Kľučka na interiérové dvere – ako si správne vybrať

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKľučky

Kľučka na interiérové dvere – ako si správne vybrať

Klučky kovania Kľučka na interiérové dvere – ako si správne vybrať

Každý detail dverí je dôležitý a má svoju funkciu. A kľučka dverí by mala nielen zapadnúť do dizajnu dverí, ale aj správne vykonávať úlohy. Ako si vybrať kľučku, ktorá bude pohodlná a dlho vydrží?

Určite ste si všimli, že kľučky vchodových dverí nie sú dizajnovo také kreatívne ako kľučky interiérových dverí. Je to spôsobené tým, že kľučka predných dverí je vystavená každodennému namáhaniu. Vchodové dvere vážia oveľa viac ako interiérové dvere, čo znamená, že všetky kovania musia byť viac odolné voči opotrebovaniu, masívne a spoľahlivé. V kľučke na vchodových dverách je funkčnosť dôležitejšia ako krása a dizajn.

Materiál a farba kľučky dverí

Kľučka na predných dverách musí odolávať záťaži každý deň, keď ju stlačíte. Predstavte si, koľkokrát denne taká štvorčlenná rodina otvorí a zatvorí dvere.

Preto musí byť kľučka pre predné dvere vyrobená zo spoľahlivých kovových zliatin – medi, mosadze, ocele, zinku, hliníka. Niekedy objavíte kľučky dverí s vložkami z dreva, plastu alebo skla. Takéto modely sa vyznačujú kreatívnym dizajnom, ale spravidla nie sú príliš odolné a hodia sa preto hlavne pre interiérové dvere.

 

 

Vyberte si kľučku z kovovej zliatiny so strieborným povrchom, z chrómu či niklu, najmä ak ide o vchodové dvere v blízkosti ulice. Toto je najlepšia farba kovania predných dverí, keďže farba kovu, z ktorého je vyrobená základňa rukoväte, v tomto prípade zodpovedá farbe povlaku. Prípadné škrabance budú menej nápadné. Na vchodových dverách sú niekedy používajú pozlátené a medené farby kľučiek dverí. Po roku alebo dvoch prevádzky však zvyčajne stratia svoj atraktívny vzhľad.

Klučky kovania

Odolnosť kľučky

Otázka odolnosti materiálov pre kľučky na predných dverách proti opotrebeniu je obzvlášť dôležitá, pretože budú musieť zažiť všetky poveternostné podmienky – mráz, slnko, dážď a sneh. Aby kľučka dverí slúžila dlhšie a nestratila svoj atraktívny vzhľad, je kov ošetrený galvanickým povlakom.

Galvanické pokovovanie je najbežnejším spôsobom ochrany kovu pred hrdzou a koróziou. Galvanický povlak nielen chráni pred vlhkosťou, ale tiež zvyšuje odolnosť kľučky dverí proti opotrebovaniu.

Klučky kovania

Ergonómia a tvar kľučky dverí

Kľučka dverí by sa mala dať ľahko ovládať pre otváranie a zatváranie dverí, tak aby s ňou ľahko manipulovali deti aj starší ľudia. Ergonómia rukoväte závisí od kvality mechanizmu a tvaru rukoväte.

Zaujímavosťou je, že napríklad v Kanade bolo zakázané inštalovať otočné kľučky (známe ako guľa) na vchodové aj na interiérové dvere. Faktom je, že takýto dizajn je nepohodlný na otváranie, pretože ruka je na rukoväti v nepríjemnej polohe a u ľudí s artritídou a artrózou to spôsobovalo akútnu bolesť.

Najpohodlnejšou kľučkou na dvere je tlačná kľučka so zaoblenými tvarmi, bez výčnelkov a ostrých hrán, na ktorú stačí jemne zatlačiť. S takou si poradia aj starí ľudia a deti bez problémov.

Pred nákupom v obchode choďte k dverám a položte ruku na kľučku. Ruka by mala byť okamžite v pohodlnej polohe bez akéhokoľvek obmedzenia. Ak musíte pohnúť rukou, aby ste našli pohodlnú polohu, potom takáto rukoväť nie je ergonomická.

Klučky kovania

V akej výške by mala byť namontovaná kľučka dverí?

Rovnako dôležité je správne umiestnenie kľučky na dverách. Štandard pre inštaláciu rukoväte je 100 cm od podlahy. Toto je najvýhodnejšie umiestnenie pre ľudí s výškou okolo 170 cm. Ak je však priemerná výška v rodine výrazne nižšia alebo výrazne vyššia, potom pripočítajte alebo odpočítajte rozdiel medzi 170 cm a výškou.

Povedzme, že priemerná výška v rodine je 180 cm, potom by mala byť rukoväť nastavená na približne 110 cm od podlahy. A ak je výška 160 cm, potom 90 cm od podlahy.

Foto: MPkovania
Redakcia

>> Široký výber
kvalitných kľučiek <<

 

Komentáre