Mobilný dom pre celoročné bývanie – poradíme vám s výberom a starostlivosťou

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Zdravé bývanie

Mobilný dom pre celoročné bývanie – poradíme vám s výberom a starostlivosťou

Mobilný dom pre celoročné bývanie – poradíme vám s výberom a starostlivosťou

Sloboda, ktorú so sebou prináša cestovanie, je pre mnohých z náš návyková. Ak radi objavujete nové zákutia sveta a neviete si predstaviť život bez cestovania, môže byť pre vás mobilný dom vynikajúcou príležitosťou. Jeho moderné podoby prinášajú luxus na kolesách a niektoré z nich spĺňajú všetky cestné normy. V dnešnom článku vám poradíme, ako vybrať mobilný dom pre celoročné bývanie a dáme vám niekoľko tipov, ako sa oňho starať.

 

 

Základom výberu je rozmer

Podobne ako u klasického rodinného domu, aj u toho mobilného sú jeho rozmery zásadným parametrom. Rozmery domu sú v prvom rade dôležité pre pohodlie jeho obyvateľov, no zároveň určujú aj to, ako ďaleko môžete s domom „cestovať“. Na to, aby ste mohli mobilný dom používať ako príves a mohli sa s ním presúvať od hôr k moru, nesmú jeho rozmery presahovať zákonom povolené normy.

Na to, aby nebol mobilný dom klasifikovaný ako nadrozmerný náklad, nesmie jeho šírka presiahnuť 2,55 metra, výška 4 metre a hmotnosť 3,5 tony.

Mobilný dom po celý rok

Ak sa váš mobilný dom zmestí do zákonom stanovených rozmerov, môžete ho presúvať v podstate bez obmedzení. V opačnom prípade pôjde o nadrozmerný náklad, ktorého preprava vyžaduje schválenie príslušným orgánom. V takom prípade môžete dom presúvať bez potreby povolenia len na po vašom pozemku.

Špecifiká celoročných mobilných domov, ktoré by ste mali poznať

Ak plánujete používať mobilný dom po celý rok, je dôležité, aby ponúkal všetko základné vybavenie. Máme na mysli predovšetkým prívod elektriny, čistej vody, kuchynské a hygienické vybavenie či kúrenie. Informáciu o tom, či je mobilný dom vhodný pre celoročné bývanie alebo nie, vám poskytne jeho predajca. Je totiž dôležité, aby bol dom vybavený dostatočnou izoláciou, vďaka ktorej odolá aj náročným jesenným a zimným poveternostným podmienkam.

Neprehliadnite:
Montovaný dom a mobilheim ako štýlová a cenovo dostupná alternatíva bývania

Ako sa starať o mobilný dom a na čo si dávať pozor?

Napriek tomu, že na umiestnenie mobilného domu nepotrebujete stavebné povolenie, je nevyhnutné, aby bol pripojený na inštalatérske siete. Starostlivosť tak zahŕňa v podstate rovnaké úkony ako u rodinného domu. Ak bude dom stáť dlhodobo na jednom mieste, pravidelne kontrolujte, či je na rovine. V prípade, že dom nevyrovnáte, nemusia správne doliehať okná a dvere, na stenách sa môžu objaviť praskliny a môžu vznikať netesnosti.

Útulný, luxusný a flexibilný mobilný dom

Odporúčame vám pravidelne kontrolovať strop kvôli zatekaniu. Niektorí odborníci tiež radia, aby ste každoročne menili tesnenia a povrchovú úpravu strechy, aby si udržala svoju nepriepustnosť. Na streche by ďalej nemali byť žiadne mäkšie miesta alebo praskliny.

Útulné, luxusné a flexibilné – mobilné domy prinášajú výhody, ktoré konkurujú väčšine rodinných domov. Pre ich umiestnenie nepotrebujete stavebné povolenie, no aj tak sa pri ich používaní musíte držať niekoľkých pravidiel. Vďaka správnemu výberu a pravidelnej starostlivosti môže váš mobilný dom dosiahnuť životnosť až 40 rokov.

Galéria

Zdroj foto: Freepick, Unsplash
Text: redakcia

>> Vhodné spotrebiče do mobilných
domov Tu alebo nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    ja si viem takýto mobilný dom predstaviť tak na cestovanie, ale určite nie na celoročné bývanie.
    Už aj preto, že priestor je dosť stiesnený a po dlhšom bývaním by mi to asi začalo aj dosť vadiť.
    A tiež si neviem úplne predstaviť náklady na kúrenie a tak…
    Ale tak proti gustu žiaden dišputát.

Komentáre