Napínané stropy – štýlové riešenie pre zlepšenie vzhľadu stropov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTechnológie

Napínané stropy – štýlové riešenie pre zlepšenie vzhľadu stropov

Napínané stropy

Napínané stropy sú moderné a štýlové riešenie pre zlepšenie vzhľadu a funkčnosti stropov. Sú to tenké fólie z PVC, ktoré sa napínajú pod pôvodný strop pomocou hliníkových profilov a dekoračných líšt. Existuje veľa druhov napínaných stropov, ktoré sa líšia farbou, leskom, vzorom, tvarom a efektom. Napínané stropy majú mnoho výhod, ako napríklad odolnosť, údržbu, estetiku, osvetlenie a ďalšie. Majú aj nejaké nevýhody, ako napríklad cenu, teplotu, poškodenie a ďalšie. V tomto článku sa dozviete viac o napínaných stropoch, ich vlastnostiach, montáži či ich výhodách.

 

 

Napínané stropy majú mnoho výhod, ktoré ich robia atraktívnym a praktickým riešením pre zlepšenie vzhľadu a komfortu vášho bývania. V tomto odseku sa pozrieme na niektoré z nich a vysvetlíme, prečo sú napínané stropy lepšou voľbou ako tradičné sadrokartónové stropy. Niektoré z výhod napínaných stropov sú: maximálne zarovnanie, možnosť LED osvetlenia, farebné prevedenia, lesklé a matné fólie, vysoká odolnosť, minimálna údržba, dlhá životnosť a ďalšie. Poďme sa na ne pozrieť podrobnejšie.

Aké sú teda výhody?

Maximálne zarovnanie: Napínané stropy sú ideálne pre zakrytie nerovností, prasklín, škvŕn alebo iných nedostatkov na pôvodnom strope. Napínané stropy tvoria hladký a rovný povrch bez spojov a škár.  Nepukajú, nepraskajú, nemaľujú sa a netmelia.  Nemusíte sa obávať, že by sa napínaný strop odlúpil, pokrčil alebo zdeformoval. Napínané stropy sú tiež vhodné pre zakrytie elektrických káblov, potrubia, ventilácie alebo iných inštalácií.

Napínané stropy

Vodu vzdornosť:  takže sa nemusíte obávať vytopenia. Ak sa to predsa len stane, strop udrží až 100 litrov vody na m² a po odsatí sa vráti do pôvodného stavu. Napínané stropy sú teda veľmi praktické a dlhodobé riešenie pre váš interiér.

Možnosť LED osvetlenia: Napínané stropy umožňujú vytvárať rôzne efekty osvetlenia, ktoré dodajú vášmu interiéru atmosféru a náladu. Môžete si vybrať z rôznych typov svietidiel, ako napríklad bodové, lustre, LED pásky, LED panely, LED hviezdy a podobne. Napínané stropy tiež umožňujú vytvárať podsvietené stropy s fototlačou alebo 3D efektom, ktoré vytvárajú veľmi reálny a originálny dojem. Napínané stropy sú tiež energeticky úsporné, pretože potrebujú menej svetla na osvetlenie miestnosti.

Farebné prevedenia: Napínané stropy ponúkajú širokú škálu farieb, ktoré sa hodia k rôznym štýlom a vkusom. Môžete si vybrať z jednofarebných, dvojfarebných, viacfarebných alebo farebných prechodov. Môžete si tiež nechať vytlačiť vlastný grafický motív, ktorý vo vás prebudí príjemné pocity a dodá vášmu bývaniu originalitu a nový rozmer. Napínané stropy sú farebne stále, nežltnú a neblednú. Atraktívnou novinkou na trhu sú 3D motívy fólií, ktoré vám vytvoria na strope napríklad ilúziu oblohy, lesa alebo rôznych abstraktných vzorov.

Napínané stropy

Lesklé a matné fólie: Napínané stropy sa vyrábajú v lesklom alebo matnom prevedení, ktoré dodávajú vášmu stropu exkluzívny vzhľad a zvýrazňujú čisté línie.

