Náročné tepelnotechnické požiadavky a úsporné bývanie pri stavbách RD sú už realitou

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


FinancieStavba

Náročné tepelnotechnické požiadavky a úsporné bývanie pri stavbách RD sú už realitou

Náročné tepelnotechnické požiadavky a úsporné bývanie pri stavbách RD

Správna konštrukčná skladba obalového plášťa budovy, ktorá zabezpečí energeticky, a teda aj prevádzkovo úsporné bývanie, si vyžaduje od projektantov zodpovednejšie riešenia. Investor by mal však tiež požadovať, aby jeho dom bol energeticky úsporný.

Stúpajúci záujem verejnosti o energeticky úsporné bývanie sa prejavuje zvýšeným záujmom o zoznámenie sa s princípmi výstavby energeticky úsporných rodinných domov. Dnes, v dobe internetu, sú tieto informácie ľahko dostupné pomocou kľúčových slov ako – „nízkoenergetický dom“, „pasívny dom“, „nulový dom“. Vyhľadávajú si tieto informácie záujemcovia o kúpu či stavbu RD? V krátkom časovom období (počas posledných 3 rokov) sa radikálne menili odporúčania STN na tepelnotechnickú kvalitu obalov stavieb. Čo táto zmena pohľadu na straty energie vyžaduje od projektantov, stavebníkov a aj developerov?

Náročné tepelnotechnické požiadavky a úsporné bývanie pri stavbách RD

V tomto článku sa „pozrieme“ na vykurovania a tepelné straty, pretože v oblasti tepelných strát môžete nájsť najširšie možnosti úspor. Čím nižšie straty tepla, tým menší vykurovací výkon potrebujeme na ich dopĺňanie. A technika ako TČ či rekuperácia vzduchu sú to, čo by nám mohlo pomôcť zabezpečiť si nízke prevádzkové náklady na vykurovanie. Malé tepelné straty sú základom takýchto riešení. Je už overené, že tento stav sa dá docieliť len pri dokonale tepelne izolovanej obálke domu!!!

Zateplenie – ale aké?

„Obálka“ stavby plní tepelnoizolačnú aj statickú funkciu a z tohto dôvodu sa jej skladba musí posudzovať staticky a aj tepelnoizolačne. Dajú sa uplatniť všetky klasické stavebné systémy (murované, betónové či drevostavby). Výborné teplnoizolačné vlastnosti sa však dosahujú u sendvičových skladieb konštrukcií, kde sa tepelná izolácia vloží medzi exteriérovú – statickú časť steny a z interiérovej časti sa taktiež prekryje či už masívnou konštrukciou alebo inou napr. sadrokartónovou. V projekte sa bude potom posudzovať hrúbka tepelných izolácií každej konštrukcie, čiže základovej dosky, stien, stropu či strešného plášťa, aby straty tepla cez ne boli minimalizované. To isté platí aj o oknách, dverách či zimnej záhrade, kde sa musia posúdiť izolačné sklá, aby sa teplo cez ne „nestrácalo“. Sumár tepelných strát potom určí výkon vykurovacieho systému.

Náročné tepelnotechnické požiadavky a úsporné bývanie pri stavbách RD

Takto sa dá stručne formulovať základná požiadavka na obálku stavby. Po tomto nasleduje návrh TZB systému. Úloha navrhnúť technológie TZB v úspornom dome nie je ľahká, nakoľko musí byť správne „zbilancované“ množstvo potreby dodávanej energie tak, aby zariadenia neboli predimenzované, a teda neboli investične náročné, pretože platí: Čím viac výkonu, tým vyššia cena. Ako vidíte, znova sa vraciame k prvotnej energetickej bilancii tepla.

Pohľad cez peniaze

Čo takéto riešenia prinášajú stavebníkom? Ak je obal stavby dobre tepelne zaizolovaný, vtedy sú tepelné straty cez obal stavby malé a skutočne sa dajú splniť predpoklady, že na vykurovanie takéhoto domu stačia „vnútorné zdroje“ a pasívne využívanie solárnej energie za pomoci správne navrhnutých okenných otvorov. Takéto využívanie pasívnych zdrojov tepla skutočne znižuje spotreby palív na tvorbu tepla do obytných priestorov. S touto myšlienkou by sa mal každý investor stotožniť. Nie je predsa cieľom strácať draho zaplatené teplo cez steny, strechu a aj okná domu. Kotol ÚK či TČ sa dajú zakúpiť v akomkoľvek vysokom vykurovacom výkone. Musí však byť zásobovaný palivom. Musia byť jeho spotreby vysoké, nedalo by sa s tým niečo urobiť? Dalo – už v projekte chcieť dom pasívny či ultranízkoenergetický.

Neprehliadnite:
Rozhýbe stavebníctvo po koronakríze slovenskú ekonomiku?
Lepšie než jednorazová podpora sú komplexné projekty prispievajúce k ekologizácii.

Technológií na stavbu obálky rodinného domu je veľa a ešte viac je technológií na kúrenie. Každý dom je inak otočený k slnku, každý dom má iné okná, iný tvar, každý dom má iného majiteľa, ktorým sa líši pohľadom na investičné vstupy, ale aj jeho technickú zručnosť. Z pohľadu investícií prílišná sporivosť, ale aj rozšafnosť pri stavbe RD nemajú miesto. Najlepší je racionálne rozmýšľajúci majiteľ, pretože ten, síce, otočí každý cent dvakrát, ale keď vidí zmysluplný výsledok, tak nielen ten cent, ale aj potrebné eurá investuje. Faktom však je, že väčšinou sa spoliehame na projektantov, že oni nám túto dilemu vyriešia.

Náročné tepelnotechnické požiadavky a úsporné bývanie pri stavbách RD

Krutá realita o peniazoch a technickej úrovni

Ako iste všetci registrujete, na Slovensku musíme svoje príbytky vykurovať 220 – 240 dní v roku, čo sa prejavuje na našich peňaženkách. Preto by sme téme „z čoho a čím budeme kúriť vo svojom dome“, mali venovať väčšiu pozornosť, ako je to teraz.

Pravda je taká, že dnešné trendy sú veľmi ovplyvňované zmenou formy výstavby RD. Spôsobujú to developerské spoločnosti, ktoré dnes predávajú „hotové bývanie až na kľúč“. Stavebník tak má málo priestoru na presadenie svojej predstavy. Každá zmena projektu – vybavenie stavebných povolení trvá developerom aj viac ako dva roky, a keď si k tomu pripočítame dva roky úvodných štúdií a projektových zámerov na dotknutej lokalite, tak domy sú „mierne zaostalé aj viac ako 4 roky“ za tým, čo dnes technológie šetriace prevádzkové náklady ponúkajú.

Príkladom sú solárne technológie prípravy teplej vody, fotovoltika a aj novinky technického vybavenia vykurovania domu napr. TČ. Ak chce kupujúci, aby dom toto mal, musí si priplatiť (developer riešil dom s čo najnižšími vstupmi s vidinou vysokého zisku pri predaji, takže žiadne novinky). Normálne RD dnes stoja cca 120 – 155 000 eur, čo je na 30-ročnú hypotéku tak na hrane. Zmeny by teda priniesli zvýšenie kúpnej ceny a toto je často finančne neprijateľné. A tak sa „kúpi“ dom s tým, že však potom „to” dorobíme… Budú však v budúcnosti peniaze na tieto zmeny?

Náročné tepelnotechnické požiadavky pri stavbách RD

Východisko existuje

Staňte sa teda nositeľmi progresívnych riešení a požadujte ich od projektantov už dnes! Pri developerských projektoch si veľmi precízne overujte informácie o „nízkoenergetickej“ úrovni stavby! Energeticky úsporné stavebné systémy existujú už dnes a strojných technológií, tzv. TZB je tiež dostatok. Nezabúdajte, že ide o vaše budúce peniaze zaplatené za kúrenie po dobu celej životnosti. Príkladov, ako to ide vyriešiť, aby ste najväčšiu časť rodinného rozpočtu neplatili za prevádzku bývania, už je na Slovensku dostatok. Jednoducho povedané, vaša filozofia o stavbe RD by mala byť nasledovná: už dnes je potrebné stavať svedomito a dobre zaizolované domy, nič iné sa neoplatí.

Ing. Pavel Kleskeň
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu stavbu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre