Ako sa zorientovať v tepelných čerpadlách?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Tepelné čerpadláVideoVykurovanieZdravé bývanie

Ako sa zorientovať v tepelných čerpadlách?

Ako sa zorientovať v tepelných čerpadlách pre domácnosť

Tepelné čerpadlá sú moderným a ekologickým spôsobom vykurovania a ohrevu teplej úžitkovej vody, ktoré fungujú na princípe prenosu tepla z prostredia s nižšou teplotou do prostredia s vyššou teplotou pomocou elektrickej energie. Tepelné čerpadlá sa delia podľa zdroja a cieľa tepla na rôzne typy, ktoré majú svoje výhody a nevýhody. V tomto článku vám predstavím päť základných typov tepelných čerpadiel a poradím vám, ako si vybrať ten najvhodnejší pre vašu domácnosť.

 

 

1. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Tento typ tepelného čerpadla čerpá teplo z vonkajšieho vzduchu a prenáša ho do vnútorného vzduchu pomocou ventilátorov. Je to najjednoduchší a najlacnejší spôsob inštalácie tepelného čerpadla, pretože nevyžaduje žiadne rozvody vody ani komín. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je vhodné pre nízkoenergetické domy s dobrou izoláciou a rekuperáciou vzduchu.

Nevýhodou tohto typu je, že pri nízkych vonkajších teplotách klesá jeho účinnosť a vyžaduje doplnkový zdroj tepla. Okrem toho je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch hlučnejšie ako ostatné typy a nemôže ohrievať teplú úžitkovú vodu.

Princíp fungovania tepelného čerpadla tepelných čerpadlách

2. Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tento typ tepelného čerpadla tiež čerpá teplo z vonkajšieho vzduchu, ale prenáša ho do vody v systéme vykurovania alebo ohrevu teplej úžitkovej vody. Tepelné čerpadlo vzduch-voda je vhodné pre novostavby aj rekonštrukcie, pretože sa dá pripojiť k existujúcim radiátorom alebo podlahovému vykurovaniu. Výhodou tohto typu je, že je energeticky úsporné, kompaktné a ľahko sa inštaluje. Nevýhodou je, že pri nízkych vonkajších teplotách klesá jeho účinnosť a potrebuje elektrický príkon na prevádzku. Okrem toho je tepelné čerpadlo vzduch-voda hlučnejšie ako ostatné typy.

3. Tepelné čerpadlo zem-voda

Tento typ tepelného čerpadla čerpá teplo zo zeme pomocou zemných kolektorov alebo vrtných studní a prenáša ho do vody v systéme vykurovania alebo ohrevu teplej úžitkovej vody. Tepelné čerpadlo zem-voda je vhodné pre domy s vyššou spotrebou tepla, pretože má konštantnú účinnosť po celý rok a je veľmi spoľahlivé. Výhodou tohto typu je, že je tiché, bezpečné a má dlhú životnosť. Nevýhodou je, že vyžaduje vyššiu investíciu do prípravy zdroja tepla (vrty, kolektory) a potrebuje elektrický príkon na prevádzku.

Tepelne cerpadlo zem voda v tepelných čerpadlách

4. Tepelné čerpadlo voda-voda

Tento typ tepelného čerpadla čerpá teplo z podzemnej vody pomocou vrtných studní a prenáša ho do vody v systéme vykurovania alebo ohrevu teplej úžitkovej vody. Tepelné čerpadlo voda-voda je vhodné pre domy s vyššou spotrebou tepla, pretože má konštantnú účinnosť po celý rok a je veľmi spoľahlivé. Výhodou tohto typu je, že je tiché, bezpečné a má dlhú životnosť. Nevýhodou je, že vyžaduje vyššiu investíciu do prípravy zdroja tepla (vrty, čerpadlá) a potrebuje elektrický príkon na prevádzku. Okrem toho je potrebné zabezpečiť ochranu podzemnej vody pred znečistením.

5. Tepelné čerpadlo soľanka-voda

Tento typ tepelného čerpadla je podobný typu zem-voda, ale namiesto vody používa soľanku (roztok soli a vody) ako nosič tepla. Soľanka sa preteká cez zemné kolektory alebo vrtné studne a prenáša teplo do vody v systéme vykurovania alebo ohrevu teplej úžitkovej vody. Tepelné čerpadlo soľanka-voda je vhodné pre domy s vyššou spotrebou tepla, pretože má konštantnú účinnosť po celý rok a je veľmi spoľahlivé. Výhodou tohto typu je, že je tiché, bezpečné a má dlhú životnosť. Nevýhodou je, že vyžaduje vyššiu investíciu do prípravy zdroja tepla (vrty, kolektory) a potrebuje elektrický príkon na prevádzku.

Ako sa rozhodnúť, ktorý typ tepelného čerpadla je najvhodnejší pre vašu domácnosť?