 • Lesklé stropy majú vysoký lesk, ktorý odráža svetlo a vytvára zrkadlový efekt. Matné stropy majú nízky lesk, ktorý pôsobí prirodzene a decentne. Lesklé stropy sú vhodné pre priestory, kde chcete dosiahnuť luxusný a exkluzívny vzhľad, napríklad v obývačke, spálni, kancelárii alebo hoteli.
 • Matné stropy sú vhodné pre priestory, kde chcete dosiahnuť pohodlnú a príjemnú atmosféru, napríklad v kuchyni, kúpeľni, detskej izbe alebo chodbe.

Z čoho sú vyrobené a aký majú vplyv na zdravie?

Napínané stropy sú vyrábané z PVC fólie, ktorá je pružná a pevná. PVC je skratka pre polyvinylchlorid, ktorý je druh plastu. Takéto stropy sú zdraviu nezávadné a ekologicky bezpečné. Nie sú toxické, alergénne ani karcinogénne. Nepodporujú horenie, plesne ani baktérie. Sú vodovzdorné a antistatické. Sú tiež tepelne a zvukovo izolačné.

Ako sa starať o napínané stropy?

Napínané stropy sú ľahko udržiavateľné a nepotrebujú špeciálnu údržbu. Stačí ich pravidelne čistiť od prachu a nečistôt pomocou suchého alebo vlhkého handričky, hubky alebo mäkkej kefy. Nie je potrebné používať žiadne agresívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli poškodiť fóliu. Ak sa na strop dostane nejaká škvrna, môžete ju odstrániť pomocou handričky z mikrovlákna a alkoholu aby nezostali na fólií stopy.

Ak sa pod fóliu dostane hmyz, je potrebné ho odstrániť čo najskôr, aby nedošlo k poškodeniu fólie alebo k znehodnoteniu vzhľadu stropu. Hmyz sa dá odstrániť pomocou vysávača alebo pomocou špeciálnej ihly, ktorou sa prepichne fólia a hmyz sa vytiahne von. Po odstránení hmyzu je potrebné zalepiť otvor pomocou špeciálnej lepiacej pásky, ktorá je dodávaná spolu s fóliou. Lepiaca páska je transparentná a má rovnaký lesk ako fólia, takže je na stropu takmer neviditeľná. Ak by ste si neboli istí, ako postupovať pri odstraňovaní hmyzu z napínaného stropu, odporúčame kontaktovať odbornú firmu, ktorá vám poskytne profesionálnu pomoc a poradenstvo.

Napínané stropy

Ako sa inštaluje napínaný strop?

Napínaný strop sa inštaluje pomocou nasledujúcich krokov:

 • Zmeranie priestoru a výroba fólie na mieru.
 • Prichytenie hliníkových profilov na steny podľa požadovaného tvaru a výšky stropu.
 • Zavesenie svietidiel na pôvodný strop alebo na profily.
 • Zohriatie miestnosti a fólie pomocou teplého vzduchu, aby sa fólia stala pružnejšou a ľahšie sa napínala.
 • Napnutie fólie medzi profily pomocou špeciálneho nástroja.
 • Prekrytie profilov dekoračnými lištami.
 • Zapojenie svietidiel a skontrolovanie funkčnosti a kvality stropu.

„Laikom majstrom“ určite odporúčame osloviť skúsených špecialistov, ktorí sa zaoberajú inštaláciou stropov a majú dlhoročné skúsenosti.

Galéria

Zdroj foto: laqfoil.com, vip-stropy.com
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre váš
interiér TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre (2)

 1. Dobrý deň,
  pri čítaní týchto člankoch sa postupne dozvedám, že je ešte mnoho vecí, ktoré nepoznám. Napríklad pojem NAPÍNANÉ STROPY som nikdy nepočula.
  Som rada, že sa mám stále čo učiť.😁

 2. Zaujimava tema ale v clanku som nasiel zopr chyb, ktore znizuju jeho kkavlity. Zaroven na mna posobi trochu ako pisany umelou inteligenciou… 🤷🏽‍♀️

Komentáre