Stavba domu na svahu: Viete, aké výzvy vás čakajú?

Stavajsnami.sk

Stavebníctvo, stavby, byty, domy a všetko o nich


StavbaZakladanie stavieb

Stavba domu na svahu: Viete, aké výzvy vás čakajú?

Stavba domu na svahu Viete, aké výzvy vás čakajú

Domček na trávnatom svahu v malebnej prírode je pre mnohých z nás stelesnením pokoja. V realite je však častokrát stavba domu na svahu presným opakom pokoja. Je totiž spojená s náročnejším plánovaním, väčšími investíciami a celým spektrom výzev. Dnes sa preto spolu pozrieme na šesť najväčších výzev, ktoré na vás čakajú pri stavbe domu na svahu.

 

 

1. Náročnejšia práca na základoch

V dnešnej dobe vám šikovní stavbári postavia dom aj na pozemku s 50% stúpaním. Takto zložité podmienky sa však nezaobídu bez veľkých zásahov a investícií. Aj menší sklon môže vyžadovať zásahy, ktoré zaťažia váš rozpočet – hlbšie výkopy, špeciálne zariadenia, stavba oporných múrov či odvodných systémov. Dôkladnejšie plánovanie vyžadujú aj spevné plochy na záhrade, keďže aj stavba terasy vyžaduje iný prístup ako na rovine.

Náročnejšia práca na základoch domu do svahu

2. Odvod dažďovej a odpadovej vody

Najväčším strašiakom domov na svahoch, je voda. Keďže s podzemnou vodou toho veľa nezmôžete, počas stavby sa zamerajte hlavne na tú dažďovú. Odkvapy a odtoky musia byť nasmerované tak, aby vodu neviedli k základom domu, ale zároveň neohrozovali susedné domy. Oporné steny musia mať vodotesnú ochranu, aby sa pri nich voda nehromadila.

Ďalším otáznikom je odpadová voda. Riešenia, ktoré sa vám budú núkať, sú závislé od umiestnenia vášho pozemku. Ak sa nachádza kanalizácia smerom do kopca (nad pozemkom), môže byť nevyhnutná inštalácia čerpadla. V opačnom prípade si vystačíte s priehradkami, ktoré budú mať za úlohu spomaliť tok v potrubiach.

Jednou z možností, ako naložiť s odpadovou vodou, je zariadiť domácu čističku, ktorá prináša množstvo praktických spôsobov, ako recyklovať vodu.

Tazsi pristup na pozemok domu do svahu

3. Prístup na pozemok

Pozemok, ktorý sa môže na prvý pohľad zdať ako výhodný, môže byť z hľadiska prístupu nočnou morou. Väčšie pozemky majú výhodu v tom, že ponúkajú viac možností v súvislosti s príjazdovou cestou. Tá môže byť kľukatá a tým pádom bezpečnejšia v horšom počasí. Naopak menšie pozemky môžu byť odkázané na priamu „príjazdovku“, ktorú budú ťažké stroje v horšom počasí zdolávať len ťažko.

4. Pozor na druh pôdy

Každý druh ponúka iné vlastnosti, ktoré ďalej určujú, pre aké zásahy je pôda vhodná. Zrnité pôdy (štrk, piesok) dobre odvodňujú a znesú väčšie zaťaženie. Na druhej strane pôdy s vysokým obsahom ílu si vodu skôr držia a neznesú veľké zaťaženie. V niektorých prípadoch je nutné pôdu doplniť štrkom, aby nedošlo k poškodeniu základov.

5. Obnova zelene

Naklonená pôda predstavuje unikátne podmienky, ktorým musí zeleň odolávať. Počas stavby sa budú po vašom pozemku pohybovať ťažké pracovné stroje a veľkú časť priestoru zaberú palety so stavebným materiálom. Najväčšiu škodu preto utrpí tráva a iná drobná zeleň.

Obnova zelene pri stavbe domu do svahu

Nejde síce o problém špecifický pre naklonené pozemky, no aj tak by ste naňho mali myslieť už počas stavby. Po ukončení stavby môžete staviť na prírodu a jej schopnosti alebo môžete s výsadbou začať svojpomocne. Pamätajte však, že obnova zelene môže trvať mesiace až roky.

6. Úpravy terénu

Úprava rovného pozemku sa môže na jednej strane zdať ako jednoduchá, no v žiadnom prípade neponúka také možnosti ako pozemok na svahu. Pre spevnenie pôdy vám odporúčame predovšetkým rastliny s hlbokými koreňmi. Ak máte radi popínavé rastliny, môžete záhradu a múry oživiť napríklad brečtanom. Zaujímavé sú tiež rastliny v črepníkoch, u ktorých sa nemusíte báť, že sa na svahu neuchytia.

Postaviť dom na svahu nie je jednoduché, ale ani nemožné. Vďaka dôkladnému plánovaniu a príprave sa môže stavba domu na svahu výrazne zjednodušiť. Najdôležitejšia je pôda, na ktorej budete dom stavať. Od jej zloženia sa totiž odvíja, ako dobre bude pozemok odvodňovať a akú záťaž unesie. Okrem toho by ste mali počítať s vyššími nákladmi spojenými s výkopovými prácami a betónovaním.

Galéria

Foto: Unsplash, Shutterstock
Text: Redakcia

>> Vhodné doplnky pre vašu
stavbu za dobrú cenu nájdete TU <<

 

Komentáre (1)

  1. Dobrý deň,
    my sme stavali na svahu a musím povedať, že to bola makačka. Ale naštastie so štastným koncom.

Komentáre