Vykurovanie pivnice v rodinnom dome

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaTZBVykurovanie

Vykurovanie pivnice v rodinnom dome

Vykurovanie pivnice v rodinnom dome

Pivnica je časť rodinného domu, ktorá má mnoho výhod, ale aj nevýhod. Jednou z nich je potreba zabezpečiť vhodné vykurovanie pivnice, ktoré by zaručilo optimálnu teplotu, vlhkosť a kvalitu vzduchu v podzemnom priestore. V tomto článku sa pozrieme na rôzne možnosti vykurovania pivnice, ich výhody a nevýhody, náklady a technické požiadavky.

 

 

Typy vykurovania pivnice

V zásade sa dajú rozlíšiť tri typy vykurovania pivnice: centrálne, lokálne a kombinované.

Centrálne vykurovanie

Centrálne vykurovanie znamená, že pivnica je napojená na rovnaký vykurovací systém ako zvyšok domu. To môže byť napríklad plynový kotol, tepelné čerpadlo, solárny kolektor alebo iný zdroj tepla. Výhodou centrálneho vykurovania je, že sa dá regulovať teplota v pivnici podľa potreby, a to buď manuálne, alebo automaticky pomocou termostatu. Nevýhodou je, že centrálne vykurovanie zvyšuje spotrebu energie a náklady na prevádzku celého domu. Okrem toho je potrebné zabezpečiť dostatočnú izoláciu a ventiláciu pivnice, aby sa zabránilo stratám tepla a kondenzácii vlhkosti.

Centrálne vykurovanie pivnice

Lokálne vykurovanie

Lokálne vykurovanie znamená, že pivnica má vlastný zdroj tepla, ktorý je nezávislý od zvyšku domu. To môže byť napríklad elektrický radiátor, konvektor, ventilátorové teplo, infračervený panel, krb, kachle alebo iné zariadenie. Výhodou lokálneho vykurovania je, že sa dá zapínať a vypínať podľa potreby, a tým ušetriť energiu a peniaze. Nevýhodou je, že lokálne vykurovanie vyžaduje dodatočnú inštaláciu a údržbu, a môže byť nedostatočné alebo nevyhovujúce pre veľké alebo vlhké pivnice.

Kombinované vykurovanie

Kombinované vykurovanie znamená, že pivnica využíva viacero zdrojov tepla, ktoré sa dopĺňajú a optimalizujú. To môže byť napríklad kombinácia centrálneho a lokálneho vykurovania, alebo využitie pasívnych zdrojov tepla, ako je slnečné žiarenie, geotermálna energia, odpadové teplo z domácich spotrebičov alebo ľudská aktivita. Výhodou kombinovaného vykurovania je, že sa dá dosiahnuť optimálna teplota a vlhkosť v pivnici, a zároveň minimalizovať spotrebu energie a náklady na vykurovanie. Nevýhodou je, že kombinované vykurovanie vyžaduje komplexnejší návrh a realizáciu, a môže byť náročné na ovládanie a reguláciu.

Lokalne vykurovanie pivnice

Tepelné straty v pivnici rodinného domu

Pivnica je časť rodinného domu, ktorá môže slúžiť na rôzne účely, ako sú skladovanie, hobby, práca alebo relaxácia. Avšak pivnica je tiež miestom, kde dochádza k významným tepelným stratám, ktoré zvyšujú náklady na vykurovanie a znižujú pohodlie v podzemnom priestore. V tomto článku sa pozrieme na príčiny a spôsoby tepelných strát v pivnici, ako aj na možnosti ich zníženia a eliminácie.

Príčiny tepelných strát v pivnici

Tepelné straty v pivnici sú spôsobené hlavne dvomi faktormi: prestupom tepla cez obvodové konštrukcie a vetraním. Prestup tepla cez obvodové konštrukcie znamená, že teplo uniká z vnútra pivnice do okolitého prostredia, ktoré je chladnejšie. Tento proces závisí od rozdielu teplôt medzi vnútrom a vonkajškom, od tepelnej vodivosti materiálov, z ktorých sú konštrukcie vyrobené, a od ich hrúbky a plochy. Vetranie znamená, že teplo uniká z vnútra pivnice spolu s odchádzajúcim vzduchom, ktorý je nahradený prichádzajúcim vzduchom, ktorý je chladnejší. Tento proces závisí od množstva a kvality vzduchu, ktorý prechádza do a z pivnice, a od spôsobu vetrania, či je prirodzené alebo mechanické.

