Alexa: Umelá inteligencia, ktorá vie viac než len odpovedať na otázky

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ElektronikaInteriérVideo

Alexa: Umelá inteligencia, ktorá vie viac než len odpovedať na otázky

Alexa umelá inteligencia prisposobuje sa potrebam

Alexa je umelá inteligencia od spoločnosti Amazon, ktorá sa stala populárnou medzi mnohými ľuďmi po celom svete. Je integrovaná do rôznych smart zariadení, ako sú reproduktory, hodinky, televízory, telefóny a ďalšie. Tiež dokáže komunikovať s užívateľmi hlasom a vykonávať rôzne úlohy, ako napríklad prehrávať hudbu, nastavovať budíky, ovládať inteligentnú domácnosť ako nastavovať teplotu na termostate v dome alebo klimatizáciách, vyhľadávať informácie na internete a ďalšie.

 

 

Echo Dot.  Je to malý reproduktor, ktorý obsahuje Alexu a pripája sa k internetu cez Wi-Fi. Môžete ho používať na prehrávanie hudby, spravovanie inteligentných domácich zariadení, získavanie informácií, nastavovanie pripomenutí a ďalšie. Echo Dot sa dá umiestniť kamkoľvek v dome a komunikovať s inými Echo zariadeniami. Pripája sa do elektrickej siete klasickou zástrčkou.

Echo Show: Toto je inteligentný displej, ktorý tiež obsahuje Alexu a pripája sa k internetu cez Wi-Fi. Môžete ho používať na videohovory, sledovanie videí, prezeranie fotiek, riadenie inteligentných domácich zariadení a ďalšie. Echo Show má dotykovú obrazovku a zabudovanú kameru a mikrofón.

Echo Flex: Toto je malé zariadenie, ktoré sa zapojí do elektrickej zásuvky a obsahuje Alexu. Môžete ho použiť na ovládanie inteligentných domácich zariadení, počúvanie správ, počasie, hudbu a ďalšie. Echo Flex má tiež USB port, do ktorého môžete pripojiť ďalšie príslušenstvo, ako napríklad nočné svetlo alebo senzor pohybu.

Echo Buds: Toto sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré obsahujú Alexu a pripájajú sa k smartfónu cez Bluetooth. Môžete ich používať na prehrávanie hudby, volanie, navigáciu, prístup k iným asistentom, ako napríklad Siri alebo Google Assistant a ďalšie. Echo Buds majú tiež aktívne potlačenie hluku a vodeodolný dizajn.

Alexa umelá inteligencia

Echo Auto a je to inteligentný reproduktor, ktorý sa pripája k smartfónu cez Bluetooth a využíva jeho dátový plán na prístup k Alexe. Echo Auto sa dá umiestniť kamkoľvek v aute a má 5 mikrofónov, ktoré dokážu počuť vaše hlasové príkazy aj nad hudbou, klimatizáciou alebo hlukom z cesty. Echo Auto vám umožňuje používať Alexu na prehrávanie hudby, volanie, odpovedanie na textové správy, nastavovanie pripomenutí, získavanie informácií, ovládanie inteligentných domácich zariadení a ďalšie.

Alexa je však viac než len asistentka, ktorá reaguje na príkazy. Je schopná učiť sa z interakcie s užívateľmi a prispôsobovať sa ich preferenciám, záujmom a potrebám. Má to však malý háčik, zatiaľ nedokáže komunikovať v slovenčine. Jazyky, ktoré ovláda v súčasnosti sú angličtina, španielčina, francúzština, nemčina, taliančina, japončina a portugalčina. Jedným z nich sa s ňou teda budete musieť dorozumieť. Neustále sa však vyvíja a rozširuje svoje možnosti. V budúcnosti sa očakáva, že táto asistentka bude podporovať viac jazykov a dialektov, vrátane slovenčiny a češtiny.

Toto sú najpoužívanejšie príkazy užívateľov umelej inteligencie:

 • Hlasové ovládanie: Alexa vám umožňuje ovládať svoje zariadenia, aplikácie a služby hlasom. Môžete napríklad povedať: „Alexa, zapni svetlo“, „Alexa, prehrať hudbu od Coldplay“, „Alexa, pripomeň mi zajtra kúpiť maslo“ a ďalšie.
 • Hlasové vyhľadávanie: Alexa vám umožňuje vyhľadávať informácie na internete hlasom. Môžete napríklad povedať: „Alexa, aké je dnes počasie?“, „Alexa, kto je prezidentom Slovenska?”
 • Hlasová komunikácia: Alexa vám umožňuje komunikovať s inými ľuďmi hlasom. Môžete napríklad povedať: „Alexa, zavolaj mame“, „Alexa, pošli správu Petrovi“, „Alexa, spusti videohovor s Janou“ a ďalšie.
 • Hlasová zábava: Alexa vám umožňuje baviť sa hlasom. Môžete napríklad povedať: „Alexa, rozprávaj mi vtip“, „Alexa, spusti kvíz o geografii“, „Alexa, spievaj mi pieseň“ a ďalšie.
 • Hlasová tvorba: Alexa vám umožňuje tvoriť hlasom. Môžete napríklad povedať: „Alexa, napíš mi básničku o láske“, „Alexa, nakresli mi obrázok mačky“, „Alexa, vytvor mi recept na koláč“ a ďalšie.

Umelá inteligencia využíva iné pokročilé funkcie, ako sú strojové učenie, spracovanie prirodzeného jazyka, rozpoznávanie reči a syntéza reči. Tieto technológie umožňujú Alexe rozumieť kontextu a zmyslu otázok a odpovedí, rozpoznávať rôzne jazyky a dialekty, generovať prirodzené a plynulé reči a vytvárať osobný a prívetivý tón.

Môže byť s Alexou zábava?

Určite môže, je zdrojom zábavy a kreativity pre mnohých užívateľov. Dokáže hrať rôzne hry, rozprávať vtipy, básne, príbehy alebo piesne, napodobňovať slávne osobnosti alebo zvieratá, vytvárať zvukové efekty alebo obrázky a ďalšie.

Aké hry si môžete napríklad zahrať?

 • Pravda alebo nepravda: V tejto hre musíte odpovedať na otázky, ktoré Alexa položí, a povedať, či sú pravdivé alebo nepravdivé. Napríklad: „Je Paríž hlavným mestom Francúzska?“ „Pravda.“ „Je slon najväčším cicavcom na svete?“ „Nepravda.“ Heslo: V tejto hre musíte uhádnuť heslo, ktoré Alexa má na mysli, podľa nápovedy, ktorú vám dá. Napríklad: „Nápoveda: Je to ovocie.“ „Heslo: Jablko.“ „Správne!“ „Nápoveda: Je to farba.“ „Heslo: Modrá.“ „Nesprávne! Skúste znova.“
 • Úniková miestnosť: V tejto hre sa ocitnete v zamknutej miestnosti a musíte nájsť spôsob, ako z nej uniknúť. Budete musieť riešiť hádanky a skúmať predmety v miestnosti. Môžete si vybrať z piatich miestností: väzenská cela, kancelária, auto, vesmírna loď alebo garáž.
 • Pamäťová výzva: V tejto hre musíte zapamätať si zoznam slov, ktoré Alexa povie, a potom ich opakovať v správnom poradí. Zoznam sa bude postupne predlžovať a stane sa ťažším. Napríklad: „Zapamätajte si tieto slová: mačka, pes, kôň.“ „Povedzte tieto slová: mačka, pes, kôň.“ „Správne! Zapamätajte si tieto slová: mačka, pes, kôň, slon.“ „Povedzte tieto slová: mačka, pes, kôň, slon.“ „Správne! Zapamätajte si tieto slová: mačka, pes, kôň, slon, ryba.“ a tak ďalej.

Vedeli ste, že Alexa má funkciu, ktorá sa volá multi-room music, ktorá vám umožňuje prehrávať hudbu na všetkých vašich kompatibilných Echo zariadeniach súčasne alebo že vie imitovať viac ako 30 rôznych prdov?

Galéria

Foto: Planeo
Text: redakcia

>> Spomínaný produkt
nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

 1. Dobrý deň,
  ja vždy keď čítam takéto články tak sa cítim úplne mimo.
  Ja tomu vôbec nerozumiem….🙃
  Ale podľa tohto článku rozumiem aspoň základom😄
  Koľko asi také niečo na ovládanie smart bývania stojí?
  Má niekto s tým skúsenosti?

Komentáre