Záhrada s príchodom apríla a jarných dní: zeleninová a okrasná

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Záhrada s príchodom apríla a jarných dní: zeleninová a okrasná

Záhrada s príchodom apríla a jarných dní zeleninová a okrasná

S príchodom apríla a jarných dní sa prebúdza nielen príroda, ale aj život záhradkárov. Záhrada v tomto období vyžaduje zvýšenú pozornosť a starostlivosť, pretože práce, ktoré v nej vykonáme, majú zásadný vplyv na to, aké budeme mať úrody počas celého roka. V apríli sa zem začína otepľovať a je ideálny čas na výsadbu, prihnojovanie, ochranu proti škodcom a chorobám a množstvo iných činností.

 

 

1. Zeleninová záhrada

Rozpis prác

V apríli je dôležité venovať sa týmto činnostiam:

 • Príprava pôdy: Základom úspechu je dobre pripravená pôda. Pôdu je potrebné prekypriť, obohatiť kompostom alebo iným organickým materiálom a zabezpečiť jej dostatočnú drenáž.
 • Výsadba sadeníc: V tomto období môžeme vysádzať množstvo zeleniny ako napríklad kapustoviny (brokolica, kapusta), cibuľoviny (cibuľa, cesnak), ako aj iné druhy ako je mrkva, hrach, fazuľa, šalát, reďkovky a koreňová zelenina.
 • Pestovanie v teplejších podmienkach: Niektoré teplomilnejšie rastliny ako paradajky, papriky, baklažány a uhorky, je lepšie najprv pestovať vo vnútri alebo v teplých fóliovníkoch a po posledných mrazoch ich presadiť do vonkajších záhonov.
 • Prihnojovanie: Prihnojovanie je dôležité pre rastliny, ktoré už začínajú rásť. Používajte hnojivá bohaté na dusík pre listovú zeleninu a hnojivá bohaté na fosfor a draslík pre podporu kvitnutia a plodenia.
 • Ochrana proti škodcom: Skontrolujte rastliny a pri prvom náznaku škodcov ako sú slimáky, húsenice alebo vošky, použite vhodné biologické prípravky alebo mechanické metódy ochrany.

Zeleninová záhrada

Ako sa zbaviť škodcov v apríli

 • Slimáky: Protislimákové granule alebo prirodzení predátori ako je napríklad ježko.
 • Húsenice a vošky: Biologické prípravky na báze Bacillus thuringiensis alebo ručné odstránenie.
 • Mravce: Použitie prírodných repelentov alebo návnad, ktoré ich odvedú od záhonov.

Najčastejšie choroby drevín v záhrade

 • Plesne a hubové choroby: Prevencia je kľúčová, a preto je dôležité udržiavať správne vzdialenosti medzi rastlinami pre dobrú cirkuláciu vzduchu a odstrániť všetky infikované časti rastlín.
 • Vírusové a bakteriálne choroby: Tieto choroby sa často šíria nástrojmi alebo hmyzom, takže dôkladná dezinfekcia nástrojov a ochrana proti hmyzu môže pomôcť v ich prevencii.

Apríl v zeleninovej záhrade je mesiacom plným práce, ale tiež mesiacom, ktorý nám môže priniesť veľkú spokojnosť, ak sa nám podarí správne naštartovať sezónu. Pamätajte na to, aby ste práce rozložili rovnomerne, nezanedbali ochranu rastlín a venujte pozornosť pôde, ktorá je základom vašej budúcej úrody. S pravidelnou starostlivosťou a láskou k záhradke sa môžete tešiť na bohatú úrodu v nadchádzajúcich mesiacoch.

2. Okrasná záhrada

Apríl je čas, kedy sa záhradkári vracajú medzi svoje kvety, kríky a stromy, aby im poskytli starostlivosť potrebnú na to, aby počas celého roka vynikli v plnej kráse. Práce vykonané v tomto jarom mesiaci položia základ pre zdravie a estetiku okrasnej záhrady.

Rozpis prác

V aprílovom kalendári okrasnej záhrady nechýbajú tieto dôležité úlohy:

 • Rez a úprava drevín: Je čas na jarný rez ruží, okrasných kríkov a niektorých stromov, aby sme podporili ich rast a kvitnutie.
 • Výsadba a presádzanie: Apríl je ideálnym mesiacom pre výsadbu trvaliek, cibuľovín a letničiek, ktoré nevyžadujú vysoké teploty. Tiež môžeme presádzať rastliny, ktoré potrebujú viac priestoru alebo novú lokalitu.
 • Hnojenie: Okrasné rastliny ocenia dávku hnojiva, ktoré im dodá potrebné živiny pre ich jarný rast. Používajte hnojivá s vyváženým obsahom NPK (dusík, fosfor, draslík).
 • Mulčovanie: Mulč ochráni pôdu pred vysychaním, udrží burinu pod kontrolou a dodá záhrade estetický vzhľad.
 • Ochrana proti škodcom a chorobám: Skontrolujte rastliny a pri zistení škodcov ako sú mšice či pavúky, použite vhodné prostriedky na ich odstránenie. Tiež je dôležité zabraňovať vzniku plesní a hubových chorôb, ktoré sa môžu objaviť po zimných mesiacoch.

Okrasna zahrada

Ako sa zbaviť škodcov v apríli

 • Vošky a pavúky: Aplikujte insekticídy alebo prirodzené repelenty ako je mydlová voda či neemový olej.
 • Slimáky a húsenice: Vyzbierajte ich ručne alebo použite ekologické prípravky.

Najčastejšie choroby okrasných drevín v záhrade

 • Plesne a hubové choroby: Zabezpečte správnu výsadbu a vetranie medzi rastlinami, aplikujte fungicídy pri prvých známkach napadnutia.
 • Vírusové a bakteriálne choroby: Dezinfikujte záhradné náradie a dbajte na to, aby ste nepoškodili rastliny pri práci v záhrade.

Apríl je v okrasnej záhrade časom, kedy sa môžeme venovať rôznorodým činnostiam, ktoré pomôžu našim rastlinám získavať silu potrebnú na celoročnú krásu. Starostlivosť, ktorú rastlinám venujeme, sa nám vráti v podobe farebného zakvitnutia a bujnej zelene. S pravidelnou údržbou, ochranou pred škodcami a chorobami a láskou k prírode, sa naša záhrada môže stať útočiskom krásy a harmónie.

Galéria

Foto: Freepik
Text: Redakcia

>> Vhodná záhradná technika
za dobrú cenu TU <<

 

Komentáre (1)

 1. Dobrý deň,
  prosím kedy zvyknete vysádzať sadeničky paradajok von?
  Ďakujem

Komentáre