Pri výbere tepelného čerpadla je potrebné zvážiť viacero faktorov:

 • Potreba tepla – Závisí od veľkosti, izolácie a orientácie domu, počtu obyvateľov, spôsobu vykurovania a ohrevu teplej úžitkovej vody. Čím vyššia je potreba tepla, tým vhodnejšie sú typy tepelných čerpadiel s konštantnou účinnosťou po celý rok (zem-voda, voda-voda, soľanka-voda).
 • Dostupnosť zdroja tepla – Závisí od geologických a klimatických podmienok lokality, kde sa nachádza dom. Niektoré typy tepelných čerpadiel vyžadujú dostatok podzemnej vody (voda-voda), iné dostatok plochy pozemku (zem-voda, soľanka-voda), iné dostatok vonkajšieho vzduchu (vzduch-voda, vzduch-vzduch).
 • Investičné náklady – Závisia od ceny samotného tepelného čerpadla a od ceny prípravy zdroja tepla. Čím náročnejšia je príprava zdroja tepla (vrty, kolektory), tým vyššie sú investičné náklady. Najlacnejšie sú typy tepelných čerpadiel bez prípravy zdroja tepla (vzduch-voda, vzduch-vzduch).
 • Cena elektrickej energie – Závisí od tarify, ktorú máte zmluvne dohodnutú s dodávateľom elektriny. Čím vyššia je cena elektriny, tým vyššie sú prevádzkové náklady tepelného čerpadla. Najviac elektriny spotrebujú typy tepelných čerpadiel, ktoré čerpajú teplo z vonkajšieho vzduchu (vzduch-voda, vzduch-vzduch).
 • Ekologickosť – Závisí od toho, ako je vyrábaná elektrická energia, ktorú tepelné čerpadlo využíva. Čím viac je elektrina vyrábaná z obnoviteľných zdrojov (slnečná, veterná, vodná), tým ekologickejšie je tepelné čerpadlo. Všeobecne platí, že tepelné čerpadlá sú ekologickejšie ako klasické spôsoby vykurovania (plyn, olej, uhlie, drevo).

Tepelne cerpadlo flexocompact exclusive tepelných čerpadlách

Pýtate sa aj vy prečo teda nekúriť elektrikou keď tepelné čerpadlo je tiež poháňané elektrikou?

Nie, nie je to tak, že tepelné čerpadlo je rovnaké ako kúrenie elektrinou. Tepelné čerpadlo využíva elektrinu len na prenos tepla z okolia do domu, nie na jeho vytváranie. Tým sa dosahuje vyššia účinnosť a nižšia spotreba elektriny. Elektrické kúrenie naopak vytvára teplo priamo z elektriny, čo je drahšie a menej ekologické.

Aké sú najpredávanejšie čerpadlá na Slovensku?

Podľa prieskumu portálu Energie-portal.sk. ktorý analyzoval 100 zmlúv z dotačného projektu Zelená domácnostiam II, sú to tieto tri značky:

 • Mitsubishi – Tepelné čerpadlá tohto japonského výrobcu tvoria takmer tretinu (31) z analyzovaných zmlúv. Sú to predovšetkým modely PUHZ-SW100VAA, PUHZ-SHW112YAA a PUHZ-SHW140YHA, ktoré majú výkon od 10,6 kW do 17 kW. Tieto tepelné čerpadlá sú typu vzduch-voda.
 • Viessmann – Tepelné čerpadlá tohto nemeckého výrobcu sa viažu na 13 zo 100 analyzovaných zmlúv. Ide o modely Vitocal 222-S, Vitocal 222-G a Vitocal 300-G, ktoré majú výkon od 5,9 kW do 17,6 kW. Tieto tepelné čerpadlá sú typu voda-voda alebo zem-voda.
 • Daikin EuropePanasonic – Tepelné čerpadlá týchto dvoch japonských výrobcov sa delia o tretie miesto v našom rebríčku, keďže každý z nich bol zvolený 11-krát zo 100 analyzovaných zmlúv. Ide o modely Daikin Altherma ERLQ011CW1/EHBX11CB9W a Panasonic WH-MDC09H3E5/WH-UD09HE5, ktoré majú výkon okolo 9 kW. Tieto tepelné čerpadlá sú tiež typu vzduch-voda.

Veríme, že sme vám aspoň trochu ozrejmili typy tepelných čerpadiel.

Galéria

Foto: Freepick, Adobestock, Vaillant
Text: Redakcia

>> Zariaďte si kúpelňu
TU alebo nižšie <<

 

Komentáre (1)

 1. Dobrý deň, my sme minulý rok potrebovali kúpiť tepelné čerpadlo a vobec som sa nevedela rozhodnuť podľa čoho kúpiť.
  Tak sme si nechali poradiť od kamaráta/ odborníka.
  Ale podľa tohto by mi to išlo určite ľahšie.
  Je to vlasnte aj zhrnutie čo nám povedal kamarat.

Komentáre