Vyrob si vlastnoručne doma barovú stoličku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma barovú stoličku

Vyrob si vlastnoručne doma barovú stoličku

V našom cykle pre domácich majstrov, Urob si sám, Vám chceme ukázať ako si môžete doma vyrobiť barovú stoličku. Ako pri každom domácom tvorení, ani tu sa Vašej fantázii medze nekladú. Môžete si preto vyrobiť stoličku podľa vkusu a v takom dizajne, aký sa Vám hodí. Naša barová stolička je vyrobená zo smrekového paletového dreva, preto je ľahká a dá sa s ňou lepšie manipulovať.

Na jej výrobu potrebujeme 4 hranoly, ktoré budú slúžiť ako nôžky a doštičky hrubé 2,5 cm. Z nich sa bude vyrábať sedisko, operadlo a spojovacie priečky. Všetok materiál si ohobľujeme a zrovnáme v zrovnávačke.

1. Nôžky

Majú šírku 3,5 x 3,5 cm a výšku 84 cm. Na tento rozmer si narežeme hranoly. Okrem toho si narežeme 4 dosky, z toho dve dosky pod 10 stupňovým uhlom. Tie majú rozmer 4,5 x 2 x 40 cm. Ďalšie dve dosky zrežeme rovno na rozmer 4,5 x 2 x 37 cm. Tieto 4 dosky pripevníme k hranolom, no nie do tvaru štvorca, ale striedavo. Dve budú vyššie a dve nižšie. Týmto spôsobom vytvoríme nohy barovej stoličky.

Vyrob si vlastnoručne doma barovú stoličku

2. Sedisko

Z dosák si narežeme 4 doštičky rovnakej dĺžky, z toho dve pod 10 stupňovým uhlom. Tie majú rozmer 4,5 x 2 x 30 cm.  Ďalšie dve doštičky zrežeme rovno na rozmer 4,5 x 2 x 37 cm. Všetky 4 doštičky spojíme kapsovými spojmi zhora do tvaru štvorca. Vznikne nám priestor pre sedisko a operadlo. Sedadlo má rozmer 38 x 44 cm. 2,5 cm dosky spojíme dokopy ako škárovky, natrieme lepidlom a stiahneme zvierkami na 24 hodín.

 

Po 24 hodinách zvierky odstránime a narežeme 2 dosky. Jedna, širšia, bude slúžiť ako sedadlo a druhá užšia ako operadlo. Sedadlo prilepíme lepidlom k stoličke a prišrubujeme kapsovými spojmi. Do dierok po spojoch dáme lepidlo a kolíky, aby sme šruby zamaskovali. Po uschnutí kolíky odrežeme a zabrúsime šmirgľom zrnitosti 120/150.

3. Operadlo

Základ pre operadlo sme si vytvorili v druhom kroku. Dve doštičky si zrežeme pod 15 stupňovým uhlom a pripevníme zozadu na pripravený základ. Na upevnenie používame lepidlo a skrutky, ktoré tiež kolíkmi zamaskujeme, presne tak ako pri upevňovaní sediska. Operadlo má rozmer 44×10 cm na výšku. Dĺžka hranolov operadla je 60 cm. Sklom operadla si môžete nastaviť podľa potreby. Ak chcete mať väčší sklon, môžete dosky zrezať pod väčším uhlom. Všetko závidí od toho ako sa Vám bude pohodlne sedieť.

Vyrob si vlastnoručne doma barovú stoličku

4. Opierka chrbta

Súčasťou operadla je aj opierka na chrbát. Tú sme si vytvorili zo škároviek v druhom kroku. Užšiu odrezanú časť využijeme ako opierku. Na ňu sme si vyfrézovali drážku dlhú 10 cm, pretože taká je šírka dosky, na ktorú sa budeme opierať a širokú 2 cm, lebo taká široká je doska operadla. Dosiahli sme tým to, aby nič neprečnievalo. Do opierky sme vyfrézovali otvor široký 0,5 cm a dlhý 26 cm.

5. Povrchová úprava

Stoličku sme natreli akáciovým olejom a tiež voskovým olejom, aby bol jej povrch chránený. Samozrejme stoličku si môžete natrieť do ľubovoľného odtieňa. Je to na Vás.

Foto: autor
Redakcia

>> Vhodné stoličky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre