Vyrob si vlastnoručne doma veľkonočné vajíčko (poličku)

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Urob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma veľkonočné vajíčko (poličku)

Vyrob si vlastnoručne doma veľkonočné vajíčko poličku

Veľká noc nám nezadržateľne klope na dvere. Preto je na mieste zamyslieť sa nad tým, ako ju môžeme preniesť aj do interiéru. Prinášame Vám náš tip – poličku v tvare veľkonočného vajíčka, ktorú si môžete ozdobiť podľa seba a navodiť si tak veľkonočnú atmosféru. Ak sme Vás navnadili, tak čítajte ďalej a dozviete sa ako sa vyrába.

 

 

1. Príprava materiálu

Príprava materiálu na policku

Vajíčko sme vyrábali zo smrekových dosiek. Tieto dosky boli hrubé 2 cm. Narezali sme ich na dĺžku 80 cm. Následne sme ich ohobľovali a zrovnali.

2. Škárovka

Takto pripravené dosky sme pospájali na šírku 60 cm. To znamená, že sme ich zlepili lepidlom na drevo. Do každej dosky sme pomocou lamelovačky urobili drážky, do nich sme dali lepidlo a lamely a zlepili k sebe. Takto pokračujeme, kým nezlepíme všetky dosky. Stiahneme ich zvierkami. Počkáme 24 hodín, kým sa nezlepia, potom zvierky odstránime. Celý povrch prebrúsime.

Zlepenie dosiek lepidlom

Týmto spôsobom sa vyrába škárovka. Vyrábame ju najmä vtedy, ak potrebujeme dosku istej šírky, ktorú nemáme. Zlepením viacerých dosák vytvoríme celistvý materiál, s ktorým môžeme ďalej pracovať.

3. Vajíčko

Nakreslenie kruhu na dosku

Originalne kruzidlo

Na takto pripravenú škárovku nakreslíme kruh pomocou kružidla. Následne vajíčko vyrežeme na priamočiarej píle. Hrany si zaoblíme a vybrúsime. Ak nemáte k dispozícii kružidlo, môžete si ho vyrobiť rovnako ako my.

4. Poličky

Pripevnenie policiek na zadnu stenu

Na výrobu poličiek budeme potrebovať 3 dosky. Narežeme si ich na dĺžku 28 cm a šírku 9 cm. Prebrúsime ich, aby boli hladké a následne ich prilepíme na vajíčko lepidlom na drevo a z druhej strany prichytíme šraubami. Poličky sme umiestnili striedavo – jednu vľavo, druhú vpravo a poslednú opäť vľavo. Do hornej časti prevŕtame dieru, aby sme mohli vajíčko zavesiť na stenu. Dokonca si môžete urobiť aj podstavec a vajíčko položiť na zem. Pod poličky si tiež môžete pripevniť háčiky na zavesenie dekorácií.

Povrchová úprava na poličku

Povrchova uprava akaciovy olej

Vajíčko sme natreli akáciovým olejom. Vždy olejujeme v smere vlákien. Prebytočný olej zotrieme handričkou. Takto pripravené vajíčko zavesíme na stenu a dekorujeme.

Galéria

Foto: autor
Redakcia

>> Ozdobte si poličku vhodnou
dekoráciou TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre