Staviame rodinný dom: Hrubá stavba – na čo si dať pozor pri jej plánovaní?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaZakladanie stavieb

Staviame rodinný dom: Hrubá stavba – na čo si dať pozor pri jej plánovaní?

Hrubá stavba – na čo si dať pozor pri jej plánovaní

Hrubá stavba predstavuje približne 10 % celkových nákladov za kompletný rodinný dom. Zároveň ide o jedinú časť domu, ktorá je nemenná a bez výrazných stavebných zásahov bude vždy na svojom mieste. Z toho vyplýva, že by ste jej plánovaniu mali venovať dostatok času a uprednostniť kvalitu pred nízkou cenou. Aby sme vám toto rozhodovanie trochu uľahčili, pripravili sme si pre vás päť tipov, ktoré vám plánovanie uľahčia a potenciálne znížia vaše náklady.

 

 

1. Jeden výrobca znamená menej komplikácií pri hrubej stavbe

Kompatibilita jednotlivých stavebných riešení je tým vyššia, čím viac budete využívať produkty jedného výrobcu. Znie to síce ako dobrá reklama, no v realite väčšina výrobcov prispôsobuje jeden produkt tomu druhému. Vo výsledku tak budete môcť ušetriť čas a financie napríklad na tehlách, ktoré sú jedným výrobcom vyrábané v štandardných, ale aj atypických tvaroch. Vyhnete sa zbytočnému rezaniu a vzniku stavebného odpadu.

Na konštrukcii domu neodporúčame šetriť, Hrubá stavba

2. Na konštrukcii domu neodporúčame šetriť, (hrubá stavba)

Konštrukcia domu je základom jeho statiky, budúcich úprav a efektivity izolácie. Preto vám odporúčame investovať radšej do masívnej konštrukcie, ktorá je menej energeticky náročná, spoľahlivejšia a odolnejšia. Ak sa rozhodnete pre ľahšiu konštrukciu, môže byť nevyhnutná väčšia investícia do zateplenia, ktoré si popíšeme v ďalšej kapitole.

3. Stavte na moderné izolačné materiály

Moderné technológie so sebou prinášajú okrem ekologickosti aj vyššiu efektivitu zateplenia. Dnes máte k dispozícii nielen ekologické izolačné materiály, ale aj samotné tehly s izolačnými schopnosťami. Tie sú väčšinou doplnené polystyrénom a ponúkajú až o 40 % vyššiu účinnosť zateplenia ako plná tehla.

Stavte na moderné izolačné materiály

4. So stropom myslite na budúcnosť (hrubá stavba)

Strop rodinného domu nemusí byť len nosnou plochou strechy. Ak budete raz chcieť podkrovie premeniť na obytný alebo úložný priestor, jeho možnosti sa budú odvíjať od nosnosti a pevnosti. Preto vám odporúčame zvoliť buď ťažký skladaný strop, alebo strop z keramobetónových panelov.

5. Využite slnečnú energiu efektívne

Ak naplánujete správnu izoláciu domu, slnko vám v zime pomôže vykúriť celú domácnosť. V lete ale samozrejme slnko a jeho tepelná energia nie sú v domácnosti príliš žiaduce. Práve preto je ideálne do plánovania zahrnúť aj efektívne spôsoby tienenia. Príkladom sú vonkajšie žalúzie, ktoré ponúkajú vynikajúce tienenie, dokonalú tmu pre spánok, vetranie aj počas dažďa a moderný vzhľad domu.

Plánovanie hrubej stavby je základom dlhovekosti každej stavby. Ak pre konštrukciu zvolíte menej spoľahlivé materiály alebo počas plánovania nezohľadníte zásadné detaily, čakajú vás zbytočné nemalé investície. Behom plánovania preto nezabudnite na pevnosť zvolenej konštrukcie, nosnosť stropu či maličkosť ako tieniace techniky.

Galéria

Foto: Shutterstock, Unsplash
Text: Redakcia

>> Zariaďte si dom podľa svojich
predstáv Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre