, úprava tvrdosti, vypratie piesku filtra, atď… prípravkami bezchlórovej chémie.

logo iDry, dezinfekcia povrchov

 

 

 

 

+421 905 293 716
+421 903 511 225
info@iDry.sk
dezinfekciapovrchov.sk

Foto: iDry

>> Vhodné bazénové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    po tento článok som sa dostala náhodou.
    A som veľmi rada, lebo vždy som bola neštastná z toho, čo všetko musíme dávať do bazéna aby bol čistý.
    Ale ako čítam dá sa to aj inak.
    Tak super, veľmi ste mi pomohli.

Komentáre