Architektonický skvost MSG Sphere – Las Vegas, Nevada

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ArchitektúraStavbaVideo

Architektonický skvost MSG Sphere – Las Vegas, Nevada

MSG Sphere – Las Vegas, Nevada

MSG Sphere bola navrhnutá pre spoločnosť Madison Square Garden Company architektonickou firmou Populous, ktorá sa zaoberá dizajnom štadiónov, ako je Wembley Stadion v Londýne. Populou je známa svojimi inovatívnymi a futuristickými návrhmi pre rôzne typy arén a športových zariadení. Spoločnosť Madison Square Garden Company odhalila fotky svojej sférickej hudobno-zábavnej arény, na ktorej by mali tento rok ukončiť práce.

 

 

Spoločnosť stavia gigantickú LED guľu od roku 2019 a predpokladá sa, že svoje brány otvorí v septembri 2023 a to koncertom skupiny U2. Ceny lístkov sa pohybujú v sume okolo 200 $. Lístky si môžete zakúpiť už teraz v predpredaji na ich webe.

Ide o impozantnú arénu podobnú štadiónu s priemerom gule 157 metrov a výškou 102 metrov, ktorá bude mať kapacitu 17 500 divákov. Súčasťou arény bude aj 23 apartmánov spolu s VIP zónou umiestnených pod pódiom. Bude mať najväčšiu LED obrazovku na svete, ktorá pokryje vnútornú stenu gule a bude zobrazovať rôzne vizuálne efekty a všetky sedadlá budú mať vysokorýchlostný internet. Guľa má deväť úrovní vrátane suterénu v ktorom bude 304 parkovacích miest a bude najväčšou sférickou budovou na svete s rozlohou 81 300 m2.

MSG Sphere – Las Vegas, Nevada

MSG Sphere bude vybavená LED obrazovkami s rozlíšením 19 000 x 13 500, ktoré sa budú rozprestierať po interiéri areálu. Zavinovacia obrazovka bude merať 15 000 m2 čo je veľkosť ako tri futbalové ihriská, a môže sa pochváliť rozlíšením 82-krát lepším ako dnešné najlepšie HD televízory. Bude to najväčšia LED obrazovka s najvyšším rozlíšením na svete. Približne 1,4 milióna obrazoviek vytvorí digitálne plátno, na ktorom môžu tvorcovia zobrazovať prepracované vizuály pre umelcov, značky a špeciálne udalosti.

Aréna bude slúžiť predovšetkým na koncerty, predstavenia, hry, športové podujatia a firemné akcie. MSG je jedným z partnerov budúcoročných automobilových pretekov Formuly 1 v Las Vegas, ktorých trať skutočne prevedie jazdcov po exteriéri Sphere predtým, ako vyrazia na rovinku v novembri 2023.

Exteriér miesta konania bude obsahovať 54 000 m2 programovateľného osvetlenia, ktoré je možné upraviť na základe sviatkov, napríklad tak, aby zobrazovalo guľu ako halloweensku tekvicu alebo vianočnú snehovú guľu. Aréna bude obsahovať 164 000 reproduktorov a zvukový systém bude dodávať zvuk cez podlahové dosky. Použijú sa aj 4D funkcie vrátane vône, vetra, hmly ktoré vytvoria plne pohlcujúci zážitok.

Vedeli ste, že efektové jednotky Sphere môžu technicky dosiahnuť výbuchy až 140 mph. To stačí na odfúknutie strechy z budovy! Interiér bude mať tri vrstvy chladenia, vrátane jednej pod sedadlami.

Čo je potrebné na výstavbu najväčšej sférickej budovy na svete?

Veľa trojuholníkov 🙂 Ak sa pozriete pozorne na exoskeleton Sphere, uvidíte zákony geodetickej matematiky v akcii – kde stovky vzájomne prepojených trojuholníkov vytvárajú 360° tvar a štruktúru pre toto prvé pohlcujúce miesto na svete.

Na tejto stavbe sa podieľalo viac ako 1400 pracovníkov. Samotná kupola váži 13 000 ton. Na podporný systém obrazovky bolo použitých približne 775 ton ocele. Na stavbu Sphere bol použitý štvrtý najväčší pásový žeriav na svete, DEMAG CC-8800, kde montáž  žeriavu trvala 18 dní.  Náklady Sphere dosiahli 2,175 miliardy USD.

Ďaľším budúcim projektom spoločnosti Madison Square Garden Company je Crystal Island v Moskve.

zdroj: fosterandpartners.com

Bude ďalší projekt  Crystal Island – Moskva, Rusko?

Krištáľový ostrov, jeden z najambicióznejších stavebných projektov na svete,  spoločnosti Madison Square Garden Company. Ide o stavbu rozlohy 2,5 milióna km² a výšku 450 metrov za ktorej preloženým návrhom stojí architektonická firma Foster a Partners. Po zrealizovaní a dokončení by tento ostrov bol považovaný (rozlohou) za najväčšiu stavbu na svete.

Išlo by o gigantickú pyramídovú stavbu s multifunkčným využitím, ktorá sa bude prispôsobovať klimatickým podmienkam pomocou dynamických panelov na fasáde. Dynamické panely na fasáde Crystal Island sú súčasťou udržateľného dizajnu stavby. Sú to panely, ktoré sa dokážu prispôsobovať slnečnému žiareniu a obsahujú solárne panely a veterné turbíny na výrobu elektriny pre obrovskú budovu. Tiež umožňujú prírodné vetranie vďaka mnohým strategicky umiestneným veľkým átriám.

Dynamické panely sa budú dať ovládať tak, aby menili teplotu vo vnútri budovy – zatvorené v zime pre dodatočné teplo a otvorené v lete pre prírodné vetranie. V Crystal Islande by sa nachádzalo množstvo kultúrnych, výstavných, hotelových, bytových, maloobchodných a kancelárskych priestorov. Počíta sa s využitím okolitého parku stavby, ktorý by mohol slúžiť  celoročne pre športové aktivity ako napríklad bežkovanie alebo korčuľovanie.

Galéria

Foto: theb1m.com
Redakcia

>> Doprajte si trochu exteriérového
luxusu za dobrú cenu TU <<

 

 

Komentáre