Vyrob si vlastnoručne doma detskú drevenú hojdačku

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


NovinkyUrob si sám

Vyrob si vlastnoručne doma detskú drevenú hojdačku

Vyrob si detsku drevenu stolicku

Teplé počasie k nám zavítalo o čosi skôr a vyhnalo nás všetkých von na čerstvý vzduch. Načerpať energiu a silu. Zo slniečka majú veľkú radosť aj deti, ktoré môžu tráviť každú voľnú chvíľu bicyklovaním či hojdaním. A práve hojdačka a jej výroba sa stala stredobodom nášho záujmu. Keďže vieme, že každé dieťa chce mať tú svoju, neváhali sme a pustili sa do jej výroby. Poďte sa s nami na to pozrieť ako vyrobiť drevenú hojdačku.

 

 

1. Príprava materiálu

Hojdačku sme vyrábali pre väčšie dieťa cca 5 ročné.  Rozmery si môže každý z vás prispôsobiť podľa veku dieťaťa. Vyrábali sme ju z bukového dreva. Na začiatok si pripravíme 6 ks dosiek, ktoré si ohobľujeme na hrúbku 1,8 cm a narežme si ich na šírku 3,5 cm a dĺžku 40 cm.. Tieto dosky budú tvoriť sedisko. Ďalej si narežeme 4 dosky široké 3,5 cm a dlhé 30 cm.

Príprava materiálu na drevenu stolicku

Z toho dva kusy budeme potrebovať na boky a dva kusy na spodnú časť sediska. Okrem toho si narežeme 3 hranolčeky dlhé 40 cm a široké 2,5 cm. Z toho dva kusy použijeme na opierku a jeden kus na uzavretie prednej časti hojdačky. Všetky dosky si ofrézujeme a zrazíme hrany pod 45 stupňovým uhlom.

2. Vŕtanie dier

Vŕtanie dier na drevenu stolicku

Hranolčeky s rozmermi: 2,5 x 2,5 cm a s dĺžkou 6 cm prevŕtame vrtákom veľkosťou 12. Prevŕtame ich pozdĺž. Hranoly s rozmermi: 2,5 x 40 cm prevŕtame zhora nadol, tak aby sme mohli navliecť špagát. Dierka je presne v strede. Ďalšie dva hranoly 30 x 3,5 x 1,8 tiež prevŕtame na obidvoch koncoch.

3. Kompletizácia sediska

Kompletizácia sediska stolicky pre deti

Vezmeme si 6 ks dosiek s rozmerom 3,5 x 40 cm. Tie si rozmeriame, zlepíme lepidlom a nastrelíme sponky pomocou sponkovačky. Na ich vrch položíme dve zostávajúce dosky s rozmerom 3,5 x 30 cm. Dáme na nich lepidlo a spojíme sponkovačkou. Takto vytvorené sedisko otočíme,  aby bočné dosky boli naspodku.  Do sediska si navŕtame dieru veľkosti 12, aby sme mohli cez ňu navliecť špagát.

3. Povrchová úprava a navliekanie

Vyrob si detsku drevenu stolicku

Hojdačku sme natreli olejom na tvrdé drevo. Po zaschnutí oleja si pripravíme karabínky a hrubé lano, to navlečieme do dier na sedisku a urobíme uzlíky.  Ďalej si navlečieme časti operadla a zábrany vpredu. Hojdačka je pripravená na používanie.

Galéria

Foto: autor
Text: redakcia

>> Viac detského
nábytku nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    minule som robil veľmi podobne ako je tu popísané a výsledok je skvelý.
    Odporúčam.

Komentáre