Ako si vybrať optimálnu veľkosť súkromného domu?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaZakladanie stavieb

Ako si vybrať optimálnu veľkosť súkromného domu?

Ako si vybrať optimálnu veľkosť súkromného domu

Jednou z prvých otázok pri stavbe vlastného domu je výber plochy a veľkosti domu. Vybrať veľkosť domu naozaj nie je ľahká úloha, najmä ak ste takúto skúsenosť ešte predtým nemali. V tomto článku vám dáme odporúčania na výber optimálnej plochy pre váš budúci domov, berúc do úvahy všetky vaše požiadavky.

Nezachádzajte do extrémov

Pri plánovaní budúceho domu ľudia často zachádzajú do extrémov:

  • Ak ste dlho bývali v malom byte a celý život ste mali nedostatok miesta, potom budete chcieť viac priestoru. A na tomto základe sa môže stať, že naplánujete viac miestností, ako je potrebné a rovnako aj ich veľkosti zväčšíte omnoho viac ako potrebujete.
  • Alebo sa naopak pokúsite ušetriť na všetkom, vrátane počtu miestností a ich plochy až to preženiete do nekomfortného stavu.

Prvá aj druhá možnosť sú zlé. Ak si príbytok urobíte zbytočne veľký, potom môžete mať veľa nevyužitých miestností a veľa prázdneho priestoru. Vzniknú vám ďalšie náklady na ich vykurovanie, čistenie, usporiadanie a samozrejme sa predraží aj samotná výstavba.

 

 

Ak na všetkom ušetríte, získate malý stiesnený domček. S najväčšou pravdepodobnosťou po určitom čase nebudete mať dostatok miesta a budete nútení pristavať ďalšie miestnosti alebo poschodie prípadne postaviť samostatnú budovu na skladovanie rôznych domácich potrieb a príslušenstva.

Veľkosť domu musí byť optimálna

Veľkosť domu musí byť optimálna

Aby ste sa vyhli extrémom, musíte si vybrať optimálnu veľkosť domu. V skutočnosti nie je dôležitá ani tak celková plocha domu, ale počet izieb a plocha jednotlivých izieb.

Ako príklad si môžeme dať dom s rozlohou 150 m2, s veľmi malou obývacou izbou a kuchyňou, ale s mnohými spálňami. Väčšina z nich sa používa veľmi zriedkavo alebo vôbec a skutočná obytná plocha, ktorú neustále ľudia využívajú, je menšia ako 100 metrov štvorcových. A na porovnanie druhý dom, ktorý má 120 m2, veľkú obývaciu izbu a kuchyňu a minimálny počet spální, podľa počtu členov rodiny. Tu je využitý všetok priestor, ktorý je k dispozícii.

Hoci je to hrubý príklad, je z neho zrejmé, že k plánovaniu budúceho domu, jeho ploche a veľkosti miestností je potrebné pristupovať čo najzodpovednejšie.

Ako si vybrať optimálnu veľkosť domu?

Počet izieb

Často sa používa klasické pravidlo: izieb by malo byť o jednu viac, ako je počet stálych obyvateľov domu. Toto pravidlo možno brať ako základ, no treba ho prispôsobiť potrebám vašej rodiny. Ak máte malé deti, ktoré momentálne bývajú v jednej izbe, tak zvážte, že v budúcnosti budú potrebovať samostatné izby. Ak k vám často prichádzajú hostia alebo príbuzní a potrebujete ich niekde umiestniť. Zamyslite sa nad tým, aké ďalšie priestory budete potrebovať: herňu, posilovňu, terasu, saunu. Ak váš dom bude mať niekoľko poschodí, potom majte na pamäti, že každé by malo mať aspoň jednu kúpeľňu.

Veľkosť izby domu

Veľkosť izby

Prikladáme odporúčané veľkosti izieb, ktoré vám uľahčia orientáciu. Ak máte jasnú predstavu o veľkosti konkrétnej miestnosti, potom môžete ignorovať rozmery z tohto príkladu.

Obývacia izba: 25-30 m2.
Jedáleň: 15-20 m2.
Kuchyňa: 12-16 m2.
Spálňa pre dieťa s jedným lôžkom: 12-15 m2.
Spálňa s dvojlôžkom: 14-25 m2.
Kúpeľňa: 6-10 m2.
Šatňa: 2-3 m2.
Vstupná hala: 5-8 m2.
Kancelária: 12-15 m2.
Garáž pre jedno auto: 20-25 m2.
Garáž pre dve autá: 30-40 m2.
Chodby, haly, schodiská pridávajú ďalších 10-15% z celkovej plochy miestností.

Výber dispozície budúceho domu

Po výbere počtu a rozlohy izieb si už môžete urobiť predstavu o ploche domu. Potom môžete buď samostatne zostaviť dispozíciu na základe skúseností vašej rodiny, alebo si preštudovať rôzne dispozície hotových projektov domov a vybrať si ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám.

Foto: Unsplash
Redakcia

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre