Oko lososa – Salmon Eye: v Nórsku sa otvára plávajúce výstavisko

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaVideo

Oko lososa – Salmon Eye: v Nórsku sa otvára plávajúce výstavisko

Oko lososa – Salmon Eye

Uprostred vôd zálivu pri nórskom Hardangerfjordu sa nedávno konalo slávnostné otvorenie jedinečného plávajúceho výstaviska venovaného budúcnosti akvakultúry. Projekt s názvom Salmon Eye – Oko lososa zahŕňal výstavbu pontónu, na ktorom bola inštalovaná konštrukcia futuristického tvaru pokrytá takmer desiatimi tisíckami oceľových šupín v tvare obrovskej ryby. Majiteľ stavby, generálny riaditeľ rodinnej firmy Eide Fjordbruk, dúfa, že týmto spôsobom upriami pozornosť sveta na akvakultúru.

Medzi vodami Hardangerfjordu neďaleko Kvinnherad (Nórsko) bol otvorený futuristický objekt, ktorý vyzerá skôr ako bizarná umelecká inštalácia než ako plnohodnotný architektonický objekt. Napriek tomu plávajúca konštrukcia, ktorá z brehu vyzerá ako obrovská ryba, aby sa nadýchla vzduchu alebo sa vyhrievala na slnku, je výstavným centrom určeným na vzdelávanie návštevníkov o udržateľných morských plodoch, chove rýb a produkcii nórskeho lososa.

 

 

Iniciátorom výstavby centra Salmon Eye („Oko lososa“) bol majiteľ a generálny riaditeľ veľkej nórskej farmy Eide Fjordbruk, zaoberajúcej sa chovom lososov a pstruhov. Tri generácie rodiny sa venujú chovu sebastesov, pričom sa starajú aj o životné prostredie, dodržiavajúc zásady trvalej udržateľnosti. Keďže v odvetví akvakultúry nie je všetko také ružové, chovateľ rýb sa snaží upútať pozornosť takýmto originálnym spôsobom. Vďaka jeho úsiliu a plnému financovaniu bola postavená plávajúca kapsula, jedinečná v každom ohľade, do ktorej sa dá dostať len po vode.

Prierez Oka Norsko

Prierez Oka Norsko

Prierez Oka Norsko

Referencia: Akvakultúra je odvetvie, ktoré chová a pestuje rôzne druhy rýb, kôrovcov, mäkkýšov, rias (vodné organizmy) v prírodných a umelých nádržiach, vybavených morských plantážach, liahňach, nádržiach a ohradách.

Dizajn stavby korešponduje s myšlienkou projektu

Koncepčný projekt vypracovalo dánske architektonické štúdio Kvorning Design, ktorého špecialisti premysleli dizajn do najmenšieho detailu. Hlavnou myšlienkou návrhu bola rybia téma, založená na štruktúre rybieho oka, štylizovaná podľa požiadaviek stavby architektonického objektu. Na základe toho vývojári zabezpečili vytvorenie organickej formy konštrukcie s efektívnymi hladkými tvarmi a otvorenou plochou v strede. Vonkajší plášť bol pokrytý 9,5 tisícami oceľovými plátmi, ktoré napodobňujú vzhľad a farbu rybích šupín, no zároveň by mal pripomínať zrenicu ryby.

Zaujímavosti: Lososové oko váži 1250 ton, výška štvorúrovňovej konštrukcie je 14,55 metra (jedna úroveň je pod vodou). Celková plocha výstaviska dosahuje 1060 metrov štvorcových. Celá konštrukcia spolu s pontónom bola bezpečne upevnená v hĺbke 300 metrov, čo umožňuje udržať objekt nad vodou. Autori projektu sľubujú, že plávajúce centrum je schopné odolať vlnám s výškou viac ako 4 m.

Oko lososa v Nórsku Salmon Eye akvakultura

Oko lososa v Nórsku Salmon Eye akvakultura

Oko lososa v Nórsku

Spoločnosť Eide Fjordbruk má za cieľ urobiť globálnu produkciu morských plodov udržateľnejšou a o krok bližšie k dosiahnutiu toho, čo Organizácia Spojených národov nedávno požadovala vo svojej správe o udržateľnosti morských plodov a Parížskej klimatickej dohode. Organizátori výstavnej platformy dúfajú, že prostredníctvom pozoruhodnej platformy a pohlcujúceho audiovizuálneho priestoru budú mať možnosť porozprávať návštevníkom o morskej akvakultúre a o tom, čo škodí nielen moru a jeho obyvateľom, ale spôsobuje nenapraviteľné škody aj na ľudskom zdraví.

Podľa riaditeľa centra, Salmon Eye, Sebastiana Thorjussena, je vzdelávací a výstavný priestor navrhnutý tak, aby pomohol návštevníkom uvedomiť si, že oceán je veľmi dôležitým zdrojom potravy, poučiť ich o moderných metódach práce s morskými plodmi a o budúcich štandardoch v akvakultúre. Tieto príbehy sú navyše založené na dlhoročných skúsenostiach spoločnosti Eide Fjordbruk. Bola to prvá rybia farma, ktorá chovala a pestovala lososy pomocou trvalo udržateľných technológií, čím sa dosiahla nulová uhlíková stopa.

Galéria

Foto zdroj: globaldesignnews.com
Redakcia

>> Kúpelňové doplnky do domu alebo bytu
za dobrú cenu TU alebo nižšie <<

 

Komentáre