Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Solárne a fotovoltaické systémyStavbaTZBVykurovanie

Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Veľké plány ľudstva v oblasti obnoviteľných zdrojov energií sú už dnes realitou. Solárna technika čerpá energiu z nekonečného zdroja – zo sily Slnka. Túto obnoviteľnú silu je však potrebné aj správne zachytiť a aj uložiť, aby poslúžila vtedy keď ju potrebujeme. V spolupráci s holandskou a švajčiarskou firmou vznikol v ČR zaujímavý fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel. Cielene bola táto najnovšia možnosť využívania slnečnej energie integrovaná do škridiel, aby sa malé solárne elektrárne produkujúce elektrické energie, dali realizovať aj pri stavbách, ktoré sa obnovujú a sú na ne zo strany pamiatkárov kladené nároky na zachovanie autenticity objektov. Ak by sa na strechu takéhoto objektu „uložili“ solárne panely, tak by sa táto požiadavka nesplnila.

Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Strešné plášte sú vhodným riešením

Fotovoltaika na streche objektu (RD či rôzne prístavby) je najefektívnejším riešením, ktoré je ekonomické a investície sa môžu skutočne dostať do roviny reálnej návratnosti aj bez dotácií. Rekonštruované objekty majú často zložité usporiadania striech a vytvorenie pracovných modulov na takýchto strechách z panelov je náročné. Toto ponúkané riešenie – solárny článok v strešnej škridlici rieši tento problém. Usporiadanie modulov sa dá vytvoriť variabilne tak, aby sa zachovali všetky potrebné tvary strešných rovín a tak sa zaručuje maximálny výkon, nakoľko tienenie vie znižovať ich výkon. Tento hybridný systém využíva strešné škridle ako klasickú ochranu objektu pred dažďom a súčasne vložením solárneho článku podporuje výrobu elektrického prúdu pre vlastnú potrebu pre celkovú „domácu činnosť“ kde je potrebná elektrická energia.

Redline nature red, Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Silverline Black Edel Engobe, Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

modul, Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Vytvorenie „elektrárničiek“

Fotovoltaický panel pozostává z jednotlivých monokryštalických článkov, ktoré sú vzájomne spojené do série. Fotovoltaický modul sa skladá buď zo 4 spolu spojených jednotlivých panelov, ktoré vykazujú výkon každý po 8 Wp alebo sa skladajú jednotlivé škridlice s výkonom 10 Wp na jednej škridle do modulov. Elektrárne sa zhotovujú na južných,juhovýchodných a juhozápadných plochách striech. Takto sa dá dosiahnuť až 1kWp el. výkonu z 10 m2 strešnej plochy. Štvorčlenná rodine spotrebuje v jednom RD cca 3500 až 6000 kWh elektrickej energie za rok. Aby sa takéto množstvo el. Energie vyrobilo je potrebné 40 až 80 m2 solárnych škridiel.

Neprehliadnite:
Elektrika svojpomocne, či fotovoltický systém pre chaty

Geniálnosť systému je v tom, že škridly sú vyrábané v dvoch verziách a na severné alebo tienené časti striech sa ukladajú škridly v rovnakom dizajne, ale bez solárnych článkov. Preto celá strecha pôsobí ako jednotná plocha a nieje jednoduché rozoznať, kde je na streche fotovoltaika. Káblové vedenie spájajúce jednotlivé škridle a moduly, sú vedené pod poistnou hydroizolačnou fóliou, nie sú teda vidieť a nie sú vystavené poveternostným vplyvom.
Škridle majú certifikáty európskych skúšobných ústavov, takže značka „TÜV“ im patrí oprávnene.

Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Montáž

Montáž elektrárne sa realizuje v procese ukladania strešnej krytiny. Škridle sa ukladajú na strešné laťovanie ako pri klasickom pokrývaní striech. Škridle tvoriace FVE sú rovnakého tvaru a jediná naviac práca je upevnenie – zaklapnutie solárneho článku do lôžka. Nemusií sa teda do škridiel nič vyvŕtávať pre prestupy káblov. Strešná rovina tak zostáva 100% vodotesná. Práca pokrývačov má jedno špecifikum a tým je potreba pedantnosti aby sa každý kábel perfektne spojil nakoľko prípadnýá chyba sa hľadá veľmi ťažko. Pracovníci teda musia byť vyškolení a sú to teda odborníci, ktorí sú denno denne konfrontovaní s vysokou kvalitou práce. Ich práca má však dvojaký efekt. Máte strechu ktorá ochráni váš dom pred dažďom a ešte vám aj dodá el. energiu.

Slnečná energia z obnovovaných striech, fotovoltaický systém, ktorý je integrovaný do škridiel

Výhody systému

Optimalizovanými kabelovými rozvodamy jednotlivých modulou sa dajú celkomeliminovať straty výkonov z tieňenia od vikierov, strešných okien či komínov. Takto sa djú vytvoriť vysoko výkonné strešné elektrárničky aj na strechách historických objektov. Vyžaduje si to však pedantnejšiu prípravu kladačských plánov striech. Všetko toto sa dá však zvládnuť ak sa obrátite na odborníkov. Vypracujú vám plán malej FVE aj s úložiskom aby ste el. energiu vužili vtedy keď ju potrebujete a nemuseli ju bezplatne odovzdávať do distribučnej siete. Vypracujú vám aj plán strechy a ukladania modulov tak aby sa vyuil naplno potenciál strešných rovín a zaručia sa vám aj za kvalitu. Záručné lehoty sú od výrobcu na takéto škridlice až 15 rokov. Použitie takýchto škridiel je vysoko ekologické riešenie a aj oveľa estetickejšie ako keby sa použili FV panely. Strechy sú oveľa krajšie.

Martin Malach
Foto: autor
www.solarnitasky.cz

Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre