Čistenie radiátorov v zimnom období: prečo je to dôležité a ako na to?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaVideoZdravé bývanie

Čistenie radiátorov v zimnom období: prečo je to dôležité a ako na to?

Čistenie radiátorov v zimnom období prečo je to dôležité a ako na to

Radiátory sú nevyhnutnou súčasťou vykurovacieho systému, ktorý nám zabezpečuje teplo a pohodlie v našich domovoch. Avšak, ak ich nečistíme pravidelne, môžu sa stať zdrojom problémov, ktoré negatívne ovplyvňujú naše zdravie, komfort a peňaženku. V tomto článku vám vysvetlíme, prečo je dôležité čistenie radiátorov v zimnom období, ako sa tam usadzuje prach, tvoria sa na podlahách chumáče prachu a ako to škodí nášmu zdraviu. Tiež vám poradíme, ako často treba čistiť radiátory a ako odraziť teplo z radiátora do izby.

Nastal pomaly čas na jesenné rekonštrukcie a úpravy 3 tipy, ako namaľovať radiátor

Neprehliadnite:
Ako namaľovať radiátor

 

 

Prečo je dôležité čistiť radiátory v zimnom období?

Radiátory fungujú na princípe, že ohrievajú vzduch okolo seba, ktorý potom stúpa a rozširuje sa po miestnosti. Tým sa vytvára prúdenie vzduchu, ktoré zabezpečuje rovnomerné vykurovanie. Avšak, ak sú radiátory zaprášené alebo zanesené nečistotami, tento proces sa naruší. Prach a nečistoty znižujú schopnosť radiátorov odovzdávať teplo, čo znamená, že musíme zvyšovať teplotu termostatu, aby sme dosiahli požadovaný komfort.

To zase zvyšuje spotrebu energie a náklady na vykurovanie. Navyše, prach a nečistoty na radiátoroch sa ohrievajú a spájajú s vlhkosťou vzduchu, čím vytvárajú ideálne prostredie pre rast baktérií, plesní a roztočov. Tieto mikroorganizmy sa potom šíria po miestnosti a môžu spôsobiť alergické reakcie, astmu, respiračné infekcie a iné zdravotné problémy. Čistenie radiátorov v zimnom období je teda dôležité nielen pre zvýšenie účinnosti vykurovania, ale aj pre zlepšenie kvality vzduchu a prevenciu chorôb.

Ako škodí prach z radiatoru zdraviu

Ako škodí prach zdraviu?

Prach je zmesou rôznych častíc, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, ako sú napríklad peľ, vlasy, zvieracie chlpy, kožné šupiny, textilné vlákna, hmyz, pôda, sadze, kovové častice a podobne. Usadzuje sa na všetkých povrchoch, ktoré sú v kontakte s vzduchom, vrátane radiátorov. Keď sa radiátory zapnú, prach sa zahrieva a vznáša sa späť do vzduchu, kde sa mieša s ďalšími časticami. Tento proces sa opakuje každý deň, čím sa zvyšuje koncentrácia prachu vo vzduchu. Prach sa potom usadzuje na podlahách, nábytku, záclonách a iných miestach, kde sa tvoria chumáče prachu. Tieto chumáče prachu sú nielen neestetické, ale aj nehygienické, pretože obsahujú veľké množstvo alergénov, ktoré môžu vyvolať rôzne zdravotné ťažkosti.

Prach je jednou z hlavných príčin zhoršenia pľúcnej funkcie, pretože sa dostáva do našich dýchacích ciest, kde môže spôsobiť zápal, podráždenie, kašeľ, dýchavičnosť, svrbenie, kýchanie, nádchu, bolesť hrdla a iné symptómy. Tiež znižuje imunitu a zvyšuje riziko infekcií, ako sú chrípka, bronchitída, zápal pľúc a tuberkulóza. Je obzvlášť nebezpečný pre ľudí, ktorí trpia alergiami, astmou, srdcovými chorobami a inými chronickými ochoreniami. Preto je veľmi dôležité aby sme si udržiavali čisté a zdravé prostredie.

Ako často treba čistiť radiátory

Ako často treba čistiť radiátory a ako odraziť teplo z radiátora do izby?

Aby sme predišli problémom, ktoré spôsobuje prach na radiátoroch, je potrebné ich čistiť aspoň raz za mesiac, najlepšie pred začiatkom vykurovacej sezóny a po jej skončení. Čistenie radiátorov je jednoduché a nezaberie veľa času. Stačí použiť vysávač, handričku, hubku, teplú vodu a jemný čistiaci prostriedok.

Postup je nasledovný:

 • Vypnite radiátor a nechajte ho vychladnúť.
 • Odstráňte prípadné prekážky, ktoré by mohli brániť prístupu k radiátoru, ako sú nábytok, záclony, koberce a podobne.
 • Použite vysávač s hubicou na odsatie prachu z radiátora, najmä z medzier medzi rebrovanými časťami. Snažte sa dostať do všetkých škár a rohov, kde sa môže hromadiť prach.
 • Navlhčite handričku alebo hubku v teplej vode s trochou čistiaceho prostriedku a utrite povrch radiátora. Opakujte tento krok, kým nebude radiátor čistý a suchý.
 • Ak je to potrebné, použite štetec alebo zubnú kefku na odstránenie prachu z ťažko dostupných miest, ako sú ventily, spoje, skrutky a podobne.
 • Ak máte radiátor s krytom, nezabudnite ho tiež vyčistiť rovnakým spôsobom.
 • Zapnite radiátor a skontrolujte, či funguje správne.

Ako odraziť teplo z radiátorov späť do priestoru?

Okrem čistenia radiátorov je tiež dobré použiť reflexnú izolačnú fóliu, ktorá pomáha odraziť teplo z radiátora do izby, namiesto toho, aby sa strácalo cez stenu. Reflexná izolačná fólia je tenká vrstva hliníka alebo iného kovu, ktorá sa nalepí na stenu za radiátorom. Táto fólia odráža infračervené žiarenie, ktoré vydáva radiátor, späť do miestnosti, čím sa zvyšuje teplota vzduchu a znižuje sa strata tepla cez stenu. Reflexná izolačná fólia je lacná, ľahko dostupná a jednoducho sa inštaluje. Cena fólie sa pohybuje okolo 15 € za 4 m.

Postup nalepenia izolácie:

 • Zmerajte veľkosť steny za radiátorom a odstrihnite fóliu podľa potreby.
 • Odstráňte ochrannú vrstvu z fólie a nalepte ju na stenu tak, aby bola čo najbližšie k radiátoru. Uistite sa, že fólia je hladká a bez bublín.
 • Ak je to potrebné, použite nožnice alebo nôž na orezanie prebytočnej fólie okolo okrajov radiátora.
 • Skontrolujte, či fólia je pevne prichytená k stene a neodliepa sa.

Reflexna odrazova folia za radiator

Použitím reflexnej izolačnej fólie môžete ušetriť až 10% na nákladoch na vykurovanie, pretože zabraňujete úniku tepla cez stenu. Taktiež môžete zlepšiť komfort a pohodlie v miestnosti, pretože teplo sa rovnomerne rozloží po celom priestore.

Reflexná izolačná fólia je teda jednoduchý a účinný spôsob, ako zvýšiť výkon radiátorov a znížiť spotrebu energie.

Galéria

Zdroj foto: Shutterstock
Text: Redakcia

>> Vhodné radiátory alebo ohrievače
do domu Tu alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (2)

 1. Ked toto čítam tak je úplna pravda, že radiator treba čistiť, ale je som si vlastne nikdy neuvedomila, e to nerobim len pre výzor….

 2. Dobrý deň,
  ja vždy keď vysávam, tak trochu prejdem aj radiator. Hlavne v zime keď kúri.

Komentáre