Ako si vybrať ideálny rodinný dom

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyStavbaZakladanie stavieb

Ako si vybrať ideálny rodinný dom

Ako si vybrať ideálny rodinný dom xoxo architekti

Ak máte v úmysle postaviť si rodinný dom, prvé kroky vás zavedú k výberu správneho projektu. Existuje možnosť nechať si navrhnúť projekt od architekta, priamo podľa vašich predstáv. Inou alternatívou je zvoliť si typový, alebo katalógový projekt rodinného domu. Možností je mnoho, ale ako sa rozhodnúť pre ten správny?

 

Drevenica Fabros

Neprehliadnite:
Snívate o drevodome?

 

Prvý krok – návšteva stavebného úradu

Predpokladajme, že už máte k dispozícii pozemok. No pred tým, než sa pustíte do výberu projektu, je múdre navštíviť miestny stavebný úrad a informovať sa, či neplatia pre váš pozemok nejaké stavebné obmedzenia. Mohli by ste naraziť na komplikácie, ak sa váš pozemok nachádza v chránenej oblasti. Dôležité je dodržiavať predpisy ako napríklad sklon strechy či vzdialenosť od uličnej čiary. Preto je rozumné mať približnú predstavu o type projektu, ktorý zvažujete, a získať všetky potrebné informácie o obmedzeniach.

Druhý krok – rešpektujte tvar a rozlohu pozemku

Je jasné, že na úzkom alebo malom pozemku nebude možné postaviť bungalov. Profesionálny architekt vám môže poradiť, aký typ domu je vhodný pre váš konkrétny pozemok. Oslovte architektov z https://xoxoarchitekti.sk/. Pred výberom projektu je tiež dôležité zvážiť vaše predstavy o záhrade a dvore. Plánujete postaviť garáž? Dokáže sa zmestiť na pozemok spolu s domom? Tieto aspekty je potrebné zohľadniť pred voľbou projektu.

Tretí krok – premýšľajte o dispozícii rodinného domu

Aj tu je dôležité mať približnú predstavu. Koľko obytných miestností budete potrebovať? To závisí od počtu ľudí, ktorí budú bývať v dome. Ale rozhodujú aj vaše individuálne potreby, ako napríklad pracovňa, hosťovská izba, alebo priestor pre hobby. Pred výberom projektu je dôležité diskutovať s rodinou a dohodnúť sa, čo je pre každého dôležité. Ak preferujete väčší počet izieb a zároveň sú vám dôležité súkromné priestory, poschodový dom by mohol byť ideálnou voľbou. Ak rodina trávi väčšinu času spolu a hľadáte otvorený priestor, bungalov s veľkou obývačkou by mohol byť riešením.

Nezabudnite, že ak nevyhovuje žiadny projekt na 100 %, vždy existuje možnosť prispôsobiť si ho podľa vašich predstáv. Stačí skonzultovať svoje požiadavky s architektom. Vybraný projekt je možné upraviť tak, aby bol pre vás dokonalý.

Foto: xoxoarchitekti.sk

>> Zariaďte si hotový dom podľa
svojich predstáv TU <<

 

Komentáre