Zateplenie pivnice vnutorne

Spôsoby zníženia tepelných strát v pivnici

Zníženie tepelných strát v pivnici je dôležité nielen pre zníženie nákladov na vykurovanie, ale aj pre zlepšenie kvality vzduchu, vlhkosti a plesní v podzemnom priestore. Existuje niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť tento cieľ, a to:

  • Zateplenie obvodových konštrukcií. Zateplenie stien, podlahy a stropu pivnice znižuje prestup tepla cez ne a zvyšuje ich odolnosť voči prestupu tepla. Zateplenie sa môže robiť zvnútra alebo zvonka, v závislosti od typu konštrukcie a materiálu. Zateplenie by malo byť vykonané odborne, aby sa zabránilo tvorbe tepelných mostov, ktoré zvyšujú tepelné straty, a kondenzácii vlhkosti, ktorá spôsobuje poškodenie konštrukcií a rast plesní. Zateplenie obvodových konštrukcií môže znížiť tepelné straty až o 60-90%.
  • Výmena starých okien a dverí. Okná a dvere sú ďalším miestom, kde dochádza k významným tepelným stratám, pretože majú nižšiu odolnosť voči prestupu tepla ako steny. Výmena starých okien a dverí za nové s lepšou izoláciou, tesnením a dvojitým alebo trojitým zasklením môže znížiť tepelné straty až o 20-30%.
  • Zlepšenie vetrania. Vetranie je nevyhnutné pre zabezpečenie zdravého a príjemného prostredia v pivnici, pretože odvádza prebytočnú vlhkosť, pachy, škodlivé látky a zabraňuje tvorbe plesní. Avšak vetranie tiež spôsobuje tepelné straty, pretože odvádza teplý vzduch z vnútra a prináša chladný vzduch z vonku. Preto je potrebné zabezpečiť, aby vetranie bolo dostatočné, ale nie nadmerné, a aby sa využívalo rekuperácia tepla, t.j. získavanie tepla z odchádzajúceho vzduchu a jeho prenos na prichádzajúci vzduch.

Aké sú náklady na vykurovanie pivnice?

Náklady na vykurovanie pivnice závisia od viacerých faktorov, ako sú typ vykurovacieho systému, izolácia potrubí, veľkosť a vlhkosť pivnice, cena energie a teplota, ktorú chcete dosiahnuť. Podľa niektorých zdrojov sa dá ušetriť až 200 kWh energie na meter potrubia v nevykurovaných priestoroch izoláciou odkrytých vykurovacích potrubí a ventilov. To by znamenalo, že pri cene plynu okolo 12 centov za 1 kWh by ste mohli ušetriť okolo 24 eur za meter ročne. Samozrejme, toto sú len orientačné hodnoty, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej situácie. Ak chcete zistiť presné náklady na vykurovanie pivnice, môžete si nechať vypracovať energetický certifikát alebo poradiť sa s odborníkom.

Záver

Vykurovanie pivnice rodinného domu je dôležitou súčasťou zabezpečenia pohodlia a funkčnosti podzemného priestoru. Pri výbere vhodného vykurovacieho systému je potrebné zohľadniť viacero faktorov, ako sú veľkosť a účel pivnice, klimatické podmienky, dostupnosť a cena energie, technické možnosti a osobné preferencie. V každom prípade je potrebné dbať na kvalitnú izoláciu a ventiláciu pivnice, aby sa predišlo stratám tepla, prehrievaniu, vlhkosti a plesniam.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock, Freepick
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre vašu
pivnicu za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    centrálne vykurovanie by som z vlastnej skúsenosti neodporúčal v starších domoch.
    Tak je veľakrát to tesnenie spravené dosť biedne a potom tie účty za elektrinu sú neunosne.

Komentáre