Praktické rady na zlepšenie izolácie okien a dverí bez veľkej investície

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


OknáStavba

Praktické rady na zlepšenie izolácie okien a dverí bez veľkej investície

Praktické rady na zlepšenie izolácie okien a dverí bez veľkej investície

Izolácie dverí a okien sú na našom fóre skloňované v každom ročnom období. V zime chceme, aby cez okná a dvere nedochádzalo k tepelným stratám, v lete zase chceme udržať horúci vzduch vonku. Preto pre vás máme niekoľko praktických rád, ako zlepšiť izoláciu domu bez výrazných investícií.

 

 

Zamykajte okná a nastavte správny režim

Kľučky a kovanie hrajú v izolácii okien zásadnú rolu. Ak okno zavriete tak, že kľučku necháte len do polovice otočenú, nebude krídlo okna dostatočne zatlačené do okenného rámu, čo spravidla vedie k jeho netesnosti. Ak otočíte kľučku až na doraz, zapadnú kolíky kovania na svoje miesto vo vonkajšom ráme a okno bude utesnené.

Zamykajte okná a nastavte správny režim

Kovanie plastových okien väčšinou ponúka letný a zimný režim. Tieto režimy menia nastavenie kovania, ktoré zase vplýva na to, ako veľmi je krídlo pritlačené k vonkajšiemu rámu. To, akým spôsobom môžete na vašich oknách zmeniť režim, závisí od ich výrobcu. Postup by mal byť uvedený v návode, ktorý môže byť pre každý model špecifický.

Neviete si rady s výberom plastových okien?
Prečítajte si viac o výbere okien.

To, ako sa okná správajú v rôznych teplotách, je dané aj ich materiálom a umiestnením. Plastové okná v mestskom prostredí majú odlišné vlastnosti ako tie, ktoré nájdete napríklad na domoch v horách. Viac informácií o tejto problematike nájdete v našom článku, v ktorom sme zhrnuli fakty, rady a tipy o plastových a drevených oknách.

Pozor na prahy dverí

Častou problematickou zónou dverí sú prahy, ktoré môžu viesť k vzniku prievanov. Tie sú nežiaduce nielen v zimnom, ale aj letnom období. Aby ste tomuto problému predišli, môžete upraviť výšku prahu alebo „znížiť“ dvere.

Drevený prah dveri na mieru

Náš TIP:
Ušite si doma podlhovastý vankúš tvaru valca, ktorý obmedzí „podfúkavanie“ vchodových dverí.

Druhá spomenutá možnosť je jednoduchšia a nevyžaduje žiadne veľké zásahy do dverí či ich rámu. Stačí vám lišta dlhá ako šírka vašich dverí doplnená štetinkami po celej svojej dĺžke. Zarážku treba nalepiť na dvere tak, aby štetinky kĺzali po podlahe. Tento lacný trik môžete využiť pre izoláciu vchodových aj interiérových dverí.

Závesy a záclony pomáhajú celý rok

Najstaršie okná obsahovali jedinú sklenenú výplň. Postupom času boli okná doplnené ďalším skleneným panelom a v dnešnej dobe sú trojvrstvové plastové okná (tzv. trojsklo) v podstate štandardom. Ako vidíte, vrstvenie prináša oknám vyššiu mieru izolácie. Ak doplníte okná či dokonca dvere závesom, pridáte ďalšiu vrstvu izolácie, ktorá v zime zabráni úniku tepla. V lete zase okrem iného zamedzí prehrievanie domácnosti slnečným žiarením.

Závesy a záclony pomáhajú celý rok

Izolácie okien a dverí sú u nás celoročným trendom. Často sa však stretávame s presvedčením, že lepšia izolácia znamená veľké investície a výrazné zásahy do integrity domu. Dobrou správou je, že opak môže byť pravdou. Dvere môžete jednoducho utesniť zarážkou proti prievanu a okná osadením vkusných závesov. Ako bojujete proti únikom tepla či letným horúčavám vy?

Galéria

Zdroj foto: Freepick, MP Kovania
Text: redakcia

>> Správne náradie na akúkoľvek
prestavbu nájdete TU <<

 

Komentáre