Spať sa musí, záleží však, kde a na čom, spálňa miesto pre oddych

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérSpálne

Spať sa musí, záleží však, kde a na čom, spálňa miesto pre oddych

Spálňa miesto pre oddych

Zásady „hovoria“, že spálňa by mala byť v „pokojnej“ zóne domu či bytu. Dá sa to však vždy dodržať? Obzvlášť v prípade bývania v bytových domoch, kde sú dispozície bytov riešené „komerčne“, a tak sa musia priestory spální riešiť tam, kde sú projektantom „nakreslené“. Práve v týchto prípadoch by sme mali zariadeniu spálne venovať zvýšenú pozornosť. Je tak len na vás, akú atmosféru dokážete „vyčarovať“ v tom priestore, aby sa spálňa stala miestom pre oddych. Zariadenie spálne je teda vecou osobného štýlu, vkusu… A samozrejme reálnych dispozičných možností.

Spálňa miesto pre oddych

S pojmom spálňa si automaticky predstavujeme priestor, kde boli okrem veľkej manželskej postele umiestnené dve skrine, v ktorých naša mamina skladovala všetko, čo pre chod domácnosti potrebovala – od posteľnej bielizne až po staré šaty nás – vyrastených – „deciek“. Dnešné trendy túto možnosť síce pripúšťajú, avšak už nie ako spálňu – sklad – ale ako spálňu s malou doplnkovou funkciou. Jednak je to dané zväčšujúcou sa veľkosťou dispozície samotnej miestnosti, ale aj zmenou životného štýlu.

Spálňa miesto pre oddych

Vkus je „náš“ a nik nám ho nesmie zobrať

O tom, ako by mala byť zariadená spálňa a či v nej má byť aj televízor, prípadne stolík s počítačom alebo toaletný stolík preplnený kozmetikou, o tom si rozhoduje každý z nás sám. Moderna, klasika, etno…? Je jedno aký dizajn je v spálni. Cieľom je mať „dobrý“ spánok. Spánok upravuje bioenergetické procesy, uvoľňuje svalové napätie, odstraňuje stres a dopĺňa energiu. Základnou podmienkou pre zdravý spánok je anatomicky správne podpretie oddychujúceho tela a uvoľnenie medzichrbticových stavcov. Túto funkciu musia v symbióze zabezpečiť  rošt, na ktorom je uložený matrac a aj posteľná bielizeň, obal matraca, prikrývky či vankúš…a túto funkciu musíme ešte zvýrazniť priestorom kde budeme spať.

Spálňa miesto pre oddych

Platia tu dve zásady. Prvá je, že spálňa sa musí dať dokonale zatieniť, aby sme nevnímali žiadne odlesky svetla z uličného osvetlenia a aj zo svitu mesiaca. Tma zvyšuje kvalitu spánku. Druhá, je v orientácii postele. Tu platí zásada, aby hlava v spánku bola orientovaná na S, SV. Potvrdzujú to merania lekárov. V tejto polohe si vraj najlepšie oddýchneme. Južná orientácia hlavy je nevhodná. Ešte jeden moment, ktorý sa začína v odborných kruhoch rozoberať, elektrosmog. Tento je produkovaný z elektrických vodičov ktorými si k nočným lampám privádzame el. energiu a aj samotného svietidla. Aj tu by sa malo hľadať riešenie  jeho eliminácie.

Čísla v spálni

To ako z dizajnového hľadiská vyzerá, nemá vplyv na kvalitu spánku a relaxu. Jej vzhľad a tvar však ovplyvňuje nami vnímanú atmosféru počas oddychu. Nie vždy si vieme splniť sen o „posteli – letisku“, pretože samotné kusy nábytku, ktorým je spálňa zariadená by mali byť v harmonickom veľkostnom pomere. Posteľ je síce veľmi dôležitá, ale nemala by byť obrovská na úkor, napríklad vyššie spomínanej vstavanej skrine.

Pozrite si:
Zimná zahrada je krásna, ale náročná

O dôvode potreby zladenia budeme ešte písať. Štandardná dĺžka postele je 200 cm, pokiaľ nemá posteľ nejaké špeciálne čelá pri hlave i nohách – obyčajne sa potom jej rozmer zväčšuje o ich hrúbku – vždy pri kúpe dávajte pozor na to, či je to dĺžka lôžka alebo čistý rozmer celej postele. Ostaňme však pri tom, že 200 cm je dĺžkový rozmer, ktorý je nemenný a musíme ho akceptovať.

