Efektívna rekonštrukcia: Zo storočného domu luxusné nízkonákladové bývanie pre celú rodinu

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


Stavba

Efektívna rekonštrukcia: Zo storočného domu luxusné nízkonákladové bývanie pre celú rodinu

Efektívna rekonštrukcia zo storočného domu luxusné nízkonákladové bývanie

Moderné a úsporné stavebné riešenia sú u novostavieb štandardom. Staršie budovy a ich rekonštrukcia sú na druhej strane finančne lákavejšie, no z hľadiska úspor sú často opakom novostavieb. Vedeli ste však, že so správnymi zásahmi sa môžu aj staršie budovy priblížiť k efektivite moderných stavieb? V dnešnom článku vám popíšeme, ako na to.

 

 

Prestavba začína pivnicou

U starších domov sa s pivnicou stretnete takmer zákonite. Keďže renovácia, rekonštrukcia prebieha tradične odspodu, pivnica býva na zozname priorít ako prvá. Pivnicu využijete predovšetkým ako kotolňu, dielňu a špajzu pre potravinové zásoby. Keďže sa v nej pravdepodobne nebudete zdržovať po dlhšiu dobu, je zbytočné, aby ste do nej zavádzali rozsiahle kúrenie. Jedinou výnimkou je dielňa, ktorá sa však obíde aj s jedným závesným ohrievačom nad pracovnou doskou.

Namiesto kúrenia vám odporúčame investovať do sivého polystyrénu, ktorý sa líši od jeho bielej alternatívy vyššou efektivitou izolácie. Zároveň by ste mali dostatočne izolovať potrubia, vďaka čomu dôjde k menším tepelným stratám a menšej spotrebe energie kotlom.

Prestavba začína pivnicou

Vedeli ste, že…
… sivý polystyrén ponúka až o 30 % efektívnejšiu izoláciu ako biely? Znamená to, že si vystačíte s tenšou vrstvou, čím získate viac priestoru v miestnosti.

Obytné priestory renovujte prakticky a efektívne

V dnešnej dobe je jeden spôsob vykurovania neefektívnym riešením. Preto je vhodné využiť krb v starom dome na maximum. Veľkou výhodou sú v tomto prípade tepelné výmenníky, vďaka ktorým môžete krbom vykurovať v podstate celú domácnosť.

Efektívne vykurovanie ale nie jedinou výzvou, ktorú pre vás má starý dom v rukáve. Ďalšou je riziko plesne, ktorá vzniká kombináciou dvoch základných faktorov – vysoká vlhkosť a nízka povrchová teplota. Preto sa tvorí predovšetkým na chladných obvodových stenách a v rohoch miestností. Problém však má hneď niekoľko riešení. Jedným z nich je používanie odvlhčovača, ktorý je ale pomerne hlučný. Najefektívnejším a najspoľahlivejším riešením je staviť na vonkajšie zateplenie.

Vonkajšie zateplenie je investícia, ktorá sa vyplatí

Napriek tomu, že sa téme vonkajšieho zateplenia mnoho vlastníkov starších domov vyhýba, ide o veľmi dôležitú súčasť renovácie. Pri výbere správnej izolácie domu je dôležitá nielen hrúbka, ale aj kvalita izolantu. Zároveň je dôležité, aby bolo zateplenie správne napojené na ostatné prvky stavby.

Vonkajšie zateplenie, polystyren, nove plastove okna

Okrem zateplenia sa vonkajšieho plášťa domu týkajú aj okná. Nech už ste fanúšikmi plastových, hliníkových alebo drevených okien, dbajte aj o ich umiestnenie a efektívne tieniace techniky. Okná je ideálne zarovnať so zateplením, vďaka čomu stúpne ich efektivita a zároveň získate v interiéri priestranné parapety pre rôzne využitie. V súvislosti s tieniacimi riešeniami vám odporúčame vonkajšie rolety a žalúzie, ktoré ponúkajú vysokú efektivitu a moderný vzhľad.

V súvislosti s rekonštrukciou staršieho domu si ľudia predstavia celý rad výzev, ktoré ale vo výsledku vedú len ku kozmetickým úpravám. Vedeli ste však o tom, že efektívna rekonštrukcia starého domu sa po správnych zásahoch môže vyrovnať novostavbám? Nech už sa pustíte do renovácie pivnice, obytnej časti alebo povaly, vždy zvažujte ako prvé izoláciu a vykurovanie.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Zariaďte si byt alebo dom podľa svojich
predstáv Tu alebo nižšie <<

 

 

Komentáre