Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo sa počas Vianoc najčastejšie objavujú farby ako zlatá či červená? Každá farba v sebe ukrýva špeciálnu symboliku. V dnešnom článku vám ukážeme tipy na originálne vianočné prestieranie a pozrieme sa na to, čo v sebe ukrývajú najčastejšie symboly Vianoc.

Tradičné vianočné prestieranie

U nás ešte stále prevláda vianočná klasika v podobe prestierania, aké nás naučili ešte naši rodičia, ktorých to zase naučili ich rodičia. Ak tipujete, že sa jedná o prestieranie plné starých symbolov a povier, máte úplnú pravdu. Na štedrovečernom stole našich predkov nemohli chýbať orechy, jabĺčko ši šupiny z kapra. Viete, čo sa v takomto tradičnom vianočnom prestieraní ukrýva za symboly?

Každý člen rodiny musel mať pod tanierom šupinku z kapra. Naši predkovia verili, že ak si šupinu z kapra po večeri vložia do peňaženky, celý rok budú mať dostatok peňazí.  Aby si rodina ochránila majetok, na stole nikdy nemohla chýbať cibuľa, cesnak, soľ ani med.

Cibuľa so soľou mali ešte jednu zvláštnu úlohu na sviatočnom stole. Hospodár poukladal na stôl dvanásť cibuľových šupiek, ktoré symbolizovali  12 mesiacov v roku. Do každej šupiny sa nasypala soľ. Podľa toho, v ktorej šupke sa soľ do rána roztopila, hospodár vedel, v ktorom mesiaci nasledujúceho roka bude pršať.

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Na tradičnom štedrovečernom stole rozhodne nesmelo chýbať jabĺčko, ktoré sa po večeri rozkrojilo. Ak sa v strede jabĺčka objaví hviezdička v jadierok, nasledujúci rok bude rodina zdravá. Aj jadierka z jablka sa používali na veštenie. Do misky s vodou sa hodilo 12 jadierok. Koľko z nich vyplávalo na povrch, toľko suchých mesiacov prišlo v ďalšom roku.

Vianočné farby a ich symbolika

Tradične sa na Vianoce objavujú najmä farby ako červená, zelená a zlatá. Postupne sa začínajú do obľuby dostávať aj menej bežné farby. Dnes sa na stoloch objavuje ružová, modrá, fialová či dokonca oranžová. Čo tieto farby znamenajú?

Neprehliadnite:
Vyrobte si vianočný veniec na dvere

Jednou z najčastejších farieb, s ktorou sa počas Vianoc môžeme stretnúť, je červená. Červená je farbou jablka, ktoré rástlo v Rajskej záhrade. Táto ohnivá farba symbolizuje Ježišovu krv, preto počas Vianoc nemohla chýbať v žiadnej veriacej rodine. Zo začiatku išlo teda o tradičný kresťanský symbol, postupne sa červená farba stala symbolom Vianoc na celom svete.

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Zlatá farba bola v minulosti spájaná s božstvami a bohatstvom, takže naši predkovia ju využívali k tomu, aby zo svojich chudobných príbytkov počas sviatkov vyčarovali výnimočný domov. Zlatá dokáže rozžiariť aj ten neobyčajnejší priestor a každému domovu dodá nádych luxusu.  Zlatá je skutočne slávnostná farba, s ktorou treba narábať opatrne, aby neprebila všetko ostatné a nepôsobila gýčovo.

K tradičným farbám Vianoc rozhodne patrí zelená. Táto farba symbolizuje život a znovuzrodenie. Ešte pred narodením Krista ľudia verili, že zelená farba dodáva nádej a cez zimu si ňou zdobili domy. Práve zelené halúzky a iné rastliny mali pripomínať, že zima nepotrvá večne a čoskoro znova príde jar. Aj v zelenej farbe môžeme nájsť odkaz na rozkvitnutú zelenú Rajskú záhradu. Ľudia odjakživa považovali zelené vianočné stromčeky za spojenie s rajom.

Tipy na moderné vianočné prestieranie

Neláka vás tradičné prestieranie a klasické farby? Potom máme pre vás zopár tipov na originálne sviatočné prestieranie, ktorým iste očaríte každého hosťa!

Základom elegantného prestierania je jednoduchý, najlepšie jednofarebný obrus. Ten môžete ozdobiť zaujímavými ozdobami, sušeným ovocím, svetielkami, perličkami či dokonca vianočnými guľami, ktoré poukladáte na stôl. Nezabudnite ani na svietnik, ktorý dáte doprostred stola.

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Nezabudnite ani na originálne vianočné obrúsky. Moderné je spojenie klasickej červenej farby so zlatou. Takáto kombinácia je elegantná a luxusná. Zároveň odkazuje na tradičné zdobenie našich predkov.

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Nemusíte sa báť ani netradičných farieb. Moderná je ružová aj fialová farba. Ak to s nimi nepreženiete, výsledkom bude elegantné vianočné prestieranie.

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Samozrejme, na štedrovečernom stole by nemali chýbať ani vianočné koláčiky. Misa s chutným vianočným pečivom je jednou z najkrajších vianočných dekorácií.

Vianočná symbolika a prestieranie štedrovečerného stola

Foto: Pexels, Unsplash
Redakcia

>> Vhodné bytové doplnky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre