Rastliny vo vykurovaných priestoroch: Ako sa o ne starať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Interiér

Rastliny vo vykurovaných priestoroch: Ako sa o ne starať

Rastliny vo vykurovaných priestoroch Ako sa o ne starať

Vykurovanie je nevyhnutné pre naše pohodlie a zdravie v zime, ale môže mať negatívny vplyv na naše rastliny. Vykurovanie totiž znižuje vlhkosť vzduchu, čo môže spôsobiť, že rastliny budú trpieť suchom, popraskaním listov, hnednutím končekov, stratou kvetov alebo dokonca chorobami a škodcami. Ako sa teda o ne starať, aby prežili a prosperovali vo vykurovaných priestoroch?

 

 

Typy izbových rastlín

Najdôležitejším krokom je vybrať si rastliny, ktoré sú vhodné pre suché a teplé prostredie. Niektoré rastliny, ktoré sa dobre prispôsobia vykurovaniu, sú napríklad kaktusy, sukulenty, palmy, fikusy, sansevierie, draceny, yuky, filodendrony, monstery,  aloe, echeverie, peperómie, bromélie, orchidey a iné. Tieto rastliny sú odolné voči suchu, pretože majú mechanizmy, ktoré im umožňujú udržiavať vodu v listoch, stonkách alebo koreňoch. Niektoré z nich dokonca preferujú teplé a slnečné miesta, takže sa budú cítiť ako doma vo vykurovaných priestoroch.

Ako vytvoriť správnu mikroklímu?

Ak máte rastliny, ktoré nie sú tak odolné voči suchu, môžete im pomôcť zvýšiť vlhkosť vzduchu okolo nich. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je umiestniť rastliny do skupín, ktoré vytvoria mikroklímu a navzájom sa ochladia vyparovaním vody z listov. Ďalším spôsobom je použiť misy s vodou, kamienkami alebo machom, ktoré položíte pod alebo vedľa rastlín, a voda sa bude postupne odparovať a zvlhčovať vzduch.

Ako často zalievať rastliny

Môžete tiež použiť zvlhčovače vzduchu, ktoré rovnomerne rozptýlia vodu vo forme jemnej hmly do priestoru. Ak používate zvlhčovače, dbajte na to, aby ste ich pravidelne čistili a menili vodu, aby ste zabránili rastu baktérií a plesní.

Ako často zalievať?

Okrem zvýšenia vlhkosti vzduchu je tiež dôležité prispôsobiť zalievanie a hnojenie rastlín podľa ich potrieb. Všeobecne platí, že rastliny potrebujú menej vody a hnojiva v zime, pretože ich rast je spomalený a môžu byť v stave spánku. Zalievanie rastlín príliš často alebo príliš málo môže spôsobiť, že korene budú hniť alebo vyschnúť. Preto je dobré skontrolovať vlhkosť pôdy prstom alebo špáradlom pred každým zalievaním a zalievať len vtedy, keď je pôda suchá na dotyk.

Pri zalievaní sa snažte naliať vodu priamo na pôdu a vyhnúť sa kontaktu s listami, pretože to môže spôsobiť hnednutie alebo popáleniny. Pri hnojení používajte menej koncentrované hnojivo a hnojte len raz za mesiac alebo ešte menej. Hnojivo by malo byť určené pre daný typ rastliny a obsahovať všetky potrebné živiny.

Svetlo a rastliny

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie rastlín vo vykurovaných priestoroch, je osvetlenie. V zime je dĺžka dňa kratšia a intenzita slnečného svetla nižšia, čo môže mať vplyv na fotosyntézu a rast rastlín. Preto je dobré umiestniť rastliny na miesta, kde dostanú dostatok prirodzeného svetla, napríklad na okenné parapety, blízko okien alebo na balkóny. Ak to nie je možné, môžete použiť umelé osvetlenie, ako sú rastlinné žiarovky, LED diódy alebo fluorescenčné trubice, ktoré napodobňujú spektrum slnečného svetla a stimulujú rast rastlín.

Umele osvetlenie pre rastliny

Pri používaní umelého osvetlenia dbajte na to, aby ste dodržiavali správny časový cyklus, ktorý zodpovedá prirodzenému rytmu dňa a noci, a aby ste rastliny nevystavovali príliš dlho alebo príliš blízko zdroju svetla, aby ste nezničili ich fyziológiu.

Vplyv vetrania na kvetiny

Poslednou vecou, na ktorú by ste mali dať pozor pri starostlivosti o rastliny vo vykurovaných priestoroch, je vetranie. Vetranie je dôležité pre výmenu vzduchu, odstránenie nečistôt, znižovanie teploty a zvyšovanie vlhkosti. Avšak, ak máte rastliny na parapetoch, musíte byť opatrní, aby ste ich nevystavili prievanu, chladu alebo mrazu, ktoré by im mohli ublížiť.

Preto je dobré zatvoriť okná, keď je vonku príliš chladno, alebo presunúť rastliny dovnútra, keď vetráte. Ak je to možné, vetráte len vtedy, keď je vonku teplejšie, napríklad v poludnie alebo popoludní. Pri vetraní sa tiež snažte udržiavať rovnomernú teplotu vo vnútri, aby ste nevytvorili prudké zmeny, ktoré by mohli stresovať rastliny.

Rastliny vo vykurovaných priestoroch môžu byť výzvou, ale aj radosťou. Ak sa o ne budete starať správne, budú vám vďačné a odmenia vás krásou, vôňou a čistým ovzduším.

Galéria

Foto: Freepick, svetla.sk
Text: Redakcia

>> Vhodné kvetináče do interiéru
Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Ďakujeme za všetky články 🙂
    Krásne Vianoce prajem

Komentáre