Svieži interiérový dizajn: ako vytvoriť útulný a moderný domov

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


InteriérNábytok

Svieži interiérový dizajn: ako vytvoriť útulný a moderný domov

Svetlý interiér moderný domov

Interiérový dizajn je umenie zveľadiť a zútulniť priestor, v ktorom žijeme. Nie je to len o výbere nábytku, farieb a dekorácií, ale aj o tom, ako vytvoriť atmosféru, ktorá odráža našu osobnosť, vkus a potreby. V roku 2023 sa môžeme tešiť na nové trendy v interiérovom dizajne, ktoré nám ponúkajú množstvo inšpirácie a možností, ako si zariadiť domov sviežo a originálne.

 

 

Jedným z hlavných trendov je používanie prírodných materiálov a farieb. Ľudia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť prírody a životného prostredia, a preto sa snažia vniesť do svojich interiérov kúsok zelene, svetla a vzduchu. To sa prejavuje nielen v používaní rastlín, kvetov a byliniek ako dekorácie, ale aj v voľbe prírodných materiálov, ako sú drevo, kameň, terakota, vlna, ľan a bavlna. Tieto materiály pôsobia teple, príjemne na dotyk a nadčasovo.

Aké sú trendy pre moderný domov?

Ďalším trendom je návrat k retro štýlu. Retro štýl sa opäť dostáva do popredia, ale v modernom prevedení. Ide najmä o využitie zemitých farieb, ako sú hnedá, piesková, béžová a smaragdová zelená, ktoré dodávajú interiéru pohodlie a eleganciu. Okrem farieb môžeme z tohto obdobia prevziať aj vzory, nábytok s kolikovými nohami, štruktúrované látky a geometrické tvary.

Tretím trendom je multifunkčnosť priestorov. V dnešnej dobe potrebujeme mať doma nielen miesto na spanie, jedlo a relax, ale aj na prácu, štúdium, cvičenie a zábavu. Preto sa čoraz viac uprednostňujú menšie domy či byty s priestormi, ktoré slúžia viacerým účelom. Napríklad obývačka môže byť zároveň kanceláriou alebo posilňovňou, spálňa môže byť zároveň študovňou alebo oddychovou miestnosťou. Dôležité je využiť každý meter efektívne a inteligentne.

Ako vidíte, svieži interiérový dizajn nie je len o tom, ako si vybrať pekný nábytok alebo farbu stien. Je to o tom, ako si vytvoriť domov podľa svojich predstáv a potrieb. Domov, ktorý bude útulný a moderný zároveň. Domov, ktorý bude odzrkadľovať vašu osobnosť a štýl. Domov, ktorý bude vaším útočiskom.

Obývačka Vivien interiérový dizajn moderný domov

Vyberajte si štýl, ktorý sa vám páči a dodržiavajte ho v celom dome. Môžete sa inšpirovať rôznymi dekoračnými štýlmi, ako sú škandinávsky, industriálny, vintage alebo moderný, a prispôsobiť ich svojmu vkusu a potrebám.

Vytvárajte si v každej miestnosti zaujímavý a atraktívny bod, ktorý pritiahne pozornosť. Môže to byť napríklad nádherná tapeta, krb, obraz alebo zaujímavý nábytok. Tento bod by mal byť v kontraste s ostatnými prvkami v miestnosti a zároveň sa k nim hodil.

Aké materiály pre moderný domov?

Používajte prírodné materiály a farby, ktoré dodajú vášmu domovu teplo, pohodlie a nadčasovosť. Drevo, kameň, terakota, vlna, ľan a bavlna sú niektoré z materiálov, ktoré môžete použiť na podlahy, steny, nábytok alebo textílie. Zemité farby, ako sú hnedá, piesková, béžová a zelená, sú tiež vhodné pre interiér a moderný domov.

Oblé pohovky interiérový dizajn moderný domov

Využívajte multifunkčnosť priestorov a nábytku. V dnešnej dobe potrebujeme mať doma nielen miesto na spanie, jedlo a relax, ale aj na prácu, štúdium, cvičenie a zábavu. Preto sa snažte využiť každý meter efektívne a inteligentne. Môžete si napríklad zariadiť obývačku ako kanceláriu alebo posilňovňu, spálňu ako študovňu alebo oddychovú miestnosť. Používajte nábytok, ktorý má viacero funkcií, ako napríklad pohovka s úložným priestorom alebo stôl s vysúvacou doskou.

Rastliny dajú vášmu bytu svieži nádych

Nebojte sa experimentovať s retro štýlom. Retro štýl sa opäť dostáva do popredia, ale v modernom prevedení. Môžete si vybrať z rôznych období a prvkov, ako napríklad art deco z 20. rokov, funky dizajn z 70. rokov alebo geometrické tvary z 80. rokov. Retro štýl môže byť veľmi zábavný a originálny.

Zelené rastliny a kvety vám môžu pomôcť zlepšiť kvalitu vzduchu, znížiť stres, zvýšiť kreativitu a produktivitu a podporiť uzdravenie. Môžete si vybrať z rôznych druhov rastlín, ktoré sa hodia do vášho interiéru, ako napríklad sukulenty, kaktusy, palmy, fikusy alebo orchidey. Umiestnite ich na viditeľné miesta, ako sú okná, stoly, poličky alebo závesné košíky.

Zelené girlandy a vence sú ďalším spôsobom, ako pridať zeleň do vášho domu. Môžete si ich vyrobiť sami z čerstvých alebo umelých vetvičiek a listov, ako napríklad eukalyptus, papraď alebo magnólia. Zaveste ich na stenu, dvere, postele alebo okná. Môžete ich tiež použiť ako stolové dekorácie alebo svietniky.

Zelené tapety a nálepky sú ďalšou možnosťou, ako vytvoriť ilúziu zelene v dome. Môžete si vybrať z rôznych vzorov a motívov, ako napríklad listy banánovníka, tropické kvety, bambus alebo les. Tapety a nálepky môžete nalepiť na steny, skrine, nábytok alebo spotrebiče. Tento spôsob je vhodný najmä pre malé priestory alebo prenajaté byty.

Zelené doplnky a textílie sú ďalším spôsobom, ako pridať zeleň do vášho domu. Môžete si vybrať z rôznych odtieňov zelenej farby, ktorá pôsobí upokojujúco a osviežujúco. Použite zelené vankúše, prikrývky, záclony, koberce alebo uteráky. Môžete tiež použiť zelené sviečky, vázy, misy alebo obrázky.

Galéria

Foto: Moebelix
Redakcia

>> Exkluzívne inšpirácie
a nábytok TU <<

 

 

Komentáre (1)

  1. Ako zelený doplnok sme u nás doma siahli po “kristovej korune” a so zútulnením stien nám pomohli fotoobrazyzplatna.sk – nechali sme si vytlačiť obľúbené fotografie na plátno v sade a je to úplne perfektné

Komentáre