Spálňa miesto pre oddych

Dožičiť si viac priestoru je možné výberom správnej šírky postele. Existujú štandardné šírky jednolôžka 80 – 90cm, jeden a pol lôžka110 – 120 cm, dvojlôžka 160 – 180 cm. Dnes už nie je problém, dať si posteľ vyrobiť aj na mieru. Počítajte však s tým, že na mieru budete musieť potom dávať vyrábať aj rošt a matrac. Ak ste si posteľ vybrali, zostáva ju „len“ umiestniť do spálne.

Spálňa miesto pre oddych

Ak teda máme posteľ širokú 180 cm, vedľa nej potrebujeme dva nočné stolíky, čo je + min. 120 cm a ešte potrebujeme vstavanú skriňu, ktorej šírka je min. 80 cm a aby sme sa mohli pri skrini pohybovať potrebujeme ešte 60 cm. Celková šírka izby je teda 440 cm. Aj pri dĺžke spálne musíme počítať. Posteľ je dlhá 220 cm, pohyb okolo nej si vyžaduje min.60 cm a ak chceme ešte do spálne umiestniť toaletný stolík, ten tiež vyžaduje asi tak 60 cm. Spolu je to 320 cm. Minimálna spálňa je teda v rozmeroch 440 x 320 cm.

Ako rozmiestniť nábytok spálne a zútulniť tak byty a RD

Pri zariaďovaní je dobré sa riadiť niekoľkými pravidlami. Vhodné je umiestniť čelo postele k pevnej stene – väčšina z nás sa vždy rozhodne pre túto alternatívu. Posteľ v priestore, bez „opory“ si zvolí málokto aj vtedy, ak má dosť priestoru a to aj napriek tomu, že z dizajnového hľadiska toto riešenie ponúka silný estetický efekt. Posteľ by mala byť umiestnená čím ďalej od vstupu a súčasne by sme nohami nemali k nemu smerovať (troška povier,ale…) Pokiaľ sa to aspoň trochu dá, je potrebné vyhnúť sa umiestneniu postele pod oknami.

Nabytok do spalne

Nie je tiež dobré, ak je lôžko postele umiestnené príliš nízko, kvôli prúdeniu vzduchu, aby sa lôžko vetralo. V prípade, ak je v miestnosti podlahové kúrenie, je lepšie nebrániť šíreniu tepla. Rám postele by mal byť na nožičkách aby lôžko bolo 40 -50 cm vysoko. Výslovne – nízka posteľ je dosť nepohodlná. Dnes sa tlačia do pozornosti postele, ktoré sú o čosi vyššie ako určuje štandard. Možno že je to aj tým, že populácia na svete celkovo starne a z vysokej postele sa ľahšie vstáva.

Spálňa privátny priestor?

Áno aj nie! Ústredným „motívom“ každej spálne je určite oddych, regenerácia, a teda posteľ. Avšak aj do tohto priestoru vstupuje „otvorenosť“, a tak sa plocha spální zväčšuje a pridávajú sa „jej“ ďalšie funkcie, napríklad tým, že ju priamo spojíme s kúpeľňou či šatníkom. Originálne, praktické? Možno? Ak však zoberieme do úvahy fakt, že z vane sa odparuje veľké množstvo pary, voda z nášho tela steká, keď z vane vystupujeme, tak je toto riešenie skôr problém. Veľa vlhkosti odstránime vetraním. Spálňa však má mať príjemnú a teplú atmosféru. Dôležité je aj nočné tienenie okna.

miesto pre oddych

Okno by sme mali zatieniť tmavým závesom, ktorý neprepúšťa svetlo. Najlepšie si oddýchneme v „absolútnej“ tme. Výskumy lekárov toto potvrdzuje. Aj spojenie spálne s malým šatníkom spôsobí časom problém. Nedávno postavené byty kalkulujú s týmto trendom a architekti sa snažia o vytvorenie zvláštnej miestnosti na odkladanie vecí, napríklad zalomením pôdorysu niektorej steny či šatníkom – „kumbálkom“. Pri tejto situácii hrozí riziko, že sa z priestoru spálne, vďaka kumbálku, stane odkladací sklad pre celú rodinu. Spálňa v tejto chvíli stráca privátnu funkciu, stáva sa skladom a toto sme predsa vo svojich úvahách nechceli.

MiRaBo
Foto: z archívu redakcie Domabyt,
s povolením vydavateľstva Antar s.r.o.

>> Všetko pre vašu spálňu
za dobrú cenu nájdete TU <<

 

 

Komentáre