Stavba garáže: Čo všetko obnáša a na čo by ste nemali zabudnúť?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaVideo

Stavba garáže: Čo všetko obnáša a na čo by ste nemali zabudnúť?

stavba garáže na mieru

Chystáte sa doplniť svoj dom o novú garáž? Rozhodne ide o skvelú voľbu, stavba garáže vám prinesie množstvo benefitov. Vaše auto bude v bezpečí, aj počas nepriaznivých vonkajších podmienok a, okrem iného, do garáže si môžete uskladniť aj ďalšie potrebné veci. Predtým, ako ju začnete stavať, mali by ste zvážiť niekoľko dôležitých faktorov.

 

 

Než sa pustíte do samotnej výstavby, je potrebné sa rozhodnúť, či chcete len prístrešok alebo garáž. Čo sa týka prístrešku, stavba je jednoduchšia a prináša aj výhody. Napríklad, prístrešok dokáže ochrániť auto pred nepriaznivými podmienkami počasia a nevyžaduje si až tak veľký priestor. Naopak, garáž poskytne vášmu autu úplnú ochranu. Vyniká aj v tom, že v zimnom období nebudete nastupovať do studeného auta, čo rozhodne oceníte.

Garáž znamená aj vyššiu bezpečnosť, komfort. Je to aj z toho dôvodu, že v blízkosti auta môžete mať uložené bicykle či náradie. Bez toho, aby ste sa museli báť, že vám to niekto ukradne. Poďme sa však pozrieť na to, čo všetko zahŕňa stavba garáže, aby ste sa na ňu mohli patrične aj pripraviť.

Základom je podklad pod garáž

Prvým krokom pri stavbe garáže je samotný podklad. Pri jednotlivých druhoch sa nejakým spôsobom neodlišuje. Najčastejšie ide o základovú betónovú dosku. V tomto prípade je však potrebné myslieť aj na ďalší potrebný materiál. Napríklad, na štrkový podsyp, debnenie alebo hydroizoláciu.

Obvodový múrik z betónu stavba garáže

Čo sa týka cena základov, záleží od toho, či garáž staviate svojpomocne alebo ste si najali ľudí na výkopové práce. Cena totiž začína už na 30 €/hod., pričom platí, že základy na garáž sa môžu vyčísliť až na sumu 1500 €.

Dôležité sú steny garáže

Po správnom uložení základov a podkladu nasleduje nasadenie stien garáže. Tie sú dôležité najmä z toho hľadiska, že sa na nich osadí konštrukcia strechy a finálna strešná krytina. V súčasnej dobe sa považuje za najdrahšiu a zároveň najpracnejšiu práve stavba murovanej garáže. Pri výstavbe je ju potrebné dôkladne omietnuť a aj tento typ materiálu nepatrí medzi tie najlacnejšie varianty.

Naša rada: Nezabúdajte ani na spoľahlivú garážovú bránu, bez ktorej sa nezaobíde predsa žiadna garáž. Môžete si ju zaobstarať na diaľkové ovládanie, prípadne na kľúčik. Pri zvýhodnených cenách zoženiete garážovú bránu aj za približne 800 €.

Aká je výsledná cena?

Čo sa týka finálnej ceny, pri murovanej garáži pre jedno auto vychádza suma za materiál na približne 10 000 €. Ak by ste chceli stavbu zrealizovanú na kľúč, o pár tisíc si ešte budete musieť priplatiť. Všetko však závisí od konkrétneho materiálu a konštrukcie. Na základe týchto faktorov sa cena zvykne meniť.

Napríklad, za výhodnú cenu dostanete kúpiť drevenú garáž. Výstavba je veľmi jednoduchá a rýchla, pričom ju zvládnete aj sami. Nevýhodou je však nižšia odolnosť. Naopak, za najdrahšiu sa považuje murovaná garáž, ktorej realizácia trvá najdlhšie. Zaobstarať si môžete aj oceľovú či betónovú garáž. Všetko záleží od vašich preferencií a cenového rozpočtu, ktorý by ste si tiež mali stanoviť ešte pred samotnou výstavbou.

Stavebné povolenie – je potrebné?

Ďalšou otázkou je, či budete potrebovať stavebné povolenie na garáž. Vo všeobecnosti platí, že takáto výstavba patrí medzi drobné stavby. Znamená to, že stavebné povolenie nebudete musieť riešiť.

Potrebné je, aby ste ohlásili stavbu garáže stavebnému úradu. Nemusíte nosiť žiadnu projektovú dokumentáciu. Postačí, keď budete mať prospekt výrobcu, prípadne dodávateľa. Musí sa v ňom nachádzať technický popis, pôdorys a pohľady na jednotlivé fasády.

Nezabúdajte: Ak bude vaša garáž presahovať plochu 25 m2, budete potrebovať stavebné povolenie a aj územné rozhodnutie. K takejto garáži musíte priložiť aj riadnu projektovú dokumentáciu.

Foto: Gardeon
Redakcia

>> Úložné boxy alebo minigaráže
Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre