Upratovanie podľa Marie Kondo: 4 praktické rady, vďaka ktorým budete mať doma konečne poriadok

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


HygienaZdravé bývanie

Upratovanie podľa Marie Kondo: 4 praktické rady, vďaka ktorým budete mať doma konečne poriadok

Upratovanie podľa Marie Kondo

Trápi vás priveľa predmetov v domácnosti a neviete, ktorých sa zbaviť? Neradi trávite čas upratovaním namiesto relaxu? Potom pre vás má japonská spisovateľka a odborníčka na minimalizmus Marie Kondo riešenie. Držte sa počas upratovania niekoľkých jednoduchých rád a doprajte si v živote viac pokoja a oddychu.

 

 

Držte sa svojho vysneného životného štýlu

Metóda KonMari nie je určená na rýchle poupratovanie pred príchodom návštevy. Je určená predovšetkým pre tých, ktorí by do svojho života radi priniesli nádych pokoja a radosti. Práve preto by ste sa mali najskôr zamyslieť nad tým, aký životný štýl by bol pre vás ideálny. Životný štýl nemusíte ihneď kategorizovať, stačí si len uvedomiť alebo poznačiť niekoľko zásadných bodov, ktoré sú pre váš vysnívaný životný štýl najdôležitejšie.

Upratujte podľa druhu predmetov, nie podľa miestností

Upratujte podľa druhu predmetov, nie podľa miestností

Absolútna väčšina z nás upratuje jednu miestnosť za druhou. Marie Kondo však odporúča odlišný postup. Viaceré druhy predmetov máme umiestnené v rôznych častiach domácnosti. Ak budete upratovať podľa miestností, bude sa proces opakovať stále dokola. Ak sa zameriate na jeden druh predmetov, upratovanie bude efektívnejšie a povedie k väčšiemu pokoju.

Náš TIP:
Pri upratovaní nezabudnite ani na špajzu. Poradíme vám, ako ju upratať raz a navždy.

Dodržujte správne poradie

Upratovanie podľa Marie Kondo je spojené s príjemnými pocitmi a jeho cieľom je obklopovať sa hlavne tými predmetmi, ktoré vo vás vzbudzujú radosť a pohodu. Práve preto by ste mali upratovanie začať od oblečenia alebo iných predmetov, s ktorými sa viete pomerne ľahko rozlúčiť. Posilníte tak svoje schopnosti rozhodovať sa a pri viac sentimentálnych predmetoch tak pre vás bude rozhodovanie jednoduchšie.

Upratovanie by sme mali začať od oblečenia

Základom metódy KonMari je radosť

Ak budete upratovať podľa metódy KonMari, mali by ste si naňho spočiatku vyčleniť viac času. Každý predmet by ste totiž mali vziať do ruky a zamyslieť sa nad tým, aké pocity vo vás vyvoláva. Ak budú pocity skôr negatívne, mali by ste sa s daným predmetom rozlúčiť. Ak budete pociťovať skôr radosť a uvoľnenie, predmet si ponechajte.

Metóda upratovania podľa Marie Kondo je ideálnym spôsobom, ako sa v domácnosti zbaviť nepotrebných predmetov, ktoré pre vás nemusia mať veľkú hodnotu. Pomocou metódy môžete zmeniť svoj životný štýl a dopriať si viac oddychu, radosti a pokoja. Metóda má za cieľ, aby ste sa obklopovali hlavne tými predmetmi, ktoré vo vás vzbudzujú radosť a ostatné sa snažili obmedziť či odstrániť.

Foto: Unsplash, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Vhodné čistiace prostriedky
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Jeej veľmi príjemný článok. Teké nenútené upratovanie.

Komentáre