Štokholm sa chystá postaviť najvyššiu drevenú budovu na svete – Wood City

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaVideo

Štokholm sa chystá postaviť najvyššiu drevenú budovu na svete – Wood City

Štokholm sa chystá postaviť najvyššiu drevenú budovu na svete – Wood City

V švédskom hlavnom meste sa začína realizácia ambiciózneho projektu – Wood City, ktorý má ukázať, že drevo je budúcnosťou stavebníctva. Projekt je dielom švédskou architektonickou firmou C.F. Møller Architects, ktorá navrhla 40-podlažnú vežu a ďalšie nižšie budovy, ktoré budú využívať drevo ako hlavný stavebný materiál. Cieľom projektu je vytvoriť udržateľnú, ekologickú a sociálnu mestskú štvrť, ktorá bude harmonizovať s prírodou a ľuďmi.

 

 

Drevo je obnoviteľný, recyklovateľný a biodegradovateľný materiál, ktorý má mnoho výhod ako i nízku hmotnosť, vysokú pevnosť, dobré tepelno-izolačné vlastnosti a príjemný estetický vzhľad. Tiež pohlcuje oxid uhličitý z atmosféry a ukladá ho vo svojej štruktúre, čím prispieva k boju proti klimatickým zmenám. Drevo je tiež zdravé pre ľudí, pretože vytvára príjemné vnútorné prostredie, ktoré znižuje stres a podporuje pohodu.

Veža z dreva bude najvyššou svojho druhu na svete, ktorá dosiahne výšku 150 metrov. Budova bude mať 40 podlaží, z ktorých 38 bude určených na bývanie a 2 na komerčné účely s kapacitou  550 bytov a 2500 obyvateľov a bude postavená z drevených panelov, ktoré budú spojené skrutkami a lepidlom. Na stabilizáciu stavby ako i protipožiarnu ochranu bude slúžiť oceľová konštrukcia pri ktorej budú použité moderné technológie, ako napríklad inteligentné ovládanie teploty, osvetlenia a ventilácie.

Komplex Wood City bude mať celkovo 8 budov

Veža z dreva nebude stáť osamotene, ale bude súčasťou celého komplexu budov, ktoré budú tvoriť novú mestskú štvrť. Komplex bude mať celkovo 8 budov, z ktorých 6 budú nižšie ako veža a 2 budú rovnakej výšky. Komplex bude mať celkovú podlahovú plochu 100 000 m2 a bude ponúkať rôzne funkcie, ako napríklad obchody, reštaurácie, kaviarne, kancelárie, hotel, škôlku, zdravotné centrum a knižnicu. Nebude chýbať verejný priestor s parkom, námestím, fontánou a cyklochodníkmi.

Wood City je projektom s víziou, ktorá sa opiera o tri pilier: udržateľnosť, ekológiu a sociálnosť. Zámerom je  ukázať, že je možné stavať vysoko a husto s použitím dreva ako ekologického materiálu. Projekt chce tiež ukázať, že je možné vytvoriť mestské prostredie, ktoré bude v harmónii s prírodou.

Wood City je projektom, ktorý sa začal plánovať v roku 2016 a má byť dokončený v roku 2028.Je spolufinancovaný švédskou vládou, mestom Štokholm a súkromnými investormi. Projekt je tiež podporovaný švédskym drevárenským priemyslom, ktorý je jedným z najväčších a najinovatívnejších na svete a je sledovaný medzinárodnou odbornou verejnosťou, ktorá oceňuje jeho prínos pre rozvoj drevenej architektúry, ktorý sa snaží prekonať hranice stavebníctva a ukázať nové možnosti pre budovanie miest.

Projekt je príkladom, ako je možné kombinovať tradíciu a inováciu, prírodu a technológiu, estetiku a funkčnosť. Je výzvou, ako je možné stavať zodpovedne a udržateľne, s ohľadom na klímu a ľudí, ako je možné žiť lepšie a šťastnejšie.

Mešita postavená pomocou 3D tlačiarne – Dubaj

Dubaj je známy svojimi impozantnými mrakodrapmi, luxusnými nákupnými centrami a umelými ostrovmi. Ale čoskoro bude tiež domovom prvej 3D-tlačenej mešity na svete. Úrad pre islamské záležitosti a charitatívne aktivity (IACAD) oznámil plány na výstavbu mešity pomocou robotického 3D tlačiarskeho technológie, ktorá zníži čas, náklady a odpad pri výstavbe.

Mešita postavená pomocou 3D tlačiarne – Dubaj

Mešitu navrhlo architektonické štúdio JT + partners. Stavba bude umiestnená v obvode Bur Dubai a bude pokrývať plochu viac ako 2 000 štvorcových metrov. Bude mať dve poschodia, ktorú bude môcť navštíviť 600 veriacich s parkovacími miestami pre 100 áut. Predpokladaný čas dokončenia stavby je odhadovaný na rok 2025. Projekt bude zahŕňať prevádzku “robotickej 3D tlačiarne“, ktorá umožní nanášanie materiálov rýchlosťou dva metre štvorcové za hodinu tromi pracovníkmi naraz. Keď sa výstavba začne koncom tohto roka, očakáva sa, že výstavba mešity bude trvať štyri mesiace a ďalších 12 mesiacov, kým sa vybaví potrebné vybavenie.

Mešita bude mať niekoľko zaujímavých vlastností, ako napríklad:

  • Bude mať solárne panely na streche, ktoré budú znižovať spotrebu energie a produkovať čistú elektrinu
  • Bude mať systém na zber dažďovej vody, ktorý bude využívať pre zavlažovanie zelenej plochy okolo mešity
  • Bude mať inteligentný systém osvetlenia, ktorý bude regulovať intenzitu svetla podľa denného času a počasia
  • Bude mať systém na recykláciu odpadovej vody, ktorý bude používať pre umývanie pred modlitbou
  • Bude mať systém na monitorovanie kvality vzduchu, ktorý bude zabezpečovať optimálnu teplotu a vlhkosť vo vnútri mešity

Galéria

Zdroj foto: archdaily.com, edition.cnn.com, techjuice.pk
Text: Redakcia

>> Vhodný nábytok pre váš
interiér TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (1)

  1. Vyzerá to veľmi pekne. Držím palce necha sa to aj podarí.

Komentáre