Modern cottage alebo moderný chalupársky štýl

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DrevostavbyNovinkyStavba

Modern cottage alebo moderný chalupársky štýl

Modern cottage alebo moderný chalupársky štýl

Štýly domácností sú dnes veľmi rozmanité a svojho favorita si medzi nimi nájde ozaj každý. Ak nepatríte medzi zástancov minimalistického škandinávskeho štýlu alebo vidiecky-industriálneho štýlu modern farmhouse, môže byť pre vás modern cottage správnou voľbou. Vyznačuje sa dôrazom na drevo, jednoduchosťou a kombinovaním zemitých farieb s hrejivými odtieňmi.

Drevenica Fabros

Neprehliadnite:
Snívate o drevodome?

 

 

Odkiaľ pochádza moderný chalupársky štýl?

Štýl modern cottage vznikol v Anglicku, ktorého vidiek je doslova posiaty pôvabnými drobnými samotami a chatkami. V prvej polovici 20. storočia využívali britskí dizajnéri jednoduché línie, ľahko dostupné materiály a štýlové prvky na to, by oživili domy poškodené vojnou. Napriek tomu, že trend vznikol na zelených anglických lúkach, hodí sa aj do našich miest, keďže je jeho celkové pôsobenie elegantné a nadčasové.

V čom spočíva modern cottage?

Ak patríte medzi fanúšikov minimalizmu a ultramoderného vzhľadu, chalupársky štýl pre vás nemusí byť ideálnou voľbou. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť útulnú atmosféru s použitím hrejivých odtieňov (béžová, žltá, ružová alebo farba roka Limitless). Tieto odtiene sú väčšinou doplnené zemitejšími farbami ako bordová, červená, hnedá alebo okrová.

Modern cottage útulná atmosféra zemitejšími farbami

Vedeli ste, že…
… pre modern cottage je typický veľký vzdušný priestor, ktorý kombinuje obývačku, jedáleň a časť kuchyne?

Na zachytenie správnej vidieckej nálady by ste ako materiál mali vždy uprednostňovať drevo. Dominantné stropné trámy, nosné stĺpy, drevené rámy dverí – to všetko by ste sa mali snažiť zvýrazniť, nie zakryť. Sústreďte sa samozrejme aj na nábytok, ktorý by mal byť masívny, jednoduchý a funkčný.

Aké prvky modern cottage zvoliť pre jednotlivé miestnosti?

Ako sme už spomenuli v predošlých riadkoch, ústredným materiálom je drevo. Kuchyňa by preto mala byť rustikálna a bohatá na detaily. Báť sa nemusíte ani medených a smaltovaných hrncov alebo maľovaných šálok.

Kuchynský stôl sa môže niesť v rovnakom štýle ako skrinky a pracovná doska. Stoličky doplňte mäkkými podsedákmi v škótskom štýle.

Kuchyna rustikálna a bohatá na detaily

V obývačke nesmú chýbať kútiky na čítanie a oddych vo forme kresiel a sedačky. Materiálom môže byť koža alebo látka, no držte sa neutrálnych odtieňov alebo hnedej farby. Atmosféru môžete dotvoriť doplnkami, na ktorých sa viditeľne podpísal zúbok času, no stále zastávajú svoju funkciu. Konferenčný stolík môže mať podobu starého lodného kufra a namiesto políc môžete použiť drevené debničky z ovocia a zeleniny.

Moderný chalupársky štýl ocení každý, kto preferuje masívny drevený nábytok, prírodné materiály, jednoduchosť, funkčnosť a predovšetkým vidiek. Štýl vznikol v Anglicku, v ktorom využívali dizajnéri jednoduché a ľahko dostupné riešenia na revitalizáciu vojnou poškodený vidiek v 20. storočí. Dnes sa tento štýl teší veľkej popularite, pretože pôsobí útulne, radostne a pokojne.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash, Freepik
Text: Redakcia

>> Zariaďte si interiér podľa
svojich predstáv TU <<

 

Komentáre