Rúrami a káblami nás nezaskočia, kúpeľňa a WC je nenahraditeľná súčasť bývania

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérKúpelne a sanita

Rúrami a káblami nás nezaskočia, kúpeľňa a WC je nenahraditeľná súčasť bývania

Kúpeľňa a WC

Kúpeľňa a WC je nenahraditeľná súčasť bývania a bude to váš sprievodca skoro na celý život. Preto estetický vzhľad a dlhá životnosť sú atribúty, ktoré očakávame od obkladu a dlažby keď hovoríme o nových hygienických priestoroch. Zabúdame však, že obdobne je to požiadavka aj u zariaďovacích predmetov. Veľmi málo však hovoríme o tých zariadeniach, ktoré sú pod obkladom, dlažbou a zabezpečujú funkciu zariaďovacích predmetov.

Takže – kúpeľňa je v prvom rade vážny technický a stavebne zložitý priestor. Reálne rozmery priestoru kúpeľne či WC a naše požiadavky na zabudovanie technických inštalácií do tohto priestoru dávajú našej fantázii určité obmedzenia.

Kúpeľňa a WC

Čo je schované

U vyššie menovaných priestoroch sú dôležité aj technické rozvody vody a svetla. Musíte rešpektovať, že voda a káble el. energie sú v princípe „nepriatelia“ a im sa potom musia prispôsobiť riešenia dispozícií a vybavení kúpeľní. Najviac ovplyvňujú dispozíciu týchto priestorov veľkosti sprchy, vane či uvažovaných rozmerov sanitárnej keramiky ako je umývadlo(á). Druhým momentom je zásadné rozhodnutie, či v priestore kúpeľne bude WC a bidet alebo nie. A práčka a sušička??? Toto sú rozhodujúce východiská, ktoré ovplyvnia aj stavebnú časť realizácie. Patria sem teda množstvá rúr a elektrických káblov.

Kúpeľňa a WC

Sekať a búrať, keď už sú steny poomietané, je asi najväčšie plytvanie prácou a peniazmi. Obdobne je to aj pri hydroizoláciách, ktoré musia byť jednoliate a celoplošné. Pri dodatočných úpravách sa už nainštalované zariadenia či rozvody, ale aj jednoliatosť hydroizolácie môže nezvratne poškodiť. Preto si dostatočne včas všetko rozmyslite a rozhodnite sa, či chcete sprchu alebo vaňu či hydromasážnu alebo len vírivku.

Pozrite si: Čo má mať „vaša“ kuchyňa, štyri základné časti

Obe možnosti majú svoje prednosti i nedostatky. Ich inštalácia je veľmi rozdielna a zaberá najväčšiu plochu z kúpeľne. Taktiež sa musíte rozhodnúť o osvetlení pri zrkadlách a klasickom vrchnom osvetlení či chcete svetelné scény? Áno, aj to je možné. Chce to však veľmi skoré riešenia a debata o množstve zásuviek pre kozmetické prístroje a ich výške je tiež nutná, pred stavbármi „nahodenej“ prvej hrubej vrstvy omietky.

Kúpeľňa a WC

Kúpeľňa či práčovňa?

Práčka je jeden z najzložitejších „otáznikov“ dizajnového stvárnenia kúpeľní. Kam ju umiestniť? Vytvoriť samostatnú niku, položiť vedľa umývadla, prisunúť k vani?! Práčka aj sušička sa musia pripojiť k vode a ku kanalizácii. Bez elektriny nebudú fungovať a používať predlžovačky v priestore, kde je voda, je veľmi, veľmi nebezpečné! Porekadlo „Dvakrát meraj, až potom rež“, pri práčke a dnes aj sušičke platí dvojnásobne. Pri rozhodovaní, kam ich dať, je potrebné zvážiť či kúpeľňu riešime ako priestor „relax“ alebo??? hygienická miestnosť!!!

Kúpeľňa a WC

V tomto prípade si zmerajte ich tvar a veľkosť a tiež intenzívnosť prania. Nesmie sa zabudnúť na prívod kanalizácie – hadica z práčky má malý priemer menší ako 40 mm!, vody táto sa musí dať rýchlo uzavrieť samostatným ventilom, elektriny – zásuvka by mala byť nad práčkou a tento prívod istený v hlavnom rozvádzači „prúdovým chráničom“… na všetko toto musíme myslieť skôr, než položíme prvú dlaždicu obkladu či dlažby.

Kúpeľňa a WC

Kúpeľňa a Sanitárna „keramika“ základ hygieny

Funkčné požiadavky na sanitárnu keramiku sú ľahko definované – musia vám umožniť sa komfortne umyť a „špina“, ktorú odstránia mydlá či šampóny, sa musí dať ľahúčko odstrániť. Povrch musí byť teda hygienicky nezávadný. Pri rozhodovaní sa, ako a čím zariadite kúpeľňu, sa musí zvoliť aj adekvátna veľkosť a tvar sanitárnej keramiky či zariaďovacích predmetov vo vzťahu k priestorovým – dispozičným možnostiam kúpeľne a priestorom WC.

hygiena v kúpeľni

Najviac miesta potrebujete pred umývadlom. Pri umývaní tváre sa musíte ohnúť a ak si nedáte pri plánovaní pozor, bude vám zavadzať stena či vaňa. Samotné umývadlá sú od šírky 40 cm až po 1 meter s štandardnou hľbkou 40 cm. Nemáte dostatok priestoru? Práve vtedy je praktický široký okraj umývadla. Získate tak dostatočné odkladacie plochy. Ak je miesta dostatok, neváhajte – umiestnite dvojité umývadlo. To je komfort rannej hygieny, o akom sa vám ani nesnívalo. Dve umývadlá sú pohodlné pri rannom „zhone“, avšak, ak chýba priestor, tak zvoľte kombináciu jedného rovného a rohového umývadla – deti to ocenia.

hygiena v kúpeľni

Majú „svoje“ a radi to budú používať. Oplatí sa takto uvažovať. Vyhnete sa tak poradovníku pri rannom umývaní zubov či hygiene. Rodina, ráno sa vždy ponáhľajúca do práce a školy, má pri dostatku týchto doplnkov šancu vytvoriť si „systém“ na zlepšenie komfortu rannej hygieny… Kúpeľňu teda treba premyslieť aj z funkčného hľadiska s výhľadom o 10 či viac rokov. Ak ju podriadite funkcii, ak ju naozaj vhodne dispozične vyriešite, podarí sa vám ju zariadiť tak, aby lahodila oku, poslúžila svojmu účelu a „ranným hosťom“ dopriala pohodlie.

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu kúpelňu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Veľmi nápomocný článok

Komentáre