Máj je ideálny mesiac na prácu v záhrade

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


ExteriérZáhrada

Máj je ideálny mesiac na prácu v záhrade

Máj je ideálny mesiac na prácu v záhrade

Máj je ideálny mesiac na prácu v záhrade, pretože sa teploty zvyšujú, ale nie sú ešte príliš horúce. V záhrade sa deje veľa vecí, od kvitnutia jarných kvetov po výsadbu letných plodín.

 

 

Zalievanie

Záhrada potrebuje pravidelné zavlažovanie, najmä ak je suché počasie. Zalievanie ráno alebo večer je najlepšie, aby sa zabránilo vyparovaní a popáleniu listov. Používajte mulč alebo kôru na pokrytie pôdy okolo rastlín, aby sa udržala vlhkosť a zabránilo sa burine.

Rezanie

Po odkvitnutí je potrebné orezať jarné kríky, ako sú zlatý dážď a dulovec, aby sa udržali kompaktné a podporili sa nové výhonky. Tiež je potrebné odstrániť odkvitnuté hlavičky jarných cibuľovitých rastlín, ako sú tulipány a narcisy, aby sa zabránilo tvorbe semien a podporilo sa zakorenenie. Fialky a prvosienky tiež potrebujú rezanie po odkvitnutí. Ak máte ruže, ostrihajte ich na konci mája alebo začiatkom júna, aby ste podporili bohaté kvitnutie.

Výsadba

Máj je dobrý čas na výsadbu letných cibuľovitých rastlín, ako sú dahlie a kany, po tom, ako pominulo nebezpečenstvo mrazu. Tiež môžete vysadiť letné kvety a citlivé jednoročky, ako sú slnečnice, kosmos a nasturcie. Ak chcete mať farebnú záhradu od augusta do jesene, môžete tiež siať semienka jednoročiek do medzier v záhonoch. Ak chcete pestovať bylinky, máj je dobrý mesiac na výsadbu semienok ako petržlen, bazalka, kôpor, rozmarín, fenikel, pažítka, koriander, mäta a tymián. Vysaďte ich blízko zadných dverí, aby ste si mohli ľahko vybrať hŕstku toho, čo potrebujete pri varení.

Výsadba sadeníc

Pestovanie

Ak pestujete ovocie a zeleninu vo svojej záhrade alebo na svojej parcele, máj je dôležitý mesiac na starostlivosť o ne. Zemiaky treba prihŕňať, teda zakrývať výhonky pôdou podľa toho, ako rastú. To pomôže zvýšiť úrodu a zabrániť tomu, aby sa hľuzy dostali na povrch a zezelenali. Sladkú kukuricu môžete siať do hlbokých kvetináčov tak, aby mladé rastliny boli pripravené na presadenie do záhrady v júni. Začnite siať trpasličie a popínavé fazuľky francúzskeho typu aj fazuľky bežné priamo vonku za teplého počasia

  • Zelenina: V máji môžete siať alebo vysádzať rôzne druhy zeleniny, ako sú repa, sladká kukurica, uhorky, melóny, špargľa, brokolica a paradajky. Tieto plodiny potrebujú teplé a vlhké podmienky na rast a dozrievanie. Niektoré z nich môžete siať priamo do záhrady, iné je lepšie začať v kvetináčoch alebo skleníkoch a presadiť ich vonku po pominutí nebezpečenstva mrazu.
  • Kvety: V máji môžete siať alebo vysádzať rôzne druhy kvetov, ktoré vám prinesú farbu a vôňu do vašej záhrady. Medzi ne patria napríklad ľalie, ľubovníky bodkované, ľalie zlatohlávky, nechtíky, slnečnice, cosmosy a potočnice. Tieto kvety sa hodia k pestovaniu na slnečných miestach a niektoré z nich sú tiež užitočné pre opeľovače. Niektoré z nich môžete siať priamo do záhrady, iné je lepšie začať v kvetináčoch alebo skleníkoch a presadiť ich vonku po pominutí nebezpečenstva mrazu.
  • Ovocie: V mesiaci máj môžete vysádzať rôzne druhy ovocných stromov a kríkov, ktoré vám prinesú chutné plody v lete alebo na jeseň. Medzi ne patria napríklad figy, citrusy, egreše a jahody. Tieto plodiny potrebujú teplé a slnečné miesta a dostatok vody. Môžete ich vysádzať do zeme alebo do veľkých kvetináčov. Máj je vaša posledná príležitosť na výsadbu jahodných odrezkov pre šancu na úrodu tento rok.
  • Ochrana: Aj keď je máj teplý mesiac, stále môže prísť k neskorému mrazu (Traja zamrznutí) alebo silnej búrke. Buďte pripravení chrániť svoje mladé sadenice alebo ovocné kvety pred nimi pomocou plachty alebo netkaných textílií. Tiež buďte ostražití pri hmyzích škodcoch a chorobách. Medzi ne patria napríklad vošky, chrobák špargle, kapustový motýľ, rezacie červy, šupina, slimáky, listové škvrny, plesne a hrdza. Používajte biologické metódy kontroly alebo prírodné postreky tam, kde je to možné.

Postrek na rastliny

Ako si jednoducho vyrobiť biologický postrek? Jednoducho tu je ich zopár:

Mydlový postrek je účinný proti roztočom, voškám a iným hmyzom. Pozostáva z mydla zmiešaného s vodou a nastriekaného na rastliny. Mydlo preniká do tela hmyzu a spôsobuje jeho smrť.

Cesnakový olejový postrek pomáha proti voškám, chrobákom a bielym muškám. Pozostáva z cesnaku zmiešaného s olejom a vodou a nastriekaného na rastliny. Cesnak obsahuje síru, ktorá pôsobí ako repelent a insekticíd.

Paprikový postrek je dobrý proti mravcom, slimákom, slimákom a iným hmyzom. Pozostáva z papriky zmiešanej s vodou a mydlom a nastriekaného na rastliny. Paprika obsahuje kapsaicín, ktorý dráždi hmyz a odháňa ho.

Olejový postrek je vhodný proti šupine, voškám, roztočom a iným hmyzom. Pozostáva z rastlinného oleja zmiešaného s vodou a mydlom a nastriekaného na rastliny. Olej obaľuje hmyz a bráni mu dýchať.

Rajčiakový listový postrek je efektívny proti voškám, chrobákom a iným hmyzom. Pozostáva z listov rajčín namočených vo vode a precedených do spreja. Listy rajčín obsahujú alkaloidy, ktoré sú toxické pre hmyz.

Detský šampónový postrek je jednoduchý a bezpečný spôsob, ako sa zbaviť vošiek, roztočov a iných hmyzov. Pozostáva z detského šampónu zmiešaného s vodou a nastriekaného na rastliny. Šampón pôsobí podobne ako mydlo a zabíja hmyz.

Neemový olejový postrek je prírodný pesticíd, ktorý sa získava z semien neemovej rastliny. Je účinný proti viac ako 200 druhom hmyzu vrátane vošiek, chrobákov, bielych mušiek, roztočov a mnohých ďalších. Neemový olej ovplyvňuje hormóny hmyzu a bráni mu rozmnožovať sa alebo žrať.

Máj je skvelý mesiac na užívanie si svojej záhrady a jej krásy. Nezabudnite si tiež oddýchnuť a obdivovať svoju prácu!

Galéria

Foto: Freepick
Redakcia

>> Vhodné náradie pre vašu
záhradu TU alebo nižšie <<

 

 

Komentáre