Ako často treba meniť kuchynský riad?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKuchyne

Ako často treba meniť kuchynský riad?

Ako často treba meniť kuchynský riad

Zamysleli ste sa niekedy ako často meníte príslušenstvo v kuchyni? V tomto článku sa dozviete, ako často by ste mali meniť kuchynský riad a na čo si treba dávať pozor v kuchyni, aby ste predišli šíreniu mikróbov a zlepšili hygienu.

 

 

Kuchyňa je miestom, kde sa pripravuje a konzumuje jedlo, preto je dôležité udržiavať ju v čistote a poriadku. Niektoré kuchynské pomôcky a náradie sú však náchylnejšie na znečistenie a opotrebenie, než iné, a vyžadujú si pravidelnú výmenu alebo dezinfekciu. Pozrite sa na nasledujúce tipy, ako sa starať o svoj kuchynský riad a náčinie.

Kuchynská hubka

Kuchynská hubka na riad je jednou z najšpinavších vecí v kuchyni, pretože sa v nej hromadia zvyšky jedla, vlhkosť a baktérie. Podľa niektorých štúdií môže obsahovať viac mikróbov, než záchodová doska. Preto by ste ju mali meniť aspoň raz týždenne, alebo ešte častejšie, ak je veľmi zašpinená alebo zapácha. Môžete ju tiež dezinfikovať pomocou mikrovlnnej rúry alebo horúcej vody .

Utierky na riad

Textilné utierky na riad sú tiež zdrojom baktérií a plesní, pretože sa používajú na utieranie rúk, riadu, pultov a iných povrchov. Mali by ste ich prať aspoň raz za dva dni vo vysokej teplote a sušiť ich dobre.

Používajte rôzne utierky na rôzne účely, napríklad jednu na ruky, druhú na riad a tretiu na pulty.

Drevené alebo plastové dosky

Drevené alebo plastové dosky

Dosky na krájanie sú ďalším miestom, kde sa môžu usadiť baktérie z potravín, najmä z mäsa, hydiny a ryby. Mali by ste mať aspoň dve dosky,  jednu na surové mäso a druhú na ostatné potraviny  a umývať ich po každom použití horúcou saponátovou vodou. Ak sú dosky vyrobené z dreva alebo plastu, môžete ich tiež dezinfikovať pomocou peroxidu alebo octu. Vymeňte dosky, keď sú opotrebované alebo poškriabané inak vám hrozí pri zlom umytí, že sa v ryhách môžu vyskytovať baktérie a vírusy. Dobrým nápadom môžu byť farebne odlišné dosky napríklad plastové.

 • Červená doska – by slúžila na surové mäso
 • Zelená doska – by bola na krájanie zeleniny
 • Žltá doska – by bola určená na krájanie pečiva

Týmto by ste zabránili krížovej kontaminácií medzi potravinami.

Kuchynské nože

Kuchynské nože sú nevyhnutným nástrojom pri príprave jedla, ale ak sú tupé alebo poškodené, môžu spôsobiť nehody alebo kontamináciu potravín. Často sa stretávame s tým, že čepeľ sa umyje ale na rukoväť sa nekladie až taký dôraz. A to je chyba, ktorej by ste sa mali vyvarovať. Nože vrátane rukoväte umývajte ručne teplou saponátovou vodou a po každom použití ich dobre osušte. Mali by ste ich brúsiť pravidelne, aby boli ostré a bezpečné. Vymeňte nože, keď sú zhrdzavené alebo zlomené.

Kuchynský riad

Kuchynský riad ako hrnce, panvice, tanieriky a poháre by ste mali umývať po každom použití v umývačke riadu alebo ručne teplou saponátovou vodou.

 • Ak máte riad s nepriľnavým povrchom, ako napríklad teflón, používajte na neho špeciálne hubky alebo utierky, aby ste nezničili povlak. Je považovaný za bezpečný pokiaľ sa nepoškodí alebo nepripáli. keď sú teflónové panvice poškriabané, časť povlaku sa môže odlupovať na jedle a uvoľňovať toxické zlúčeniny. Tieto zlúčeniny môžu spôsobiť zdravotné problémy ako bolesť hlavy, svalové bolesti alebo dýchavičnosť.
 • Ak máte riad z kovu, skla alebo keramiky, môžete ho občas vyčistiť pomocou sódy bikarbóny, octu alebo citrónovej šťavy, aby ste odstránili škvrny a zápach.

Vymeňte riad, keď je poškriabaný, popraskaný alebo zdeformovaný.

Kuchynsky riad

Kuchynský obrus

Kuchynský obrus je praktický a dekoračný doplnok, ktorý chráni stôl pred škvrnami a poškriabaním. Avšak, ak sa nepráva pravidelne, môže sa stať zdrojom mikróbov a nečistôt. Pýtate sa ako často ho treba prať?

Frekvencia prania kuchynského obrusu závisí od toho, ako často ho používate a ako veľmi sa zašpiní. Ak ho máte len na okrasu a nejete na ňom, môžete ho prať raz za mesiac alebo menej. Ak ho používate na každodenné stolovanie, mali by ste ho prať aspoň raz za týždeň alebo častejšie, ak sa zašpiní alebo zafarbí. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, ktoré sa radi hrajú na stole, môže byť potrebné prať kuchynský obrus aj každý deň.

Tanier z mikrovlnnej rúry

Dobrým pravidlom je umývať tanier v mikrovlnke asi raz za týždeň. Časté čistenie pomáha zabrániť tomu, aby sa zvyšky potravín zapiekli a uľahčuje každé utretie. Tiež by ste mali umývať tanier v mikrovlnke ihneď po akomkoľvek veľkom znečistení. Mikrovlnné žiarenie nezabíja všetky mikróby, ktoré sa môžu nachádzať na tanieri v mikrovlnke. Mikrovlnné žiarenie je typ elektromagnetického žiarenia, ktoré spôsobuje vibráciu molekúl vody a iných polárnych látok, čím sa zvyšuje teplota. Táto teplota môže zabiť niektoré mikróby, ktoré sú citlivé na teplo, ale nie všetky. Niektoré baktérie, ako napríklad Escherichia coli a Staphylococcus aureus, sú schopné prežiť mikrovlnné žiarenie, ak nie sú dostatočne zahriate alebo ak sú chránené vrstvou potravín.

Dúfame, že vám tento článok pomohol zistiť, ako často treba meniť kuchynský riad a na čo si treba dávať pozor v kuchyni. Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel si zabezpečíte čistú a zdravú kuchyňu, kde sa budete cítiť dobre a bezpečne.

Galéria

Foto: Pexels, Freepick, Shutterstock
Redakcia

>> Kvalitný kuchynský riad
nájdete TU <<

 

Komentáre (2)

 1. Ahoj,
  take, že hubky a handričky mením pravidelne, ale o nožoch a iných riadoch som nepočul. Teda že to treba pravidelne meniť.
  Tak super, že som si to prečítal.😁

 2. Ahoj,
  niektore z týchto vecí čo sú písané v článku som naozaj netušila ani ja.
  Takže dobre vedieť.

Komentáre