Stolček prestri sa! Jedálenský stôl je miesto kde sa stretáva celá rodina.

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyneKuchynský nábytok

Stolček prestri sa! Jedálenský stôl je miesto kde sa stretáva celá rodina.

Jedálenský stôl

Jedálenský stôl je neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Či už ho máte umiestnený v kuchyni alebo v jedálni, často býva miestom, kde sa stretáva celá rodina. Práve preto je výber nového stola dôležitým rozhodnutím a významnou investíciou.

Ako si vybrať správny stôl a stoličky? Možností je hneď niekoľko. Okrem počtu členov domácnosti by ste mali zohľadniť aj veľkosť a tvar samotnej miestnosti. Bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte dostatok miesta, ak uvažujete o rodinnom stolovaní, musíte si spočítať centimetre. Na jedno miesto pri stole počítajte so šírkou cca 60 cm, aby ste mohli pohodlne používať príbor, takže konečná dĺžka stola by mala byť násobkom 60 cm a počtom stolujúcich. Odporúčaná dľžka stola sa týka aj moderných vysokých barových stolovaní.

Jedálenský stôl

Aj tu sú vaše lakte akoby „krídla“ a časté strety lakťov dvoch vedľa seba stolujúcich sú nepríjemné, takže aj tu platí min. 60 cm/1 osoba. Ak však uvažujete o „klasickom“ (obdľžnikovom) stole, počítajte ale aj s tým, že aj oproti sediaci potrebujú priestor pre svoje taniere a poháre. Najmenšia možná šírka stola v takomto prípade je 75 cm. Z uvedeného vyplýva, že najmenší možný stôl pre 4 stálych stolujúcich je stôl 120 x 75 cm. Na takto veľký stôl sa zmestí aj nejaká tá „putujúca“ soľnička a korenička a jeden pohár na nápoj pre každého stolujúceho.

Pozrite si: Kde „to“ všetko dáte? – Do „šuflíkov!“

Nejaká dekoračná výzdoba, nič však veľké, sa vám zmestí na stôl široký 90 cm. Takže naša rada je – ak ste štyria, optimálny stôl má tak rozmery 120 x 90 cm s výškou 76 cm. Výška stola je rokmi overená a pri takejto výške sa aj pohodlne najete, aj môžete vykonať rôzne domáce práce. Nestarnúcou klasikou sú stoly s dreveným dekorom. Zapadnú do akéhokoľvek interiéru a príjemne zútulnia celý priestor. Ich výhodou je aj to, že sa k nim hodia snáď všetky druhy stoličiek. Toto materiálové riešenie však môžete aj inovovať a tak stoly zo skla a antikoru či iných materiálov a farieb sú v špecializovaných obchodoch k dostaniu.

Jedálenský stôl

„Barové“ stolovanie

Nezmienili sme sa však o fakte, že do interiéru dnešných kuchýň sa málokedy zmestí aj „klasický“ rodinný stôl. Priamo v kuchyni zvyčajne vždy vyriešime servírovací priestor pre rýchlu rannú kávu a malé raňajky aj netradičným stolíkom. Tvarove ide o malý úzky barový pultík, ktorý nezaberie veľa miesta, zároveň však dokonale plní svoj účel.

Ostrovné riešenia otvorených dispozičných riešení kuchýň a obývačky sa často riešia vysokým barovým riešením stolovania. Toto riešenie je vysoké cca cm. Takýto spôsob riešenia stola si však žiada riešenie „na zákazku“ a tomu sa musia prispôsobiť aj riešenia výšky stoličiek – cca 80 – 83 cm a mali by mať aj priečnu podporu pre nohy vo výške cca 32 – 35 cm pre stabilnejšie sedenie. Takéto riešenia sú však elegantné a sú už štandardom dnešného bývania. Ich cena však býva podstatne vyššia, ako sú bežné riešenia stolovania.

Jedálenský stôl

Sedenie bez stoličiek „neurobíte“

Pri výbere stoličiek by sme mali zohľadniť nielen veľkosť miestnosti, ale aj výšku jednotlivých členov domácnosti. Medzi spodnou hranou stola a stoličkou by mal byť minimálne 30 cm rozdiel aby sa stehné človeka pohodlne „zasunuli“ pod stôl. Dôležité teda je, aby si celá rodina k vybranému stolu zasadla a vyskúšala jeho pohodlnosť ešte pred samotnou kúpou. Samozrejme, stoličky by mali k stolu ladiť svojim materiálom, ale aj konštrukciou. K masívnemu stolu môžeme preto zvoliť aj väčšie stoličky, k menšiemu stolíku by sme mali vybrať skôr drevené stoličky alebo stoličky z hliníka a plastu ktoré sú svojim dizajnom zaujímavé.

Výška sedenia je cca 43 – 46 cm. Táto výška sedáku je pohodlná pre dospelú osobu. Zaujímavé sú riešenia stoličiek akoby kresielok s bočnými operadlami. Stoličky sú veľkým doplnkom stola a môžu jeho dizajnový vzhľad oživiť. Vyberajte s citom, pretože stolček sa vám určite„neprestrie“, aj napriek tomu, že vaša kuchyňa a stôl bude ako z rozprávky.

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Vhodný kuchynský nábytok
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre