Analýza CBRE: Nájomná aktivita na trhu slovenských priemyselných a logistických nehnuteľností vzrástla

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


DevelopmentPriemysel a logistika

Analýza CBRE: Nájomná aktivita na trhu slovenských priemyselných a logistických nehnuteľností vzrástla

Analýza CBRE: Nájomná aktivita na trhu slovenských priemyselných a logistických nehnuteľností vzrástla

Podľa najnovších meraní globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE vzrástla celková nájomná aktivita na trhu s logistickými a priemyselnými nehnuteľnosťami v 3. kvartáli 2022 (v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku) až o 89 %.

 

 

  • Na Slovensku je celkom až 3 540 000 m² priemyselných a logistických nehnuteľností v A-štandarde
  • Podľa správy spoločnosti CBRE bolo najviac prenajatých m2 v bratislavskom kraji, celkovo až 57 %
  • Najväčší podiel si opäť ukrojili poskytovatelia komplexných logistických služieb (51 %), veľká časť patrí aj výrobnému sektoru (16 %) a automobilovému priemyslu (11 %)
  • Miera neobsadenosti týchto priestorov sa na Slovensku zvýšila na 3,25 %
  • Vo výstavbe je, k 3. kvartálu, takmer 280 tisíc m2, pričom predprenajatých je už takmer 60 %

Celkovo bolo prenajatých takmer 184 000 m2 priemyselných a logistických priestorov. Nadpolovičné množstvo plochy sa prenajalo v oblasti širšieho okolia Bratislavy, celkovo až  57 % z celkového objemu. Významnú časť si pritom odkrojila aj zvyšná časť západného Slovenska (30 %). Zvyšné percentá patrili strednému a východnému Slovensku.

Čo sa týka jednotlivých segmentov podnikania, podľa CBRE meraní patril najväčší podiel práve 3 PL poskytovateľom (poskytovatelia komplexných logistických služieb), a to s podielom až 51 %. Veľká časť patrila aj výrobnému sektoru (16 %) a automobilovému priemyslu (11 %). Zvyšných 22 % si ukrojili segmenty, ako napríklad elektronický obchod, maloobchod či farmácia.

  • DOMINUJÚ PRIESTORY V A-ŠTANDARDE, MIERA NEOBSADENOSTI SA ZVÝŠILA

Celková miera neobsadenosti logistických a priemyselných nehnuteľností na Slovensku sa, v 3. kvartáli tohto roku, zvýšila na 3,25 %. Zistenia spoločnosti CBRE sa detailnejšie pozreli aj na to, ako na tom boli jednotlivé časti Slovenska. Z ich zistení vyplýva, že najnižšia miera neobsadenosti je práve na západnom Slovensku (1,85 %), pričom v širšom okolí nášho hlavného mesta dokonca poklesla na 2,17 %. Na druhej strane, na strednom Slovensku vzrástla na úroveň 8,33 % a na východe krajiny dokonca na 10,27 %.

„Aj napriek štatistickému nárastu miery neobsadenosti, ktorý bol spôsobený historicky najvyšším počtom nových priestorov dodaných na trh za jeden kvartál, musíme konštatovať, že dostupnosť priestorov je naďalej limitovaná. Aj z toho dôvodu predpokladáme, že ku koncu roka 2022 zaznamenáme ďalší pokles neobsadenosti. Aktivita nájomcov ostáva, aj napriek rastúcim cenám prenájmu, naďalej vysoká,“ vysvetľuje Michal Cerulík, riaditeľ oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností CBRE Slovensko.

CBRE odborníci tiež dodávajú, že množstvo logistických a priemyselných projektov je ešte vo výstavbe. Už tento rok by sa však mala dokončiť výstavba priestorov o celkovej rozlohe 138 000 m², v budúcom roku by malo byť odovzdaných 141 000 m² nových priestorov. Pred-prenájmy v nich sú aktuálne na úrovni 56 %. Spoločnosť CBRE tiež odhalila, že v 3. kvartáli 2022 na Slovensku pribudlo 177 000 m² nových logistických a priemyselných priestorov.

CBRE Group, Inc. so sídlom v Dallase je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií (na základe výnosov z roku 2021). CBRE od roku 2008 figuruje v rebríčku Fortune 500 a v indexe S&P 500. S viac ako 105 000 zamestnancami pomáha majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom svojich pobočiek vo viac ako 100 krajinách po celom svete. CBRE ponúka širokú škálu integrovaných služieb, vrátane facility, transakčného a projektového manažmentu, správy nehnuteľností, investičného manažmentu, hodnotenia a oceňovania nehnuteľností, prenájmu nehnuteľností, strategického poradenstva, predaja majetku, hypotekárnych a development služieb. Pre viac informácií navštívte webstránku www.cbre.com.

CBRE pôsobí na Slovensku od roku 2001. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici a v roku 2021 dosiahla celkový obrat 30,5 miliónov eur, čím sa zaradila do prvej trojice najúspešnejších konzultačných spoločností na Slovensku. CBRE charakterizuje komplexný prístup, detailná znalosť trhu, skúsení konzultanti  a široká paleta služieb a riešení v oblasti komerčných nehnuteľností pod jednou strechou. V súčasnosti CBRE manažuje na Slovensku viac ako 900 tisíc m2 priestorov v 74 komerčných objektoch v celkovej  hodnote 1,2 miliardy eur. Pre viac informácií navštívte webstránku www.cbre.sk.

Zdroj foto: Panattoni
Text: CBRE

>> Vhodné doplnky pre vašu
stavbu TU alebo aj nižšie <<

 

Komentáre