Vyrob si vlastnoručne doma vtáčiu búdku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Urob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma vtáčiu búdku

Vtacia budka

Zima je obdobím, ktoré vie potrápiť nielen nás, ľudí, ale aj zvieratká. Práve preto by sme im mali venovať zvýšenú pozornosť, postarať sa o to, aby im v zime nič nechýbalo. A to napríklad tak, že im postavíme vtáčiu búdku – priestor kde sa môžu schovať pred vetrom ale aj nasýtiť sa. Preto sme sa rozhodli aj my, že im jednu takú vyrobíme.

 

 

1. Príprava materiálu

Priprava materialu na vtaciu budku

Uprava dosiek na vtaciu budku

Búdku pre vtáčiky sme vyrobili z preglejky hrubej 1,2 cm. Narezali sme si ju na 6 častí týchto rozmerov: 40×22 cm meria spodná časť búdky, 40×18 cm meria zadná časť, 50×25 cm je rozmer strechy, čelo búdky má 6x37cm a 20×21 cm merajú boky. Už aj podľa rozmerov je zrejmé, že búdka nie je rovná, ale je skosená. Boky merajú na jednej strane 21 cm, no na druhej strane iba 18cm. Uhol skosenia má 9 stupňov. Môže vám zjednodušiť rezanie dosák, stačí ak tento stupeň nastavíte na pokosovej píle a zrežete. Rozmery by mali sedieť. My sme na rezanie použili cirkulárku.

2. Spájanie

Montaz dosiek na vtáčiu búdku

Spajanie dosiek na vtáčiu búdku

Takto narezané dosky spojíme dokopy lepidlom na drevo a spevníme pomocou sponkovačky. Pri lepení používame zvierky, ktoré celú búdku stiahnu a zabezpečia jej lepšie zalepenie. Nedostatky zatmelujeme tmelom na drevo. Potom ešte celú búdku prebrúsime, aby sa zjednotila farba a nedokonalosti zanikli. Hrany ofrézujeme pomocou frézy, aby neboli ostré. Ofrézovať môžete aj celú búdku. Záleží iba od vašej fantázie. Dokonca môžete na bokoch búdky vyrezať diery. Je to vás ako sa s tým vyhráte.

3. Povrchová úprava

Vtacia budka natreli lazúrou na drevo v odtieni orech

Búdku sme natreli lazúrou na drevo v odtieni orech. Vy však môžete použiť odtieň, aký sa páči vám. Môžete tiež búdku natrieť aj lakom. Použili sme však lazúru vhodnú do exteriéru, aby ochránila drevo pred vonkajšími vplyvmi. Búdka bude odolnejšia a dlhšie vydrží. Výhodou lazúry je, že sa dá riediť vodou, preto je vhodné ju použiť pred lakom. Olejové lazúry nie sú vhodné, ak chcete povrch lakovať. Vytvoria mastný film, drevo bude mastné a lak sa nenatrie na mastný povrch.

4. Tip na záver

Ak chcete búdku ochrániť ešte viac, môžete pripevniť na strechu tenký plech. Upevnite ho tak, aby prevísal, v prípade dažďa, bude voda stekať po bokoch plechu smerom na zem. Búdka nebude mokrá a tým viac chránená a dlhšie vydrží. Takto pripravenú búdku môžete zavesiť na strom, nasypať vtáčikom potravu a pozorovať ako sa tešia z vašej práce.

Galéria

Foto: autor
Redakcia

>> Doprajte svojim miláčikom
vhodnú stravu TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre