S-House je rodinný dom postavený v indickom meste Chittoor

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavba

S-House je rodinný dom postavený v indickom meste Chittoor

S-House je rodinný dom postavený v indickom meste Chittoor

S-House je rodinný dom, ktorý navrhli architekti z GALI Associates v indickom meste Chittoor. Rozloha domu je  520 m². Dom sa vyznačuje jednoduchou a elegantnou fasádou, ktorá je inšpirovaná rôznymi rezmi kovových profilov. Táto stavba sa vymyká z typického indického susedstva, ktoré je charakterizované rušnými ulicami a blízkosťou iných rezidencií.

 

 

Rozloženie domu

Rodinný dom má dve podlažia a polovicu tretieho podlažia. Na prízemí sa nachádzajú vstupná hala, obývacia izba, jedáleň, kuchyňa, služobné miestnosti a jedna spálňa. Tieto priestory sú navrhnuté tak, aby spolu interagovali a vytvárali uzavretú formu. Na prvom podlaží sú dve spálne, spoločný rodinný priestor, ktorý vyzerá na obývaciu izbu s dvojitou výškou, a mediálna miestnosť s rozšírenou hosťovskou spálňou, ktorá zaberá prednú časť plánovacej mriežky. Táto časť je na fasáde zvýraznená ako jeden z profilových rezov. Druhé podlažie je čiastočne postavené s hernou a otvorenou terasou, ktorá je osadená žltými bambusovými kríkmi pozdĺž okraja parapetu, aby sa vytvorila súkromie a zelená vrstva na fasáde.

Použité materiály

Materiály použité na dokončenie domu sú minimálne a elegantné. Podlahy sú pokryté béžovou keramickou dlažbou od firmy Somany tiles, ktorá poskytuje jednotný a čistý vzhľad priestorom. Steny sú pokryté bielou farbou od firmy Asian Paints, ktorá zvyšuje pocit priestornosti a svetla v dome. Niektoré steny sú tiež pokryté drevenými panelmi alebo betónovou textúrou, ktorá dodáva teplotu a kontrast interiéru. Strop je pokrytý dreveným obkladom od firmy HMG STONES, ktorý dodáva prírodnosť a pohodlie priestorom.

Obyvacia izba rodinny dom

Osvetlenie

Osvetlenie domu je navrhnuté tak, aby podporovalo atmosféru a funkciu každého priestoru. Počas dňa je dosť prirodzeného svetla vnikajúceho cez otvory na stenách alebo streche. Tieto otvory sú umiestnené strategicky tak, aby osvetľovali určité dizajnové prvky alebo poskytovali krížovú ventiláciu. Počas noci je použité umelé osvetlenie rôznych typov a intenzít. Niektoré priestory majú priame osvetlenie pomocou bodoviek alebo lustrů od firmy Jaguar, ktoré poskytujú dostatok svetla pre čítanie alebo prácu. Iné priestory majú nepriame osvetlenie pomocou LED pásov alebo skrytých svetiel od firmy Saint-Gobain, ktoré vytvárajú jemné a intimné osvetlenie pre relaxáciu alebo spánok.

Dizajnérske prvky

Dizajn domu je založený na kontraste medzi masívnymi a ľahkými prvkami. Masívne prvky sú tvorené hrubými betónovými stenami, ktoré definujú vonkajší tvar domu a poskytujú stabilitu a ochranu pred slnečným žiarením. Ľahké prvky sú tvorené kovovými profilmi, ktoré tvoria fasádu a schodisko domu. Tieto prvky dodávajú domu dynamiku a pohyb, ako aj estetickú hodnotu. Kovové profily sú navrhnuté tak, aby vytvárali rôzne rezne pohľady na dom z rôznych uhlov.

Obyvacia izba rodinny dom

Interiér

Interiér domu je navrhnutý tak, aby bol moderný a útulný zároveň. Nábytok je vybraný tak, aby bol funkčný a pohodlný pre každodenné použitie. V obývacej izbe je veľká pohovka s farebnými vankúšmi, ktorá poskytuje dostatok sedenia pre hostí alebo rodinu. V jedálni je okrúhly stôl so štyrmi stoličkami, ktorý je ideálny pre intímne večere alebo raňajky. V kuchyni je veľa skriniek na uskladnenie potravín a riadu, ako aj moderné spotrebiče od firmy Fenesta, ktoré uľahčujú prípravu jedla. V spálniach je veľká posteľ s mäkkou posteľnou bielizňou, ktorá zaručuje pohodlný spánok. V každej spálni je tiež pracovný stôl so stoličkou, ktorý umožňuje pracovať alebo študovať v súkromí.

Exteriér

Exteriér domu je navrhnutý tak, aby bol atraktívny a harmonický so svojím okolím. Fasáda domu je pokrytá tmavohnedými doskami od firmy Fundermax, ktoré dodávajú domu modernosť a eleganciu. Dosky sú tiež odolné voči poveternostným vplyvom a ľahko sa udržiavajú. Strecha domu je pokrytá oceľovými plechmi od firmy Tata Steel, ktoré poskytujú ochranu pred dažďom a slnkom. Plechy sú tiež ľahké a trvanlivé. Okolo domu je upravená zeleň od firmy Gali Associates Consultants, ktorá dodáva domu životnosť a sviežosť. Zelenina zahŕňa trvalky, byliny, kvety a stromy, ktoré nielenže zdobia exteriér domu, ale tiež poskytujú tieň a čerstvý vzduch.

Rodinný dom S-House je príkladom toho, ako sa dá skombinovať pokoj lokality a požiadavka klienta na jednoduchý a nádherný dom.

Galéria

Zdroj foto: archdaily.com
Redakcia

>> Dokonalý nábytok do domu
TU alebo aj nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Jednoduchý, ale zároveň premyslený dom.
    Môže to byť naozaj veľmi pekné miesto pre spoločne rodinné chvíle.
    Podľa fotiek je vidno, že ma veľké a otvorené priestory.
    Ale zaujímalo by ma, prečo sa volá S- House.

Komentáre